bestaande infrastructuur. Maar ze bestonden feitelijk zonder dat management en medewerkers zich bewust waren van hun belang als voorwaarden voor duurzaam heid. De invulling van de preserveringsambitie heeft daarom voor een deel gelegen op het semantische niveau: het benoemen. Natuurlijk moest het businessdoel (i.c. het worden van een duurzaam digitaal archief) op beleids- en operationeel niveau uiteindelijk worden vertaald naar concrete implementatie. Maar het kwam er óók op neer dat de organisatie zich - op alle niveaus - moest leren uitdrukken in preserveringstermen, zowel waar het ging om bestaande als om nieuwe archiverings- processen. Ook op dit punt waren standaarden als OAIS van groot belang. Inbedding De organisatie heeft zich de opdracht tot digitaal behoud inmiddels expliciet eigen gemaakt: beleidsmatig, financieel én in de communicatie naar buiten. De medewer kers zijn zich bewuster geworden van de beheersmatige gevolgen van iedere inname van materiaal in het Digitaal Archief voor de processen verderop in de workflow. Er is daardoor meer aandacht voor het documenteren en het werken volgens vaste procedures. Dit betekent dat de voorwaarden en garanties aan de depotgevers en gebruikers worden vastgelegd en dat deze afspraken controleerbaar doorwerken in de opslag, de preserveringsplannen en de beschikbaarstelling. De verantwoordelijkheid voor het managen van de preserveringsmetadata, de workflows en de digitale objecten is geleidelijk blijvend belegd. Informatiemanagers, metadatabeheerders en de afdeling ICT, samen met de mediamanagers instroom bij wie alle processen beginnen, bouwen gezamenlijk verder aan een instrumentarium van kennis en tools. Zij zullen zich ook buigen over het verder voeren van de inrichting van het integrale preserveringsproces. Zo moet het onderdeel Preservation Planning nog vastere vorm krijgen. Andere 'TDR-onderwerpen' die op stapel staan zijn: het beter (formeel) beheersen van de risico's rond het Digitaal archief, zowel op technolo gisch, beveiligings- als financieel gebied, kostenmodellering en uitbreiding van de preserveerbare formaten. Preserveringsfunctionaliteit Met het nieuwe MAM-systeem DAAN is een voorziening gecreëerd waarin alle gegevens die nodig zijn voor het behoud van de integriteit en de authenticiteit van de collecties, zijn geïdentificeerd en gestandaardiseerd. Omdat ze op één centrale plek gecreëerd en opgeslagen. zijn deze gegevens beter beheersbaar. Komend vanuit een heel ander doel (nl. de vervanging van het bestaande MAM-systeem onder leiding van de ICT-afdeling) heeft het design en de implementatie van het nieuwe MAM-systeem zich aldus ontpopt tot een van de belangrijkste infrastructurele bijdragen aan de verwezenlijking van de preserveringsambities van Beeld en Geluid. Het traject kan tevens worden gezien als een succesvol voorbeeld van een publiek - private samenwerking op het gebied van systeemontwikkeling voor duurzame digita le archieven. Immers, aan de Beeld en Geluid adaptatie van een commercieel MAM systeem is bewust 'preserveringsfunctionaliteit' toegevoegd. Nieuwe mediatypen Nu er voor de bestaande processen, data en metadata kwaliteitscriteria, normen en afspraken zijn neergelegd, vormen zich weer nieuwe aandachtspunten. Een daarvan is de verwerving van nieuwe-mediaobjecten zoals games, sociale media, websites en webvideo. Deze acquisities zijn het logisch gevolg van de uitbreiding van het collec- tieprofiel van Beeld en Geluid in zijn hoedanigheid als Instituut voor Mediacultuur. Een gecertificeerd TDR zal uiteindelijk ook voor deze mediatypen harde garanties op duurzame toegankelijkheid moeten kunnen afgeven. Het beleid en de technieken voor digitaal behoud worden hiertoe uitgebreid. De hoofdprincipes van duurzame digitale preservering zoals die tijdens de jaren van voorbereiding en implementatie zijn geformuleerd, blijven echter ook voor deze nieuwe mediatypen onverminderd van kracht. hoofdstuk 2 88 annemieke de jong van proefondervindelijk naar gestuurd 89

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 45