annemieke de jong van proefondervindelijk naar gestuurd OAIS-compliancy in techniek en beleid Reflectie hoofdstuk 2 Geluid. Depotgevers kunnen hun materiaal benaderen via een van de nieuwe zoek- portals. In een andere oplossing bouwt depotgever zelf een website op de API van het DAAN-systeem. Met behulp kan zo'n API kan alleen door de depotgever zelf worden gezocht en besteld. Een combinatie is ook mogelijk. Het zoveel mogelijk integreren van de normatieve preserveringseisen zoals die in de voorbereidingsfase waren ontwikkeld, heeft ertoe geleid dat in het nieuwe MAM systeem functies zijn ingebouwd die rechtstreeks kunnen worden gerelateerd aan een aantal ISO 16363 eisen. Het gaat dan om de specifieke voorzieningen voor de processen ingest, toegang, integriteit- en authenticiteitsbewaking, workflow- management en rechtenafhandeling zoals hierboven beschreven. Tijdens de ontwikkeling van het nieuwe MAM-systeem werd ook duidelijk welke functies niet 'technisch' konden worden opgelost en dus niet in het systeem zelf konden worden ingebouwd. Dit geldt voor processen waarbij strategische, financiële of curatoriële afwegingen moeten worden gemaakt, die contextafhankelijk zijn, of die op een andere manier menselijk oordeelsvermogen vereisen. Beleid en procedu res voor de uitvoering van deze functies worden beschreven in aparte documenten. Voorbeelden zijn informatiearchitectuurmodellen (i.c. de samenstelling van de SIP, AIP en DIPs en de workflow processen), het beleid t.a.v. significant properties en digitale objecttypen, keuzen binnen specifieke migratieacties, het monitoren van technische ontwikkelingen en wijzigingen in de wensen van de Designated Communities, beleid en procedures t.a.v. datachanges, backup- en disasterrecovery en methoden voor het managen van risico's voor het Digitaal Archief. Op een globaal niveau zijn deze onderdelen ook beschreven in het Preserveringsbeleidplan van Beeld en Geluid. Dashboard (o) Preferences Accessibility (2) Documentation Task List: Metadata Check MD Source Check Profile Entity Source Med Series Title WHATS'On Rights/M Program DDV TV -» Villa Felderhof Task actions Assign Pickup Run Check Finish Reject About Log out jongad Program Title Import Source DDV Check Type Rights/Mat< Asset Page Viz PreCut Viz MediaLogger Afbeelding 5. De check van automatisch ingestroomde metadata tijdens de ingest (interne interface). De metadata wordt aan de hand van vooraf ingestelde compliance- en rejection criteria gecontroleerd op compleetheid en kwaliteit. 86 Van een digitale infrastructuur die vooral was gebaseerd op de traditionele omroep dienstverlening heeft het Digitaal Archief van Beeld en Geluid zich in vijf jaar tijd ontwikkeld tot een instelling voor preserveringsdiensten die depotgevers en gebrui kers uit het hele land bedient. Invulling moeten geven aan de nationale opdracht van het Instituut heeft in dit groeiproces ongetwijfeld een rol gespeeld. In feite is het Digitaal Archief en alle processen en data daaromheen nu (her)ingericht vanuit de curatoriële verplichtingen van een nationale culturele instelling, die zowel een archief als een museum in zich verenigt. Onbekend terrein Duurzaam worden was bij Beeld en Geluid niet meteen een vanzelfsprekende zaak. Het 'waarom' maar vooral het 'hoe' van het toewerken naar een gecontroleerd digi taal preserveringsproces stond management en medewerkers niet onmiddellijk voor ogen. Het onderwerp 'digitale preservering' was in het audiovisuele archiefdomein in 2013 dan ook tamelijk onontgonnen terrein. Voorbeelden van het proces bij vergelijkbare organisaties waren niet voorhanden. Literatuur over het preserveren van dit type collecties bestond niet of nauwelijks en wat er wèl was aan referentie materiaal moest worden 'vertaald' naar een specifieke bedrijfscultuur, naar een zeer grote, dynamische digitale AV collectie én naar een complexe infrastructuur die vooral was ontwikkeld met oog op 'toegang' en minder was gericht op 'behoud'. Communicatie Het begrip 'Trustworthy Digital Repository' is bij deze vertaling van aanvang af bewust ingezet als communicatiemiddel. De term maakte management en mede werkers duidelijk welk doel werd nagestreefd: het behalen van een officieel betrouw baarheidskeurmerk voor het Digitaal Archief met alle business- en imagovoordelen van dien. Het begrip benadrukte de objectiviteit van dat doel, belichaamd door de toetsing van de eigen bedrijfsprocessen aan neutrale, externe normen. Nog belang rijker was dat het ook een reikwijdte beschreef: TDR requirements maken immers duidelijk dat digitale preservering over veel meer gaat dan alleen techniek. Het begrip gaf daarmee ook richting aan interne organisatorische- en cultuurveranderingen. Standaarden De noemer 'TDR' wees ook de weg naar de standaarden en modellen die Beeld en Geluid hebben geholpen om de bestaande technische- en informatieomgeving te doorgronden. De brede scope van OAIS verbond hierbij de domeinen workflows, data-objecten en technologie aan de financiële, wettelijke en organisatorische aspecten van duurzame archivering, zoals de formalisering van afspraken en contracten, de methoden voor risicomanagement en de personele kwalificaties. Met OAIS en andere standaarden in de hand kon de set normatieve documenten worden opgesteld die de gewenste processen en systemen beschreven. In een omgeving die voortdurend bewoog fungeerden deze normen als stabiel raamwerk voor alle technische veranderingen en vernieuwingen die raakten aan het te ontwikkelen digitale preserveringsproces. Semantiek Zoals gezegd was al bij aanvang van het TDR-traject duidelijk dat veel van de elemen ten van dit proces al -onversneden of in rudimentaire vorm- aanwezig waren in de 87

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 44