lopen. Verschillende betrokken partijen willen weten hoe de duurzame toegankelijk heid is geregeld. Bijvoorbeeld depotgevers die hun digitale materialen toevertrouwen aan de organisatie. Zij willen gerustgesteld worden dat hun collecties in goede handen zijn. Steeds vaker wordt dan ook de eis gesteld dat het digitaal archief gecerti ficeerd is - en daar maakt het hebben van duurzaamheidsbeleid1 een essentieel onderdeel van uit. Ook subsidiegevers stellen eisen en willen duidelijkheid over aanpak en werkwijze van de organisatie. De buitenwereld is een grote belanghebben de, maar de binnenwereld eveneens. Medewerkers die in hun dagelijkse werkzaam heden geen richtsnoer hebben, zullen zich gedwongen voelen hun best te doen zonder dat zij daarbij rekening houden met andere uitgangspunten. Kortom: duurzame toegankelijkheid vraagt om een samenhangend duurzaamheids- beleid om ad hoc beslissingen te voorkomen, om depotgevers, subsidieverleners en medewerkers en anderen inzicht te geven in de wijze waarop de organisatie de duur zame toegang realiseert en om langetermijnrisico's te beperken. Wat is duurzaamheidsbeleid? Het referentiemodel voor digitale duurzaamheid OAIS (ISO1721) is vrij beknopt over duurzaamheidsbeleid en geeft aan dat beleid door de functie Management wordt onderhouden. De gelieerde certificeringsstandaard, ISO 16363 Audit and certification of trustworthy digital repositories 2, gaat verder in op duurzaamheids beleid en ziet dit als onderdeel van een breder beleidskader, het Policy framework, waarin ook de missie en visie en een strategisch plan van een organisatie een plek vinden, oftewel: "The Preservation Policy then declares the range of approaches that the repository will employ to ensure preservation (that is, to implement the Preservation Strategic Plan), and finally the Preservation Implementation Plan translates those into services that the repository must carry out."3 Maar ook deze omschrijving is vrij abstract. Binnen het Europese project SCAPE is gewerkt aan een handzame catalogus om dit begrip hanteerbaar te maken. Het SCAPE Policy Framework Tijdens het Europese project SCAPE (2011-2014) is een kader voor duurzaamheids beleid ontwikkeld. Op hoog niveau zijn in dit kader een aantal onderwerpen vastge legd: de 'beleidsuitgangspunten' (Guidancepolicies). Hoe deze uitgangspunten in praktijk worden aangepakt, is omschreven op het tweede niveau: de 'beleidsuitwer- king' (Preservation Procedure policies). Het derde niveau dat in SCAPE genoemd wordt, de Control policies, is een gedetailleerde invulling van de beleidsuitwerking, gericht op een specifieke collectie, een specifieke activiteit voor een specifieke doel groep. Dit niveau is in SCAPE niet nader uitgewerkt. Het SCAPE-beleidskader sluit nauw aan bij het model dat in de certificeringsstandaard ISO 16363 is ontwikkeld. Beide ontwikkelingen liepen indertijd vrijwel parallel. Het in bovengenoemde citaat beschreven Preservation Strategic Plan komt overeen met de beleidsuitgangspunten. De Preservation Policies zijn te vergelijken met de beleidsuitwerking. En het Preservation Implementation Plan beschrijft de gedetailleerde invulling, en komt overeen met de Control policies. Barbara sierman, margriet van gorsel, remco van veenendaal preservering: van beleid naar beheer Globaal niveau Specifieke en meetbare doelen Meer gedetailleerde uitwerking Algemene doelen Beschrijft de aanpak Van toepassing op specifieke collecties of bijvoorbeeld formaten Heeft betrekking op de hele organisatie en alle collecties Geschreven in begrijpelijke taal Geschreven in begrijpelijke taal en in machine leesbare vorm (RDF) Geschreven in Beleids uitgangspunt Beleids uitwerking (Control) begrijpelijke taal Afbeelding 1. SCAPE Policy Framework Praktische vertaling van dit SCAPE-beleidskader naar het duurzaamheidsbeleid van een organisatie vraagt om concrete voorbeelden. Op basis van bestaande literatuur over duurzaamheidsbeleid van onder andere Neil Beagrie4 heeft het SCAPE projectteam een tiental onderwerpen geselecteerd die in de beleidsuitgangs punten benoemd zouden moeten worden. Om te zien wat de bijbehorende beleids- uitwerking zou moeten bevatten, is gekeken naar bestaande en publiek beschikbare documenten met duurzaamheidsbeleid van universiteiten, datacenters, archieven en bibliotheken. Uiteindelijk resulteerde dit in een overzicht van zowel beleidsuit gangspunten als beleidsuitwerkingen in de Catalogue of Preservation Policy Elements5. Deze Engelstalige catalogus is te vinden op de website van de Open Preservation Foundation. Nederlands duurzaamheidsbeleid De kennis van beleidsaspecten helpt bij een goede inrichting van duurzame toegan kelijkheid van informatie- en erfgoedcollecties. De oorspronkelijk in het Engels opgestelde beleidsuitgangspunten in de SCAPE-catalogus zijn in 2016 vertaald door de Nationale Coalitie Digitale Duurzaamheid (NCDD, ondertussen opgegaan in het Netwerk Digitaal Erfgoed). Het eerste resultaat6 is vormgegeven als een wiki en biedt een totaaloverzicht, definities en use cases. Bij elk onderwerp staat onder het kopje Discussievragen een aantal voorbeeldvragen die de instelling aan zichzelf zou kunnen stellen. De beleidsuitgangspunten zijn opgebouwd vanuit de digitale hoofdstuk 1 56 1 In deze tekst gebruiken we duurzaamheidsbeleid als vertaling van de Engelse term Preservation Policy. 2 https://www.iso.org/standard/56510.html Geraadpleegd op 20-08-2018 3 ISO 16363, pagina 1-4 4 Charles Beagrie e.a. Digital Preservation Policies Study (JISC, 2008) zie https://www.webarchive.org.uk/ wayback/archive/20140615022334/http://www.jisc.ac.uk/media/documents/programmes/preservation/ jiscpolicy_p1finalreport.pdf Geraadpleegd op 20-08-2018 5 SCAPE Catalogue of Preserveration Policy Elements (2014) zie http://wiki.opf-labs.org/display/SP/Catalogue+ of+Preservation+Policy+Elements Geraadpleegd op 20-08-2018 6 http://wiki.ncdd.nl/index.php?title=Duurzaamheidsbeleid Geraadpleegd op 20-08-2018 57

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 29