Social History Portal en het project Heritage of the People's Europe (HOPE) afelonne doek, donald weber social history portal en het project heritage of the people's europe (hope) Het preserveren van een gezamenlijke inspanning De Social History Portal1 is een platform waarop internationale collecties in het sociale geschiedenis domein bijeen worden gebracht. Het is - samen met een Persistent Identifier webservice, een Aggregator en een Shared Object Repository - het resultaat van een 3 jaar durende Europees project Heritage of the People's Europe (HOPE) waarin 14 collectiehoudende instellingen (leden van de International Association of Labour History Institutions (IALHI))2 samenwerkten tussen 2010 2013. Heritage of the People's Europe - het HOPE project In het project HOPE ging het om het bijeenbrengen van en duurzaam toegang bieden tot collecties die inhoudelijk met elkaar verband houden en elkaar aanvullen, maar door de loop van de geschiedenis van Europa verspreid zijn geraakt over verschillende Europese instellingen. Op de Social History Portal zijn tijdens het project uiteindelijk meer dan 2 miljoen beschrijvingen van collectie items bijeengebracht, waarvan 880.000 voorzien zijn van een digitaal object; een afbeelding of scan van het collectie item. In Europeana zijn alleen de beschrijvingen met een digitaal object opgenomen. Om dit voor elkaar te krijgen zijn er gedeelde voorzieningen3 gebouwd waar de deel nemende instellingen gebruik van konden maken. Voor veel van de instellingen was dit dé manier om de collecties beschikbaar te maken op een ander platform dan de eigen website en voor sommige van de kleinere instellingen was dit destijds de eerste mogelijkheid tot online beschikbaarheid van de collecties. De instellingen selecteerden collecties die voor het project in aanmerking kwamen en maakten de beschrijvende en technische metadata van de collecties in orde. Hierbij werden gezamelijke vocabularies4 gebruikt om de collecties te voorzien van trefwoorden en werden er Europeana Rights Statements5 toegekend aan de digitale objecten ten behoeve van het toegestane hergebruik. De deelnemende instellingen maken allemaal gebruik van eigen collectiebeheer systemen en metadata formaten, waarin de collectie items op de instituutseigen wijze worden gecatalogiseerd en beschreven. Het was niet de bedoeling dat alle deel nemende instellingen vanwege het project hun interne beschrijvingspraktijken zouden moeten aanpassen of andere beheerssystemen zouden moeten aanschaffen. De manier om er voor te zorgen dat al deze op verschillende manieren gestructureer de beschrijvingen gezamenlijk konden worden doorzocht als één grote collectie op het terrein van de sociale geschiedenis was door een gemeenschappelijk HOPE metadata model6 te ontwikkelen. Instellingen konden hun beschrijvingen aanleveren in de oorspronkelijke structuur uit de instituutseigen systemen en gaven dan in een Excelsheet, het mappingsheet7 aan waar de waarden uit het lokale metadata formaat terecht moesten komen in het gemeenschappelijke datamodel. Uiteindelijk werden de aangeleverde beschrijvingen met behulp van de mapping- sheets tot één dezelfde structuur gemaakt door de in het project ontwikkelde HOPE Aggregator8. Deze aggregator leverde vervolgens de collecties via de HOPE API9 in een gezamelijk metadata model aan de Social History Portal (in HOPE metadata model) en aan Europeana (in het Europeana Data Model (EDM10)). Voor de aanlevering naar Europeana was het verplicht om de beschrijvende meta data en de digitale objecten te voorzien van een Persistent Identifier11. Dit werd mogelijk gemaakt door een gezamenlijk Persistent Identifier webservice te realiseren die gebruik maakte van het Handle Systeem12. Op die manier konden alle beschrij vingen en digitale objecten die door het HOPE project werden geleverd een uniek nummer krijgen. Een aantal deelnemende instellingen beschikte niet over een manier om de digitale objecten veilig op te slaan en online ter beschikking te stellen en bleken ook niet in staat om dit zelf in hun eentje voor elkaar te krijgen. Hiertoe werd binnen het project HOPE de Shared Object Repository13 ontwikkeld, een gedeeld digitaal depot, waarin digitale objecten konden worden opgeslagen en van waaruit de digitale objecten konden worden geleverd. 91 afelonne doek, donald weber 1 https: //www.socialhistoryportal.org geraadpleegd 20181010 2 http://www.ialhi.org geraadpleegd 20181010 3 The HOPE Federated Repositories; een model van gedeelde voorzieningen die duurzame toegang tot online collecties van afzonderlijke instellingen biedt: https: //socialhistoryportal.org/bestpractices/fedrep geraadpleegd 20181010 4 Vocabularies zijn in dit verband zgn trefwoorden- en of termenlijsten 5 https: //pro.europeana.eu/page/available-rights-statements 6 HOPE Common Metadata Structure: https: //socialhistoryportal.org/bestpractices/commondata geraadpleegd 20181010 7 Dit mappingsheet was een excelsheet met twee kolommen waarin in de eerste kolom alle velden stonden uit het gemeenschappelijke metadatamodel en in de tweede kolom door de instelling werd aangegeven hoe het veld in het locale instituutseigen system heette. Bijvoorbeeld het titel veld Title uit het gemeenschappelijke model correspondeert met het veld Titre uit het systeem van de Franse deelnemende instelling. 90 8 https: //socialhistoryportal.org/bestpractices/interoper geraadpleegd 20181010 9 API staat voor Application Programming Interface en is een set van afspraken waarmee de ene computer kan communiceren met de andere computer. In dit geval werden er collecties geleverd van de Aggregator naar de plaftormen Social History Portal en Europeana. 10 https: //pro.europeana.eu/resources/standardization-tools/edm-documentation geraadpleegd 20181010 11 Een persistent identifier (PID) is een permanente verwijzing en uniek label naar een digitaal object die onaf hankelijk is van de bewaarlocatie. Het unieke label zorgt ervoor dat het digitale object altijd teruggevonden kan worden op het internet, ook als de naam van het digitale object of de bewaarplaats verandert. Daardoor is een digitaal object altijd en overal eenduidig terug te vinden op basis van zijn PID. Dit is belangrijk voor duurzame opslag (archivering) van digitale objecten in de snel veranderende wereld van internet (bron: Wikipedia) 12 https: //socialhistoryportal.org/bestpractices/pids geraadpleegd 20181010 13 http://www.peoplesheritage.eu/pdf/D5_1_Grant250549_HOPE.pdf geraadpleegd 20181010

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 46