frank scheelings en ward vansteenkiste selectie als breekijzer in de beleidsstrategie. casus: het selectieproject van de vrije universiteit brussel 2.4. Werkwijze en verloop van het project In 2009 startte de projectmedewerker met een pilot. Wegens de nauwe contacten, de aard van de archieven en de achterstand in de archiefdepots, werd gekozen voor de archieven van Directie Personeel (DP). Om een goed idee te hebben van de adminis tratie werden de verschillende reeksen opgelijst die zich reeds in de archiefdepots bevonden. Per reeks werd een selectiefiche opgesteld. Hierop werden de naam van de reeks genoteerd, de datering, de inhoud, de procedure waaruit de reeks voortkwam, een (voorstel van) bewaartermijn en de verantwoording van deze bewaartermijn. De fiches werden tijdens verschillende vergaderingen besproken met medewerkers van DP en, na controle van wetgeving en na eventuele aanpassingen, door hen goed gekeurd. De dienst besliste hier vanuit het administratieve standpunt en de archiva ris bepaalde het bewaarniveau en de historische waarde van de reeksen. Op basis van deze fiches en de vastgelegde bewaartermijnen, werden reeksen uit het archiefdepot verwijderd en kon er geselecteerd worden in de archiefruimte van DP. Daarna werd het overleg uitgebreid tot de actuele reeksen van de dienst. Waar we hier oorspronke lijk een terughoudendheid hadden verwacht, bleek de interesse en motivatie van de medewerkers toe te nemen. De pilot leerde ons ook dat de geplande werkwijze met de selectiefiches diende aangepast te worden. Het opstellen en telkens bespreken en goedkeuren van iedere selectiefiche was omslachtig en tijdrovend. Door de reeksen apart te analyseren ontbrak bovendien het overzicht. Tot slot verkregen we door het analyseren van reeds overgedragen, vaak ongeschoond archief vooral verouderde informatie, met een beperkte meerwaarde voor de huidige werking van de bestudeer de dienst. Na deze evaluatie werd gestreefd naar meer efficiëntie en naar een aantal quick wins. Zo werd er een basislijst opgesteld met op verschillende diensten voorkomende reeksen (bijvoorbeeld correspondentie, kopieën van facturen en kopieën van notulen). Deze lijst zou uiteindelijk evolueren tot de Basisselectielijst: een overzicht van reeksen die voornamelijk voortvloeien uit de interne taken (organisatie, finan cieel beheer, personeelsbeheer, enzovoorts) van diensten. De analyse van de reeksen in de depots werd daarenboven vervangen door een analyse van de reeksen die zich op de diensten bevonden. Zo kregen we een overzicht van de actuele situatie. Hierbij werd handig gebruik gemaakt van de Basisselectielijst. Aan de hand van deze lijst konden immers heel snel de veel voorkomende reeksen worden geregistreerd. Bovendien kon er meer aandacht worden besteed aan de dienst-specifieke reeksen. De reeksen in de depots werden pas in tweede instantie bekeken. 2.5. Ontwikkeling van een databank voor archiefbeheer: WAVA De methode van de individuele selectiefiches werd dus verlaten. In plaats daarvan werd de informatie opgeslagen in een Access-databank die uiteindelijk zou uitgroei en tot een geïntegreerd archiefbeheerssysteem: WAVA (Waardering, Acquisitie en Vernietiging van Archieven). Bij het ontwikkelen van WAVA werd uitgegaan van een functionele benadering. De diensten van de VUB hebben allen bepaalde functies. In het kader van deze functies voeren ze een aantal taken uit en om deze taken tot een goed einde te brengen stellen ze een aantal handelingen. De neerslag van die handelingen bestaat uit documenten; meestal reeksen en/of dossiers. Deze kunnen zowel een papieren als een elektronische vorm aannemen. WAVA bestaat vooreerst uit een kernmodule. Hierin worden verschillende metadata opgeslagen van de reeksen (documenten), de entiteiten (VUB-diensten) en de functies (taken en handelingen) volgens de geldende standaarden; respectievelijk ISAD(G), ISAAR(CPF) en ISDF. Deze drie elementen (reeksen, entiteiten en functies) zijn onderling gekoppeld. Per dienst worden eerst de verschillende reeksen die worden geproduceerd of bewaard, in kaart gebracht. Per reeks-type wordt dan een bewaartermijn en -niveau bepaald. Ten slotte wordt opgelijst welke taken en hande lingen aan de basis liggen voor het opstellen van de reeksen door de verschillende diensten. De kernmodule wordt ondersteund door een documentatie-module. Hierin wordt de argumentatie van de waardering en de keuze van de bewaartermijnen gedocu menteerd met verwijzingen naar wet- en regelgeving, literatuur, overleg, enzovoorts. Dit garandeert dat de VUB ook juridisch de juiste documenten bewaart. Aan het geheel is er nog een module depotbeheer toegevoegd. Via deze module kunnen overdrachten (acquisitie) snel worden opgevolgd. Overdrachtslijsten van deponerende diensten kunnen gemakkelijk in WAVA worden ingevoerd en verwerkt. Documenten zijn bijgevolg reeds bij opname door het Universiteitsarchief ontsloten op reeks-niveau. Bovendien kan via de module depotbeheer de vernietiging van documenten praktisch worden uitgevoerd. Zo kan er snel een lijst met te vernietigen documenten en hun plaatsaanduiding worden gegenereerd.35 2.6. Opstellen van selectielijsten Op basis van de drievoudige koppeling (reeksen, entiteiten en functies) wordt er per dienst een functionele selectielijst gegenereerd. De structuur van de selectielijsten is gebaseerd op het schema van de archiefbeheersplannen die werden opgesteld in het kader van het IAVA-project van het Rijksarchief: Beleidsdomein - Taakgebied - Taak - handeling.36 Per reeks wordt vermeld: Titel (generieke naam van de reeks) Bestemming (moet deze informatie worden bewaard?) Bewaartermijn (hoe lang moet deze informatie worden bewaard?) Bewaarniveau (wie is verantwoordelijk voor de informatie?) Opmerkingen (eventuele extra info over voorgaande items) Het opstellen van de selectielijsten kan op twee manieren. Enerzijds is er de generieke benadering. Op basis van een aantal test cases worden selectielijsten opgesteld die kunnen worden toegepast op een veelvoud van gelijkaardige cases. Dit is het geval voor de vak- en onderzoeksgroepen. Gezien de hoeveelheid aan vak- en onderzoeks groepen en het soms vluchtige bestaan van sommige entiteiten is het ondoenbaar om voor iedere vak- en/of onderzoeksgroep een aparte selectielijst op te stellen. Vandaar de keuze om een generieke selectielijst op te stellen. Per faculteit zijn een tweetal vak- en/of onderzoeksgroepen geanalyseerd op basis waarvan dan een generieke selectielijst is opgesteld. De bedoeling is om deze lijst na drie jaar te evalu eren en aan te passen waar nodig. Er werd ook een aparte brochure voor het academisch personeel opgesteld waarbij een aantal generieke selectieadviezen worden geformuleerd over het al dan niet bewaren van onderwijs- en onderzoeks documenten. Met de generieke benadering werd getracht een quick win te realiseren. Anderzijds is er de specifieke aanpak, waarbij het documentbeheer van één afzonder lijke dienst wordt geanalyseerd. Dit resulteert dan in een dienst-specifieke selectie lijst. Deze werkwijze is in de meerderheid van de gevallen toegepast. Zo ook voor de praktijk 170 35 Een uitgebreide omschrijving van het datamodel van WAVA kan worden geraadpleegd via https://www.projectcest.be/index.php?title=Publicatie:Het_WAVA-datamodel._Waardering,_Acquisitie_en. Vernietiging_van_Archieven:_een_ge%C3%AFntegreerd_archiefbeheer_bij_het_VUB- Universiteitsarchief&redirect=no (geraadpleegd op 19 september 2016). 36 J. Derwael e.a., Een uitgelezen selectie... Theorie en praktijk van het project Instellingenstudie en Archiefbeheer VlaamseAdministratie-IAVA (Brussel 2003). 171

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 87