daphne bressers, nancy chin-a-fat en mark van twist Betekenisvol bewaren bij een veranderende rol van de overheid DEEL 1 DEEL 2 DEEL 3 1. Veranderende overheid, veranderende archieven De overheid is verplicht haar archieven in goede, geordende en toegankelijke staat te bewaren en tevens zorg te dragen voor de vernietiging van de daarvoor in aanmer king komende archiefbescheiden. De Archiefwet 1995 vermeldt dat archieven noodzakelijk zijn als geheugen voor de overheid en voor de democratische controle op haar handelen. Archieven zijn ondersteunend aan de bedrijfsvoering. Daarnaast vervullen archieven ook een functie bij het afleggen van publieke verantwoording en het behoud van cultureel erfgoed. Op het eerste gezicht lijkt deze archiveringsver- plichting overzichtelijk: de overheid bewaart en beheert wat van belang kan zijn bij publieke verantwoordingsvraagstukken, voor zo lang als dat (juridisch) nodig is óf voor wat later belangrijk en interessant kan zijn als cultureel erfgoed. Echter gaan er achter deze verplichting ingewikkelde afwegingen schuil. Wat bewaren we precies wel en wat niet en voor hoe lang? Blijven de ideeën over wat we moeten bewaren door de jaren heen hetzelfde? En hoe weten we nu al wat later cultureel erfgoed is? Overheidsorganen leggen in een selectielijst vast welke archiefbescheiden in aanmer king komen voor blijvende bewaring en welke voor vernietiging na een bepaalde periode. Maar wat is vastgelegd in een dergelijke selectielijst wordt beïnvloed door het perspectief dat wordt gekozen op de overheid. Wanneer de overheid bijvoorbeeld wordt gezien als een bureaucratische en hiërarchische organisatie, waar rechtszeker heid en rechtsgelijkheid centraal staan, is het belangrijk om documenten te bewaren die deze waarden borgen. Wanneer men de overheid echter beschouwt met een meer bedrijfsmatige blik en bekijkt als een organisatie die op een efficiënte en effectieve manier publieke waarden realiseert, dan zijn juist meer cijfermatige gegevens van belang die aantonen dat de overheid op die manier heeft gehandeld. In dit essay reflecteren wij vanuit vier bestuurskundige perspectieven op de rol van de overheid en de betekenis daarvan voor de archiefpraktijk. Door de tijd heen zijn er in de bestuurskunde vier perspectieven naast, over en door elkaar ontstaan die elk een ander beeld schetsen van het openbaar bestuur en zo elk weer een ander beeld oproepen van wat belangrijk is om te archiveren. 177 Theorie Praktijk Nieuwe trends en ontwikke lingen

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 90