frank scheelings en ward vansteenkiste selectie als breekijzer in de beleidsstrategie. casus: het selectieproject van de vrije universiteit brussel bestuursorgaan en hebben ze een publiekrechtelijke rechtspersoonlijkheid.11 Daardoor zijn ze onderworpen aan de afdeling archieven van de Erfgoedinspectie.12 Maar lang niet allemaal: de zogenoemde 'bijzondere' universiteiten en hogescholen vallen hier niet onder. In België is de situatie gelijklopend: de rijksuniversiteiten (Gent, Luik en Antwerpen) en -hogescholen vallen eveneens onder de archiefwet geving, maar de privaatrechtelijke universiteiten (zijnde de meerderheid) en hogescholen niet. De grens tussen publiek- en privaatrechtelijk is hier echter vaag, want in diverse landen krijgen de privaatrechtelijke universiteiten wel onderwijssub- sidies op gelijke basis als de rijksuniversiteiten. Bovendien bestaat in Nederland en Vlaanderen de tendens om collecties van nationaal belang, die eigenlijk in privé handen zijn, in een controle- of kwaliteitskader van de overheid op te nemen.13 Daarnaast wil de overheid steeds meer controle op de door haar gegeven subsidies en beschouwt daardoor de onderwijsactiviteiten van de universiteiten steeds meer als een openbare functie, afgezien van het juridisch statuut. Nieuwe Vlaamse wetgeving in verband met openbaarheid van bestuur probeert toch de vrije universiteiten te omvatten,14 maar een meningsverschil tussen de Vlaamse overheid en de Katholieke Universiteit Leuven in dit kader viel echter uit in het voordeel van de laatste.15 Voorlopig is de archiefwetgeving dus noch in Nederland, noch in Vlaanderen, van toepassing op de privaatrechtelijke instellingen voor hoger onderwijs. Hierbij valt op te merken dat er, ook wereldwijd, een al even groot verschil in visie is over de wetenschappelijke archieven van professoren. In sommige landen wordt dit beschouwd als openbaar bezit (Tsjechië, IJsland, Frankrijk, Zweden), terwijl het in andere landen (Polen, Verenigde Staten) wordt gezien als privébezit. In een aantal landen hangt het opnieuw af van de identiteit van de universiteit (overheidsinstel ling of niet), of is de vraag gewoon niet opgelost.16 In België hebben zowel Vlaanderen als Wallonië in het kader van de erfgoedwetge ving een financieel kader voor steun aan privaatrechtelijke archiefbewaarplaatsen ontwikkeld, maar het is zeker niet de bedoeling dat universiteiten hier gebruik van zouden maken.17 Kortom, de universiteitsarchivaris staat alleen. 1.2. Universiteitsarchieven als bedrijfsarchieven: inzetten op automatisering Hoewel ze niet onder de archiefwet vallen, zijn er tal van redenen op te sommen waarom de privaatrechtelijke instellingen van het hoger onderwijs een archiefdienst nodig hebben en waarom ze een beleid moeten voeren inzake documentbeheer. Er is op hen toch allerhande regelgeving van toepassing: wetgeving over data protectie, privacy wetgeving of aanverwante wetgeving met betrekking tot hun activiteiten. Bovendien zijn ze doorgaans financieel onderworpen aan staatscontrole. Ze moeten zich dus kunnen verantwoorden. Om kwaliteitsvol te kunnen werken en chaos tegen te gaan, hebben ze bovendien een archief- of documentaire informatiedienst nodig die mee het administratief beleid bepaalt, aangeeft wat de vitale documenten zijn en wat er op termijn weg mag, die de dossiers bewaart en die er op een verantwoorde manier mee naar buiten treedt. Kortom, een archiefdienst helpt de hogere onder wijsinstelling om te overleven en moet de geloofwaardigheid en accountability bewijzen en uitdragen.18 Maar tegelijk heerst er in privaatrechtelijke universiteiten een sterke bedrijfstraditie en worden deze instellingen als bedrijven gerund. Ze worden hierin indirect gesteund door de overheid, die een zekere mate van competitie aanmoedigt. Dus willen bedrijfsleiders in universiteiten doen wat andere bedrijfsleiders doen: besparen op de kosten, profiteren van de voordelen van de automatisering, van het potentieel van nieuwe media, of de mogelijkheden tot elektronisch samen- en thuis werken met groupwares. Culturele activiteiten en de culturele werking van archieven zijn in hun ogen leuk, en als ze een rol spelen bij rekrutering van nieuwe studenten functioneel, maar minder belangrijk. De effecten van de automatisering op lange termijn zijn, tot spijt van historici, alleen aan de orde voor zover er vitale documen ten en dossiers bewaard moeten worden of er een juridisch kader bestaat dat verplichtingen oplegt.19 Aangezien dat laatste grotendeels ontbreekt, is een veel gehoorde klacht in bedrijfsarchieven dan ook dat het archiefbeheer niet als core business wordt beschouwd en dat de archieven daardoor te weinig aandacht van het management krijgen.20 De positie van archiefdiensten in dergelijke instellingen is daardoor vaak precair. Bedrijfsarchivarissen voelen meer dan in andere archieven de noodzaak om nieuwe diensten te verlenen, meestal op gebied van het hedendaags documentbeheer en automatisering. Door hierin mee te gaan, sluiten ze aan bij de bedrijfsdoelstellingen, bewijzen ze hun nut en kunnen ze tegelijk proberen het historisch archief veilig te stellen. Verschillende bedrijfsarchiefdiensten gooiden zich daarom al vroeg op de automatiseringstrend, die ongeveer 25 jaar geleden doorbrak in de kantoor omgeving. De onderzoekswereld leidde de dans, met de universiteit van British Columbia (het InterPARES Project, het Digital Records Forensics Project, het Records in the Cloud Project en momenteel het InterPARES Trust Project) op kop. Dit mondde uit in een diepgaande expertise, in nieuwe concepten als Digital Curation21 praktijk 11 Wet op het hoger onderwijs en wetenschappelijk onderzoek van 8 oktober 1992, artikel 1.8. en bijlage 1. 12 Uit hoofde van de Archiefwet 1995 enerzijds en de Wet op het hoger onderwijs en wetenschappelijk onderzoek van 8 oktober 1992, artikel 1.8. 13 In Nederland inspecteert de Erfgoedinspectie ook een aantal musea die geen Rijkscollectie beheren. In Vlaanderen voorziet het Erfgoeddecreet een kwaliteitskader en subsidiemogelijkheden voor archiefbewaar plaatsen met het statuut van Verenigingen Zonder Winstoogmerk. Zie respectievelijk, voor Nederland, http://www.erfgoedinspectie.nl/actueel/nieuws/2016/07/01/toezicht-op-collecties-van-nationaal-belang (geraadpleegd op 19 september 2016) en voor Vlaanderen: Besluit van de Vlaamse Regering van 1 februari 2013 houdende de uitvoering van het Cultureel-erfgoeddecreet van 6 juli 2012. 14 Memorie van toelichting bij het decreet Openbaarheid van Bestuur van 26 maart 2004, zie http://www2.vlaanderen.be/openbaarheid/openbaarheid/meer0328.html?nav_id=8&eenheid_id_van=114 (geraadpleegd op 15 augustus 2016) [zie ook https://overheid.vlaanderen.be/memorie-van-toelichting (geraadpleegd 16 april 2018) - ed.]. 15 F. Schram, 'Het begrip "bestuursinstantie" en onderwijsinstellingen', Tijdschrift voor Onderwijsrecht en Onderwijsbeleid (2012-2013) 27-36. 162 16 R. Arovelius, Archives of Science: An International Perspective and Comparison on Best Practices for Handling Scientific Records (Wenen 2004) 3. 17 D. Devriese, 'Good morning Babilonia... le patrimoine "immatériel" des universités est-il un acte manqué? Brèves réflexions su le cas de l'Université libre de Bruxelles', In Situ 17 (2011) 7; de situatie voor Vlaanderen is gebaseerd op de toestand in het verleden die wordt bevestigd in het nieuwe erfgoeddecreet voor Vlaanderen 24/04/2017, https://codex.vlaanderen.be/Zoeken/Document.aspx?DID=1028103&param=inhoud, art. 48 en memorie van toelichting (http://docs.vlaamsparlement.be/docs/stukken/2016-2017/g1014-1.pdf) (geraadpleegd op 21 juni 2017). 18 S. Schwarzkopf, 'What is an archive - and where is it? Why business historians need a constructive theory of the archive', Business Archives 105 (nov. 2012) 6. 19 C.M. Roos, 'Managing records in the private sector in Finland', Records Management Journal 13:3 (2003) 149. 20 Situatie die nog verergert wanneer de instelling een crisis doormaakt, dan zijn speciale maatregelen nodig. Zie bijvoorbeeld: A. Ritchie, 'The work of the business archives crisis management team', Business Archives 108 (mei 2014) 63-71. 21 E. Yakel, 'Digital curation', OCLC Systems Services: International digital library perspectives 23:4 (2007) 335-340. 163

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 83