databewaarplaatsen aan moeten voldoen. Door middel van een peer reviewed self assessment kunnen databewaarplaatsen aantonen dat ze aan de gestelde richtlijnen voldoen. Onderzoeksfinanciers stellen in toenemende mate als voorwaarde dat onderzoeksdata na afloop in zo'n zogenaamde Trusted Digital Repository gedepo neerd moeten worden. Wetenschappers behouden zo de mogelijkheid om een data- bewaarplaats te kiezen die voor hun vakgebied relevant is en de onderzoeksfinanciers hebben de garantie dat de data ook na afloop van het onderzoek duurzaam toeganke lijk blijft. Het CoreTrustSeal is ontwikkeld binnen de academische gemeenschap. De richtlij nen zijn echter ook toepasbaar op erfgoedinstellingen. Binnen het samenwerkings verband van de NCDD zijn de richtlijnen vertaald naar erfgoed en worden er workshops en trainingen gegeven aan erfgoedinstellingen over hoe zij aan de eisen van het CoreTrustSeal kunnen voldoen. Een Trusted Digital Repository geeft dus een garantie dat onderzoeksdata voor de lange termijn toegankelijk blijft. Om de bruikbaarheid van onderzoeksdata tijdens en na afloop van het onderzoek te bevorderen zijn de FAIR principes ontwikkeld. De FAIR7 principes beschrijven hoe ondezoeksdata Findable, Accessible, Interoperable en Reusable gemaakt kunnen worden. De Digitaal Erfgoed Referentie Architectuur (DERA)8 heeft als doel architectuurkaders op te stellen die bijdragen aan de concre tisering van de Nationale Strategie Digitaal Erfgoed. De DERA bevat afspraken die samenwerking tussen de sectoren erfgoed, bibliotheek, musea en wetenschap moeten faciliteren. Vaak hebben deze sectoren een eigen referentiearchitectuur. De doelstellingen van DERA 2.0 sluiten aan bij de doelstellingen die gehanteerd worden in de Hoger Onderwijs Referentie Architectuur (HORA) waarin de FAIR principes zijn opgenomen. Om aan de eisen en wensen van de verschillende belanghebbenden te kunnen voldoen hebben de meeste onderzoeksorganisaties de afgelopen jaren beleid opgesteld voor onderzoeksdata. Grofweg kan dit beleid onderverdeeld worden in richtlijnen voorafgaand, tijdens en na afloop van het onderzoek. De FAIR principes en gecertificeerde data repositories zijn hierin veelal leidend. Onderzoeksdata moet in ieder geval na afloop van het onderzoek voor ten minste tien jaar Findable, Accessible, Interoperable en Reusable zijn. Indien onderzoeksdata voor een langere termijn toegankelijk moet zijn dient deze opgeslagen te worden in een gecertificeerde data repository die minimaal voldoet aan de eisen van het CoreTrustSeal. Er moeten heldere afspraken zijn over de werkprocessen en de datamanagementdiensten die deze werkprocessen ondersteunen. Onderzoeksorganisaties zijn op dit moment volop bezig om het beleid te vertalen naar de bijbehorende werkprocessen, diensten en ondersteuning. Hierbij dient rekening gehouden te worden met de verschillende onderzoeksmethoden en -technieken die er in de verschillende wetenschappelijke disciplines gebruikt worden. Regeling Datamanagement Universiteit Leiden De Universiteit Leiden, in 1575 opgericht, is een van Europa's meest vooraanstaande internationale onderzoeksuniversiteiten. De universiteit heeft zeven faculteiten in het alfa-, bèta- en gammadomein, is gevestigd in Leiden en Den Haag en heeft ruim 6.700 medewerkers en 28.000 studenten. In april 2016 heeft het College van Bestuur de Regeling Datamanagement Universiteit Leiden vastgesteld. 9 Deze rege ling is bedoeld als universitair raamwerk voor een datamanagementbeleid. Onder onderzoeksdata worden alle gegevens die worden verzameld en gegenereerd tijdens het wetenschappelijk onderzoek verstaan, zowel digitale als niet-digitale onderzoeks data. De regeling beschrijft aan welke eisen onderzoeksdata moeten voldoen vooraf gaand, tijdens en na afloop van het onderzoek. Eveneens wordt er aangegeven wie voor welke handelingen verantwoordelijk is. De voornaamste uitgangspunten zijn dat: vóór de start van de dataverzameling in een onderzoeksproject een datamanage- mentplan (DMP) wordt opgesteld; gedurende het onderzoek de onderzoeksdata veilig wordt opgeslagen, hetgeen betekent dat de integriteit, beschikbaarheid en -indien vereist- vertrouwelijkheid van de data gegarandeerd moeten blijven; na afloop van het onderzoek moet de onderzoeksdata op een zodanige manier worden beheerd dat zij ten minste vindbaar, toegankelijk, begrijpelijk, herbruikbaar (FAIR) en duurzaam (CoreTrustSeal) opgeslagen zijn. De minimale bewaartermijn van onderzoeksdata is tien jaar. De regeling is een raamwerk en vergt nadere uitwerking op disciplineniveau. De faculteiten bepalen hoe de regeling binnen de faculteit nader uitgewerkt wordt. Aangezien de implementatie van het beleid dermate veel impact heeft op de kern processen van onderzoek is er een programma implementatie datamanagement opgezet om de faculteiten te ondersteunen bij het uitvoeren van de regeling. Het doel van het programma is het implementeren van het beleid. Daarvan afgeleide doelen zijn: A. Door coördinatie ervoor zorgen dat de universiteit als geheel efficiënt kan voldoen aan de Regeling Datamanagement; B. Door het bieden van voorzieningen gedurende de gehele data-levenscyclus faculteiten en instituten ondersteunen bij de implementatie van datamanagement; C. Het beheersbaar houden van het totale aanbod aan voorzieningen door het ontwikkelen en toepassen van een domeinarchitectuur datamanagement; D. (Inter)nationaal samenwerken om deze voorzieningen zo efficiënt mogelijk aan te bieden en aan te sluiten bij nieuwe ontwikkelingen; E. Met behulp van training en ondersteuning, generiek waar mogelijk en discipline specifiek waar nodig, wetenschappers in staat stellen om hun data op een goede manier te beheren; F. Bijdragen aan de bewustwording van het nut en de noodzaak van datamanagement; G. Het zichtbaar en meetbaar maken van de wetenschappelijke output aanvullend aan publicaties; H. Inzicht geven in de kosten van datamanagement en mogelijke kostenmodellen; I. Monitoren, evalueren en mogelijk bijstellen van het beleid. Het programma wordt uitgevoerd door het ICT Shared Service Center, de afdeling informatiemanagement en de Universitaire Bibliotheken Leiden. Opdrachtgever van het programma is de rector van de Universiteit Leiden. hoofdstuk 2 7 Mark D. Wilkinson e.a. The FAIR guiding principles for scientific data management and stewardship (2016) zie https://www.nature.com/articles/sdata201618 geraadpleegd 20180927 8 Digitaal Erfgoed Nederland Digitaal Erfgoed Referentie Architectuur (2016) zie http://www.den.nl/ standaard/412/Digitaal-Erfgoed-Referentie-Architectuur geraadpleegd 20180927 116 laurents sesink casus universiteit leiden: duurzame toegang tot research data 9 Universiteit Leiden Research Data Management Regulations University Leiden (2016) zie https://www.bibliotheek.universiteitleiden.nl/binaries/content/assets/ul2ub/research--publish/research- data-management-regulations-leiden-university_def.pdf geraadpleegd 20180927 117

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 59