Barbara sierman oais: keurslijf of kans? De OAIS-standaard als referentiemodel hoofdstuk 1 organisatie om materialen te bewaren? Wie is de doelgroep van deze activiteit, met andere woorden: wie is de 'Designated Community'? Hoe zal het materiaal ter beschikking worden gesteld en hoe denkt de organisatie de authenticiteit te kunnen bewaren? Vervolgens beschrijft de standaard op hoofdlijnen uit welke zes onderdelen een digitaal archief bestaat, met daarbij de bijbehorende functies: Ingest: het proces van ontvangst van het digitale object tot en met het gereed maken voor opslag, Storage: de wijze van opslag, Data Management: het beheer van de verschillende soorten metadata die bij het object horen Administration: alle activiteiten die samenhangen met het onderhoud van het digitale archief, Preservation Planning: het risicomanagement en de acties die genomen moeten worden om risico's voor te zijn dan wel op te vangen, Access: de manier waarop de gebruiker toegang krijgt tot de digitale objecten. Tevens beschrijft de standaard het informatiemodel van de objecten, met andere woorden welke extra informatie moet aan het digitale object worden toegevoegd om de begrijpelijkheid en toegankelijkheid op termijn te kunnen garanderen. Deze extra informatie zit in de metadata. stored in (indicates that the list is not exhautive) Preservation Process History Accounting Data Request Tracking Unit Desscription Policy Subscription Customer Profile Security Collection Description Statistics Package Description Data Management Data Database Archive Administrative Data Figuur 2. OAIS Data model 38 De OAIS-standaard beschrijft drie fases van het digitale object. Het Submission Information Package (SIP) is het object zoals dit bij het archief binnenkomt. Deze SIP kan verschillende bewerkingen ondergaan zoals toevoegingen van metadata en slaat men vervolgens op als Archival Informatie Package (AIP). Uiteindelijk krijgt de gebruiker de beschikking over een Dissemination Information Package (DIP). In dit artikel is geen ruimte om hier uitgebreid op in te gaan, daarvoor verwijs ik naar mijn artikel over OAIS.6 Samenvattend beschrijft de OAIS-standaard alle aspecten van een digitaal archief. Maar een waarschuwing is op zijn plaats: de OAIS-standaard is een 'referentiemodel' en geen kant-en-klaar voorschrift. Een referentiemodel is een poging om een fenomeen te modelleren, ook al is er op het moment van opstellen nog niet veel praktijkervaring. Toen OAIS werd opgesteld, werd duurzame bewaring nog op beperkte schaal toegepast. In het OAIS zijn deze ervaringen gecombineerd met kennis en inzicht uit verschillende vakgebieden (bibliotheken, archieven, uitgevers, automatisering, wetenschap) en uiteraard 'gezond verstand'. Omdat de standaard breed toepasbaar moet zijn en op conceptu eel niveau wordt vastgesteld, is het abstractieniveau hoog en zal men een koppeling met de praktijk zelf moeten zoeken. OAIS geeft geen definitie van 'digital preservation' maar biedt, zoals in de standaard staat, het 'framework' voor 'Long Term Preservation', waarbij toegevoegd wordt "Long Term is long enough to be concerned with the impacts of changing technologies, including support for new media and data formats, or with a changing user commu nity." Anderen hebben zich wel gewaagd aan definities. Zo beschrijft bijvoorbeeld het Digital Preservation Handbook van de Digital Preservation Coalition de termals "[Digital Preservation] Refers to the series of managed activities necessary to ensure continued access to digital materials for as long as necessary." 7 Hoewel in de loop der tijd gebleken is dat de OAIS standaard vrij compleet is in het benoemen van relevante elementen voor duurzame bewaring, is het voor elke indivi duele instelling vaak een opgave om een eigen invulling aan de elementen te geven. Het niveau van abstractie moet immers vertaald worden naar de eigen instelling. Dat dwingt ons zowel de concepten uit OAIS te doorgronden maar ook om goed na te denken waar de raakvlakken liggen met onze eigen organisatie. Een nationale biblio theek bijvoorbeeld is opgericht ten dienste van een algemeen publiek: hoe omschrijft men dan de 'designated community'? 'Iedereen' is te vaag en biedt onvoldoende houvast voor relevante acties als bijvoorbeeld het bepalen van essentiële kenmerken van een object (die kunnen voor 'iedereen' anders zijn) of het vaststellen hoe de Dissemination Information Package voor toegang eruit moet zien - dat kan een andere samenstelling hebben voor een wetenschapper of een scholier. Kortom, de OAIS-standaard is geen checklist die je kunt afvinken, maar geeft in grote lijnen de principes weer van duurzame bewaring, om die in de praktijk nader in te vullen - in de 'geest van OAIS'. 6 B. Sierman, 'Het OAIS model: leidraad voor duurzame toegankelijkheid' in: Handboek Informatiewetenschap, 2012, https://www.kb.nl/sites/default/files/docs/sierman_oiasmodelned.pdf Geraadpleegd 1 oktober 2018 7 Het DPCHandbook en de glossary zijn te vinden op https://www.dpconline.org/handbook/glossary Geraadpleegd 1 oktober 2018 39

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 20