Allereerst groeit de vaktechnische complexiteit van de informatievorming binnen architectenbureaus, zodat die informatie voor buitenstaanders ook moeilijker te interpreteren is. BIM-bestanden zitten barstenvols geïntegreerde informatie, opgesteld vanuit technische protocollen. Parametrisch design vereist inzicht in de software en in de algoritmes... Daarnaast zijn specificaties van software en bestandsformaten meestal eigendom van de bedrijven en niet openbaar gemaakt. Om CAD-bestanden weer te geven, moet de archiefinstelling deze software dus in huis halen, waarbij het vaak gaat om dure, gespecialiseerde pakketten. De complexe technische opbouw van bestanden bevordert de migratie naar meer open formaten niet. Een laatste uitdaging is ten slotte dat archivering geen core business is van architec ten. Behalve wat betreft de aansprakelijkheid van architecten tot tien jaar na de oplevering van een project, is er geen wet die architecten aanspoort om goed te archi veren. Uit surveys blijkt dat de bureaus zich niet bewust zijn van het belang van hun archief, zowel voor het bedrijf als voor de maatschappij. Daarom gebeurt archivering meestal ad hoc, vanuit een praktische noodzaak. De risico's op informatieverlies nemen daardoor toe. Noch het Vlaams Architectuurinstituut nog Het Nieuwe Instituut kan daarbij een beroep doen op een wettelijk kader. Kennis opbouwen Enkele initiatieven3 sinds het begin van dit millennium hebben een belangrijke bijdrage geleverd aan de kennisontwikkeling en -verspreiding voor de preservering van digitale ontwerparchieven: Na afloop van het GAUDI-project in 2007 bleek dat er binnen beide instituten niet de nodige kennis aanwezig om de komst van digitale architectuurarchieven te beantwoorden. Beide organisaties zijn deze uitdaging aangegaan om het kennispeil hierover te verhogen. Voor het Vlaams Architectuurinstituut, dat opereerde als expertisecentrum, was kennisopbouw steeds de core business. Het onderzoek naar preservatie van digitale architectuurarchieven gebeurde dan ook steeds los van het beheer van een eigen collectie. De werking rond digitale architectuurarchieven ging van start in 2008 en nam de vorm aan van verschillende deelprojecten, vaak in samenwerking met externe partners. Het ging hierbij meestal om case studies, waarbinnen theorieën en methodes voor digitale preserving getoetst werden aan de praktijk. Op de website van het Vlaams Architectuurinstituut wordt een overzicht up to date gehouden van de projecten.4 In 2008 werd bij Het Nieuwe Instituut een bescheiden aanvang gemaakt met het opbouwen van kennis. Zo organiseerde het toenmalige NAi5 in 2009 het congres Hybrid Architectural Archives.6 In 2015 zette Het Nieuwe Instituut onder leiding van Behrang Mousavi, general manager Erfgoed, een duidelijke ambitie neer. Startpunt was een volwassenheids studie naar de situatie voor digital preservation, die de opgave helder maakte en het startpunt was voor een traject voor het realiseren van de voorzieningen en de organi satie voor duurzaam beheer van digitale architectuurarchieven. Gestart werd met het professionaliseren van de organisatie. Er werd een digitale leeromgeving opgezet en een interne training gegeven, waarbij het archief van architectenbureau MVRDV onderzoeksobject was. Daarmee werd Het Nieuwe Instituut ook een belangrijk parti cipant binnen het Netwerk Digitaal Erfgoed (NDE). De leeromgeving en training vormden binnen NDE de case study die leidde tot de ontwikkeling van de blended leeromgeving Leren Preserveren, een samenwerkingsproduct van NDE en Het Nieuwe Instituut. Leren Preserveren werd in 2017 gelanceerd en voorziet sindsdien in een belangrijke behoefte voor erfgoedinstellingen.7 Met het Project inrichting digitaal archief maakt Het Nieuwe Instituut een tweede belangrijke stap. Binnen het project wordt de professionalisering en het ontwikkelen van de organisatie verder voortgezet. Met het project gaat Het Nieuwe Instituut de voorzieningen en organisatie voor de digitale collectie op hetzelfde niveau brengen als voor de analoge collectie. Binnen het kader van het project organiseerde Het Nieuwe Instituut de internationale expertmeeting Archiving Digital Architectural Heritage (19-21 april 2018). Deelnemers van architectuur- en erfgoedstellingen, uit de architectuurpraktijk en uit het onderwijs gingen met elkaar in gesprek over hoe zij de uitdaging zien en aangaan. Motieven en mogelijkheden voor het koppelen van duurzame toegankelijkheid aan onderzoek naar born-digital archieven en de gevolgen van het digitaal werken voor ontwerppraktijk, de architectuur en hoofdstuk 2 Naam project Initiatiefnemer Doelstelling Periode Resultaten GAUDI Website offline, info in: http://www.icam-web.org/data/media/cms_binary/original/1163002339.pdf. Zes internationale Internationale survey naar archiefinstellingen digitale architectuurarchieven; kennisdeling 2002-2004 2006-2008 Survey FACADE Mit.facade.edu (enkel bereikbaar via archive.org) MIT (VS) Kennis duurzame bewaring 3D CAD 2006-2009 Model workflow; Rapport The archaeology of the digital https://www.cca.qc.ca/en/issues/4/origins-of-the-digital CCA (Canada) Digitale projectdossiers verwerven; Kennisverhoging digitaal archiveren 2012-2016 Archiefacquisities; Tentoonstellingen; Publicatie 98 wim lowet, frans neggers 10 jaar digitale architectuurarchieven: een stand van zaken 3 Andere projecten, publicaties of initiatieven die hier kunnen worden vernoemd zijn: DURAARK, Europees project over de archivering van BIM en point-clouds, 2013-2016, (http://duraark.eu); Technology Watch Report van de Digital Preservation Coalition "Preserving Computer-Aided Design (CAD)", door Alexander Ball, 2013, (http: //dx.doi.org/10.7207/twr13-02); Design Records Section van The Society of American Archivists, SAA, (https://www2.archivists.org/groups/design-records-section) allen geraadpleegd 11 oktober 2018. 4 Een overzicht van alle VAi-projecten m.b.t. digitale architectuurarchieven wordt bijgehouden op: https: //www.architectuurarchiefvlaanderen.be/nl/project/project-digitale-architectuurarchieven geraadpleegd 11 oktober 2018 5 NAi, het Nederlands Architectuurinstituut is in 2013 samen met de Premsela Stichting en Virtueel Platform opgegaan in Het Nieuwe Instituut 6 Zie http: //conference.nai.nl/conference geraadpleegd 11 oktober 2018 7 Zie https: //lerenpreserveren.nl/ 99

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 50