PICTURAE uw partner, in iedere fase Ten geleide Scannen v Voorbereidin Collectiebeheer Maatschappelijke impact Verrijking en onderzoek Collecties ontsluiten www.picturae.com Unlock your heritage. Zo'n anderhalf jaar geleden stelde het bestuur van de Stichting Archiefpublicaties via twitter de vraag 'waar zou het volgende jaarboek over moeten gaan?' Per kerende tweet volgden de suggesties: 'e-depot', 'duurzaamheid', 'preservering', digitale toegankelijkheid', 'digital curation', vanzelfsprekend voorzien van uitroeptekens en soms getypt in kapitalen. Het bestuur zag een informatiebehoefte, dit jaarboek Preserveren is het resultaat. De artikelen in dit jaarboek bewegen tussen 'vroeger en nu' en behandelen zowel het '(be)denken als het doen', de theorie en de praktijk. Beide weerbarstig, toch laten de artikelen vooruitgang zien: e-depots worden ingericht, kennis ontwikkeld en ervaringen gedeeld, nagedacht over (toekomstige) samenwerking en rol/ taakverdeling, gepeinsd over andere benaderingen en nieuwe strategieën. Er lijkt een nieuw vakgebied 'digitale preservering' te ontstaan, waarin verschillende disciplines elkaar vinden en versterken. Een vakgebied waarin overigens nog veel discussie is en zelfs de term 'preservering' niet eenduidig gedefinieerd lijkt te zijn. Ruimte geven aan nieuwe ontwikkelingen in het vakgebied, deze beschrijven en discussies hierover stimuleren is de primaire doelstelling van de Stichting Archiefpublicaties. Met dit jaarboek Preserveren hoopt de stichting de nodige inspiratie te geven aan iedereen die in de dagelijkse praktijk wil realiseren dat digitale informatie duurzaam toegankelijk blijft. Dit jaarboek was er niet geweest, als niet een flink aantal mensen heel hard aan het werk waren gegaan. Namens het bestuur van de Stichting Archiefpublicaties dank ik Margriet van Gorsel, Marcel Ras en Bart de Nil voor hun tomeloze inzet en enthousiasme voor dit jaarboek. Als redactie waren zij innovatief en inspirerend en wisten zij een grote schare auteurs te bewegen een bijdrage te leveren. De auteurs verdienen minsten zoveel dank. Binnen strakke deadlines en met een kritische redactie leverden zij artikelen die gezamenlijk een mooi beeld geven van het 'denken en doen' in dit nieuwe vakgebied. Een dankwoord aan Marc Meeuwissen, die in hele korte tijd alle teksten en plaatjes omvormde tot een digitale publicatie. Tot slot natuurlijk een woord van dank aan de adverteerders, die de uitgave van dit jaarboek mede mogelijk hebben gemaakt. Een jaarboek dat overigens alleen digitaal verschijnt, want waarom zou je een jaarboek over duurzame toegankelijkheid van digitale informatie op papier uitgeven? Ik wens u veel leesplezier en een duurzame digitale toekomst, Erika Hokke Secretaris Stichting Archiefpublicaties «■I

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 4