De overbrenging voorbij. Het institutionele geheugen van de overheid en de nieuwste ontwikkelingen daarin. Een goed begrip van de concepten en princi pes van archiveren biedt een baken om in de verwarrende nieuwe wereld koers te houden. Ook kunnen opleidingen en trainingen helpen de nieuwe theorieën te begrijpen en vervolgens handvatten te bieden om deze in de praktijk toe te passen. Dat geldt dan met name het appraisal proces, om de pro-actieve betrokkenheid van archiveringsspecialisten een goede basis te geven en te stimuleren. Daarbij zal in die praktijk nauw samengewerkt moeten worden met andere discipli nes, zoals systeemontwikkelaars, datamanagers, business analisten, informatiebe veiligers en informatie-architecten. Dat vraagt enige kennis over en van die vakgebieden. Dat zou aangevuld kunnen worden met betere kennis van de praktijk en vooral hoe organisaties tegenwoordig hun taken uitoefenen in een toenemend gedistribueerde en netwerkomgeving en hoe informatie (in welke vorm dan ook) daarin een rol speelt. Dat deze organisaties sterk aan verandering onderhevig zijn, is duidelijk, maar wat zijn die veranderingen dan precies? Daar is tot op heden onvol doende inzicht in. Dit vraagt om een goede analyse van de bedrijfscontext en bedrijfsprocessen. In hoeverre de huidige opleidingen daar al goed op zijn toegesne den, is even de vraag.65 Het aantal aangeboden opleidingen en trainingen alsmede de capaciteit ervan zijn bovendien nog beperkt. Vervolgens zou dan de eerste stap moeten zijn om bij het vormgeven van archivering in de verschillende bedrijfsprocessen uit te gaan van de archiveringsfunctie als geheel. De bestaande organisatiestructuren komen dan op de tweede plaats. Hoe kan de (maatschappelijke) archiveringsfunctie in een bepaalde context het beste vorm gegeven worden.66 Het zou tenslotte helpen als dit alles ondersteund werd door een consistent beleid, dat voortbouwt op wat reeds bereikt is. 'Er is één ding erger dan vervangbaarheid: onvervangbaarheid'. Arnon Grunberg, De Volkskrant 15 mei 2018. Inleiding Preserveren is vooral organiseren. Digitale duurzaamheid, zo stelt de Nationale Wetenschapsagenda, gaat niet alleen over data, maar evengoed over organisatie structuur,1 of om met de woorden van Trevor Owens hoofd van de afdeling Digital Content Management van de Library of Congress te spreken: '[n]othing has been preserved, there are only things being preserved. Preservation is the result of ongoing work of people and commitments of resources'.2 Owens stelt dat het instituties zijn die preservering mogelijk maken, omdat ze een robuuste infrastructuur vormen om preservering op lange termijn te realiseren.3 De Nationale Wetenschapsagenda signaleert daarentegen een ontwikkeling waarbij de geprivilegieerde rol van archieven en musea in het erfgoeddomein aan het veranderen is: '[d]e duurzame productie, toegang en opslag van gedigitaliseerd en in digitale vorm ontstaan erfgoed komen ook steeds meer in handen van burger' waardoor de rollen van consument, producent, maker, beheerder en gebruiker versmelten.4 Archiefinstellingen, musea en bibliotheken houden naar hun eigen zeggen het culturele geheugen van de samenleving in stand om iedereen die er behoefte aan heeft toegang tot dat culturele geheugen te geven. Ze zijn als producten van de Verlichting en Franse Revolutie sterk verweven met de structuren van de natiestaat en ontwikkelden in de loop van de negentiende eeuw een 'culture of preservation' die, zoals Susan Crane beweert, tot op de dag van vandaag dominant is gebleven. 5 In deze bijdrage verdiep ik me in de 'culture of preservation' van archiefinstellingen om een beeld te krijgen hoe die 'culture of preservation' zich verhoudt tot de grote veranderingen die de 'digital turn' teweeg heeft gebracht. Of om het anders te stellen: met welke dilemma's op preserveringsgebied hebben de gevestigde archief instellingen te maken in hun streven om een betekenisvolle rol te blijven spelen in hoofdstuk 3 64 Zie bijv. https://www.researchgate.net/publication/309414363_Blockchain_for_Recordkeeping_Help_or_ Hype en https://rkroundtable.org/2016/02/12/blockchain-technology-applications-and-implications/ en https://cassiefindlay.com/2017/06/15/appraisal-blockchain/ 65 Veelbelovend is dat in de masterstudie archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam reeds recordkeeping informatics wordt gedoceerd (2018/2019) zie http://studiegids.uva.nl/xmlpages/page/2018- 2019-en/search-course/course/64709. 66 Dit gaat verder dan de drie scenario's die beschreven worden in Op weg naar 2020 en verder... Het verhaal van de archieffunctie, (programma Archief2020, oktober 2015), waarin de archiefdiensten nog centraal staan en de nadruk op permanent te bewaren archief ligt. 200 charles jeurgens 1 De Nationale Wetenschapsagenda deel II, Portfolio voor onderzoek en innovatie. Samenwerking, creativiteit, vernieuwing, (2016) 45 2 Trevor Owens, The theory and craft of digital preservation (John Hopkins University Press 2017) p. 7. (Geraadpleegd 29 januari 2018) https://osf.io/preprints/lissa/5cpjt/ 3 Ibidem. 4 Nationale Wetenschapsagenda, Portfolio, 46. 5 Susan A. Crane, 'Writing the individual back into collective memory' in American Historical Review, December 1997, 1372-1385, aldaar 1374-75. 201

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 101