Datamanagementvoorzieningen Onderzoeksorganisaties zijn verantwoordelijk voor het leveren van voorzieningen voor datamanagement zodat wetenschappers in staat zijn te voldoen aan de richt lijnen die gesteld worden voorafgaand, tijdens en na afloop van het onderzoek. In de Nederlandse gedragscode wetenschappelijke integriteit14 staat dat onderzoeks organisaties de zorgplicht hebben voor een onderzoeksinfrastructuur waarin goed databeheer de regel is. Onderzoeksorganisaties verschillen echter in de wijze waarop hier invulling aan gegeven wordt. Er kan gekozen worden om alle voorzieningen lokaal aan te bieden, gebruik te maken van externe partijen of een combinatie van lokale diensten en externe diensten. Nationaal en internationaal wordt er gewerkt aan referentie- en domeinarchitecturen en dienstencatalogi. Met behulp van deze instrumenten kunnen wetenschappers kijken welke diensten ze het beste kunnen gebruiken, krijgen onderzoeksorganisaties inzicht in de diensten die ze al aanbieden en waar de witte vlekken zitten en kunnen leveranciers van diensten vaststellen of hun diensten voldoen aan de gestelde eisen. Op basis van de in Leiden ontwikkelde Research Data Information Sheets15 is door het Landelijk Coördinatiepunt Research Data Management (LCRDM) een eerste proof of concept van een landelijke catalogus van diensten opgezet waarin per onderzoeksfase (voor/tijdens/na) een overzicht wordt geboden van de top-10 van meest gebruikte producten, diensten en faciliteiten in Nederland ter ondersteuning van goed RDM16. De sectoren erfgoed en wetenschap delen in toenemende mate niet alleen kennis maar ook voorzieningen met elkaar. De voorzieningenvinder Digitale Duurzaamheid17 van de Nationale Coalitie Digitale Duurzaamheid (NCDD) bouwt voort op de catalogus die ontwikkeld is in LCRDM verband en geeft een overzicht van diensten die mogelijk door beide sectoren gebruikt kunnen worden. Datamanagementvoorzieningen bij de Universiteit Leiden De universiteit heeft als ambitie om haar wetenschappers 'state of the art' voor zieningen te bieden voor het omgaan met onderzoeksdata. Het betreft hier voorzie ningen die nodig zijn voorafgaand, tijdens en na afloop van het onderzoek. Uitgangspunt is dat de voorzieningen goed aansluiten bij de behoeftes en de wensen van de wetenschappers en voldoen aan de gestelde richtlijnen met betrekking tot veiligheid, beschikbaarheid en toegankelijkheid. Aan voorzieningen die voorafgaand en tijdens het onderzoek beschikbaar worden gesteld, worden andere eisen gesteld dan aan voorzieningen die na afloop van het onderzoek gebruikt worden om data voor de langere termijn toegankelijk te houden. De periode na afloop van het onder zoek wordt in twee fasen opgedeeld. Voorzieningen die gebruikt worden om data toegankelijk te maken voor een periode van ten hoogste tien jaar moeten voldoen aan eisen die gesteld worden met betrekking tot archivering. Voor de lange termijn bewaring worden naast de archiveringseisen ook eisen gesteld met betrekking tot digitale duurzaamheid. Lange termijn voorzieningen moeten minimaal voldoen aan de richtlijnen van het CoreTrustSeal. De Leidse wetenschappers mogen hun onderzoeksdata voor de lange termijn dus in de voorzieningen toegankelijk maken die het beste bij hun discipline past. De enige voorwaarde die gesteld wordt is dat de databewaarplaats voldoet aan internationale richtlijnen zoals het CoreTrustSeal. De universiteit wil wel een goed overzicht bewaren van de door haar wetenschappers gecreëerde data. Gepubliceerde onderzoeksdata moet daarom centraal geregistreerd worden, met behulp van de Persistent Identifier die verwijst naar de gepubliceerde onderzoeksdata. Een Persistent Identifier (PID) is een unieke identificatiecode van een digitaal object die op een afgesproken plaats wordt geregistreerd. Hij blijft gegarandeerd werken, ook al verandert het webadres van een organisatie. De sectoren erfgoed en wetenschap maken voor een deel gebruik van dezelfde PID-systemen. Ze hebben gezamenlijk een PID-wijzer ontwikkeld voor de systemen die in Nederland het meest worden gebruikt: DataCite DOI (via de Technische Universiteit Delft), het Handle System (via SURFsara) en URN:NBN (via de Koninklijke Bibliotheek).18 Leidse wetenschappers zijn eveneens verplicht om gebruik te maken van de onderzoekersidentifier ORCID.19 Op deze wijze is ook altijd te achterhalen welke wetenschappers de data gecreëerd hebben ook als zij niet meer verbonden zijn aan de Universiteit Leiden. Vaardigheden en competenties Wetenschappers hebben ondersteuning en training nodig bij het opstellen van een DMP, het uitwerken van protocollen, het vinden van de meest geschikte voorzienin gen, het gebruik van nieuwe methoden en technieken en het FAIR maken van hun data. Er zijn data stewards en data engineers nodig die de wetenschappers trainen en hands-on ondersteuning bieden.20 De meeste onderzoeksorganisaties ontwikkelen programma's waarin deze ondersteuning aangeboden wordt. Het aanleren van zogenaamde 'transferable skills' en '21st century skills' zijn van belang om weten schappers de vaardigheden en competenties bij te brengen die nodig zijn voor 'Open Science".21 Deze vaardigheden zijn niet alleen van belang in de wetenschap maar zijn ook van belang in andere sectoren zoals erfgoed, musea, bibliotheken en het bedrijfsleven. De Leidse universiteit wil het de wetenschappers door middel van state of the art ICT-ondersteuning en -infrastructuur gemakkelijker maken om te delen en samen te werken. Evenmin als bij de didactische innovaties is het mogelijk te voorspellen in welke richting de technologische ontwikkelingen precies gaan. Het is vooral zaak om zicht te houden op de nieuwste ontwikkelingen, en innovaties zo snel mogelijk toegankelijk te maken voor wetenschappers. De Universiteit Leiden wil de impact van haar onderzoek en onderwijs versterken door wetenschappers te ondersteunen in de transitie naar een meer interactieve hoofdstuk 2 120 laurents sesink casus universiteit leiden: duurzame toegang tot research data 14 VSNU Nederlandse Gedragscode Wetenschappelijke Integriteit (2018) zie http://www.vsnu.nl/files/ documenten/Nederlandse%20gedragscode%20wetenschappelijke%20integriteit%202018.pdf geraadpleegd 20180927 15 Peter Verhaar e.a. Fostering effectice data management practices at Leiden University (2017) zie http://doi.org/10.183 52/lq.1018 5 geraadpleegd 20180927 16 Landelijk Coordinatiepunt Research Data Management Dienstencatalogus zie https://www.edugroepen.nl/ sites/RDM_platform/Dienstencatalogus/SitePages/Dienstencatalogus.aspx geraadpleegd 20180927 17 Nationale Coalitie Digitale Duurzaamheid Voorzieningen vinder zie http://voorzieningen.ncdd.nl/ achtergrond.php geraadpleegd 20180927 18 Netwerk Digitaal Erfgoed Persistent Identifiers zie https://www.netwerkdigitaalerfgoed.nl/kennis-en- voorzieningen/digitaal-erfgoed-houdbaar/persistent-identifiers/ geraadpleegd 20180927 19 ORCID Connecting Research and Researchers zie https://orcid.org/ geraadpleegd 20180927 20 European Commission Realising the European Open Science Cloud (2016) zie https://ec.europa.eu/research/ openscience/pdf/realising_the_european_open_science_cloud_2016.pdf#view=fit&pagemode=none geraadpleegd 20180927 21 European Commission Providing researchers with the skills and the competencies they need to practice Open Science (2017) zie https://doi.org/10.2777/121253 geraadpleegd 20180927 121

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 61