Een audiovisueel archief voor Vlaanderen Waar staat VIAA na vijf jaar? wetenschap en heeft daarom bij de Universitaire Bibliotheken Leiden in 2016 een Centre for Digital Scholarship ingericht.22 Het Centre for Digital Scholarship23 werkt samen met wetenschappers, faculteiten, nationale en internationale collega's en expertisecentra om Open Access, datamanagement en het gebruik van digitale data te faciliteren en te ondersteunen. Het Centre for Digital Scholarship organiseert bijeenkomsten en workshops en is dé plaats waar wetenschappers terecht kunnen voor vragen, advies en training. Voor de erfgoedsector is het eveneens van belang om aandacht te besteden aan het stimuleren van het gebruik van het beschikbare digitale erfgoed. Het publiek kan een belangrijke rol spelen in het verrijken en annoteren van erfgoed. Hiervoor moeten ze dan wel beschikken over de nodige vaardigheden. Investeringen in voorlichtings materiaal en trainingen kan hierbij instrumenteel zijn. Lessons learned Een aantal belangrijke lessen die getrokken kunnen worden, en die mogelijk relevant kunnen zijn voor de erfgoed sector, zijn: Voor de implementatie van beleid is commitment van het management op het hoogste niveau van een organisatie onontbeerlijk; De betrokkenheid van alle stake holders is cruciaal (met speciale aandacht voor de pioneers die op de werkvloer activiteiten ontplooien); (Inter)nationale samenwerking binnen en buiten de eigen sector is noodzakelijk (delen van kennis, best practices, gemeenschappelijke voor zieningen en trainingprogramma's); regulering (beleid) moet door de gebruikers ervaren worden als een middel om de kwaliteit van hun werkprocessen te verbeteren en niet gezien worden als een extra (administratieve) last; Hoewel er grote verschil len zijn per organisatie met betrekking tot de data die gecreerd of verzameld wordt (formaten, typen, volume etc.) zijn veel van de uitdagingen hetzelfde (betaalbare opslag, de omgang met persoonsgebonden data, embargo's voor het delen van data, licenties voor hergebruik van de data); Door middel van een top-down-bottom-up aanpak moet rekening gehouden worden met verschillen in werkprocessen, metho den en technieken; De behoefte aan voorzieningen neemt toe naarmate de bewust wording van beleid groter wordt; Het gelijktijdig ontwikkelen en implementeren van een groot aantal voorzieningen vormt een enorme uitdaging en vergt een meerjarig implementatie programma; De ervaringen uit de praktijk kunnen ertoe leiden dat het beleid deels moet worden aangepast; Er moeten middelen vrijgemaakt worden voor nieuwe functies zoals data stewards en data scientists die procesonder steuning bieden bij het duurzaam toegankelijk maken van data; Omdat veel van de noodzakelijke diensten ontwikkeld moeten worden terwijl er nog ervaring opgedaan moet worden met best practices moet er naast een waterval projectmethodiek eveneens een agile projectmethodiek gebruikt worden voor het opzetten en uitrollen van nieuwe diensten. Proloog: wat is de bedoeling? Wat ging vooraf? Vlaanderen heeft een enorme schat aan audiovisueel materiaal, die tot voor kort voor een groot deel op analoge dragers bewaard werd. Omdat deze dragers bedreigd zijn en gedigitaliseerd moeten worden, werd eind 2012 het Vlaams Instituut voor Archivering (VIAA) opgericht. VIAA begon zijn activiteiten in 2013 en vierde recent zijn vijfjarig bestaan. Begin 2013 bevond VIAA zich in de unieke positie om een grootschalige dienstverlening op te bouwen van de grond af. In dit artikel focussen we op het traject dat VIAA in die vijf jaar doorlopen heeft. Hoe werd de dienstverle ning uitgebouwd? Welke beslissingen werden genomen? Welke impact hebben deze beslissingen op de duurzaamheid van de bewaring? We focussen hierbij op de schaal en de specifieke context van audiovisueel archiefmateriaal. Belangrijk hierbij: VIAA beheert zelf geen collectie, maar levert diensten aan een groep klanten, die content partners (CP's) genoemd worden. Deze content partners zijn verspreid over verschillende sectoren, waaronder cultuur en mediabedrijven, erf goedinstellingen, archieven, organisaties uit de podiumkunstensector en overheden. De groep werd in de voorbije jaren gradueel uitgebreid. Voor elk van deze partners digitaliseren we analoge dragers en bewaren we digitaal materiaal. In ruil hiervoor krijgt VIAA licenties voor hergebruik in specifieke contexten zoals onderwijs, onder zoek en via bibliotheken. Selectie, eigenaarschap en het beheer van de collecties blijft echter de taak van de content partner zelf. Schaal is een sleutelbegrip in de werking van VIAA. Door kennis en investeringen te centraliseren werken we complementair en kunnen we meer partners op een goedkopere en kwalitatieve manier helpen. Van de initiële 40 partners in 2013 is het klantenbestand ondertussen gegroeid tot 140 organisaties. Het volume werk is aanzienlijk: een inventaris uit 2014 toonde aan dat 650.000 dragers gedigitaliseerd moesten worden. Recente bevragingen omtrent bestaand digitaal materiaal wijzen uit dat ook hier een belangrijke nood is aan duurzame bewaring van grote collecties audio-, video- en fotomateriaal. VIAA komt evenwel niet uit het niets. Jaren voor de eigenlijke oprichting van VIAA werd de basis gelegd in onderzoeksprojecten zoals BOM-vlaanderen, Archipel en Vlaanderen in Beeld. Tijdens deze projecten werd de blauwdruk getekend van hoofdstuk 2 22 Universiteit Leiden Instellingsplan 2015-2020: Excelleren in vrijheid (2015) zie https://www.universiteitleiden.nl/over-ons/profiel/instellingsplan-2015-2020 geraadpleegd 20180927 23 Universitaire Bibliotheken Leiden Centre for Digital Scholarship zie https://www.bibliotheek.universiteitleiden.nl/onderzoek-en-publiceren/centre-for-digital-scholarship geraadpleegd 20180927 122 matthias priem 123

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 62