Grofweg kan er een parallel getrokken worden met de wijze waarop de Universiteit Leiden en het erfgoed in Nederland georganiseerd is. Beiden zijn in sterke mate gefragmenteerd en decentralistisch van aard en hebben de intentie om (acade misch) erfgoed voor een zo breed mogelijk publiek beschikbaar te stellen. Het toe gankelijk maken van (academisch)erfgoed vergt echter coordinatie op centraal niveau, samenwerking tussen verschillende partijen en veelal nieuwe middelen (financiering, diensten en ondersteuning) om dit te operationaliseren. Werkprocessen en protocollen Bij veel onderzoeksorganisaties zijn datamanagementparagrafen en -plannen het instrument om te beschrijven hoe met onderzoeksdata voorafgaand, tijdens en na afloop van het onderzoek wordt omgegaan. Een groot aantal Nederlandse universi teiten heeft templates (sjablonen) ontwikkeld voor datamanagementplannen (DMPs) voor onderzoek. Daarnaast zijn er ook templates gemaakt door data archieven en financiers, bijv. EC/H2020, NWO en ZonMW. 10 Een DMP beschrijft vaak op een generieke manier aan welke richtlijnen onderzoeks data moet voldoen. De volgende stap die gemaakt wordt, is om de richtlijnen verder te preciseren zodat ze beter passen bij een bepaalde onderzoeksdiscipline. In het kader van de AVG wet en regelgeving moet onderzoeksdata met persoonsgegevens indien nodig een Privacy Impact Assessment ondergaan. Om wetenschappers meer handvatten te geven voor het invullen van de richtlijnen wordt internationaal gewerkt aan het opstellen van Domein specifieke Data Protocollen (DDPs).11 Door het opstellen van DMPs wordt er al voorafgaand aan de data collectie van onderzoeksdata aandacht besteed aan de lange termijn bewaring: Archiving by Design. Datamanagementplannen en domein specifieke data protocollen bij de Universiteit Leiden Datamanagementplannen (DMPs) vervullen een centrale rol bij de Universiteit Leiden. Voorafgaand aan het onderzoek wordt in het DMP het datamanagement- beleid van de faculteit of het instituut waar de wetenschapper werkzaam is specifiek uitgewerkt voor het desbetreffende onderzoeksproject. Bij veel onderzoeksprojecten zijn meerdere wetenschappers betrokken, bijvoorbeeld promovendi, postdocs en leden van de vaste staf. In het DMP wordt vastgelegd wie welke verantwoordelijkheid draagt. Speciale aandacht verdienen projecten waarbij wetenschappers van meerdere instituten en/of externe partijen betrokken zijn. Het is belangrijk om ook vast te leggen wat er met de data en de verantwoordelijkheid voor de data gebeurt als één van de betrokken wetenschappers vertrekt. De universiteit heeft een template ontwikkeld die gebruikt kan worden voor het invullen van een DMP12De template bestaat uit vijf verschillende onderdelen: data collectie, data opslag en veiligheid, data documentatie, toegang, delen en hergebruik van data en data preservering en archivering. laurents sesink casus universiteit leiden: duurzame toegang tot research data Het DMP wordt centraal binnen de universiteit opgeslagen voor een periode van minimaal 20 jaar. Na het vernietigen van het DMP kan de wetenschapper of het instituut niet meer aantonen hoe bepaalde beslissingen met betrekking tot het ver nietigen van data tot stand zijn gekomen. De bewaartermijn van een DMP is daarom langer dan die van de data (minimaal tien jaar), omdat dan in voorkomende geval len met behulp van het DMP kan worden aangetoond dat het vernietigen van een bepaalde dataset in lijn is met het DMP. Het schrijven van een DMP is voor een wetenschapper vaak geen sinecure. De uni versiteit biedt wetenschappers daarom ondersteuning in de vorm van workshops 'How to write a Data Management Plan' en adviseert wetenschappers bij het opstel len van DMPs. In de workshops worden de voorschriften van de universiteit en sub sidieverstrekkers behandeld. Er is ondersteuning bij het beantwoorden van een aantal vragen, die in een datamanagementplan worden gesteld: wat voor soort data worden er verzameld, waar worden ze opgeslagen, met wie en op welke manier worden zij gedeeld, hoe kunnen anderen de data begrijpen en is de lange termijn archivering goed geregeld? Om wetenschappers verder richting te geven bij het invullen van een DMP wordt er op facultair of instituutsniveau gewerkt aan datamanagementprotocollen. Bij de Faculteit Sociale wetenschappen zijn alle stappen in kaart gebracht die leiden van een onderzoeksvoorstel tot de uiteindelijke resultaten. Workshops en interviews maakten duidelijk dat er grote verschillen zijn in het verzamelen van data, aard en vorm van de data en het gebruik van persoonsgebonden data. Op basis van deze bevindingen werken alle instituten van de faculteit een eigen protocol uit. Het Instituut voor Psychologie heeft bijvoorbeeld een opslagprotocol opgesteld dat eist dat alle data van gepubliceerde studies onmiddellijk na afronding opgeslagen moeten worden in een centraal archief. Het protocol moet op deze wijze borgen dat alle onderliggende data van een publicatie voor verificatie en replicatie toegankelijk is. Deze data is in niet altijd Open Access beschikbaar maar kan indien gewenst opgevraagd worden conform de vooraf gestelde voorwaarden. De faculteit der Wiskunde en Natuurwetenschappen heeft een protocol opgesteld voor promovendi. Het protocol bepaalt dat promovendi een dataformulier invullen, niet later dan drie weken voor de verdediging van hun proefschrift. In dit formulier geven ze aan hoe de data, en indien relevant onderzoekssoftware, beschikbaar wordt gesteld. Het formulier moet ondertekend worden door hun promotor en de weten schappelijke directeur van het instituut.13 Erfgoedinstellingen hebben evenals instituten bij universiteiten hun eigen werkwijze en vakspecifieke aanpak. (Inter)nationaal beleid geeft vaak de grote lijn aan van wat men wil bereiken en de algemene principes waaraan moet worden voldaan. Erfgoedinstellingen moeten deze principes vertalen naar verantwoordelijkheden en werkprocessen binnen de eigen organisatie. Dit vergt vaak maatwerk en dient goed aan te sluiten met de wijze waarop werkprocessen in een organisatie zijn ingeregeld. Lange termijn beschikbaarstelling moet daarom een integraal onderdeel zijn van de werkprocessen, bijdragen aan de effectieviteit en efficiency ervan en niet gezien worden als iets wat je na afloop nog moet regelen: Archiving by design. hoofdstuk 2 10 Digital Curation Centre DMPonline zie https://dmponline.dcc.ac.uk/public_templates geraadpleegd 20180927 11 Science Europe Presenting a Framework for Discipline-specific Research Data Management (2018) zie https://www.scienceeurope.org/wp-content/uploads/2018/01/SE_Guidance_Document_RDMPs.pdf geraadpleegd 20180927 118 12 Universiteit Leiden Data Management Template (2018) zie http://blogs.library.leiden.edu/researchdata/ about-this-blog/data-management-plan/ 13 Fieke Schoots e.a. Implementing a Research Data Policy at Leiden University (2017) zie https://doi.org/10.2218/ijdc.v12i2.575 geraadpleegd 20180927 119

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 60