De selectie van federale overheidsarchieven in België DEEL 1 DEEL 3 In België vallen de waardering en de selectie van overheidsarchieven onder de toezichtstaak van het Rijksarchief. Voor een goed begrip wordt in de eerste para grafen van dit artikel een beeld geschetst van de context van het archieftoezicht: het wettelijk kader, de organisatie (meer bepaald de taakverdeling tussen de centrale dienst Toezicht en Advies en de Rijksarchieven in de Provinciën) en de werkwijze (de opmaak van selectielijsten). In een vierde en vijfde paragraaf ten slotte wordt de selectiemethode beschreven en toegelicht aan de hand van een belangrijke actuele casus, namelijk de selectie van de individuele vreemdelingendossiers. 1. Wettelijk kader De archiefwet van 24 juni 1955 zoals gewijzigd door de wet van 6 mei 2009, en het koninklijk besluit van 18 augustus 2010 tot uitvoering van de artikelen 5 en 6 van de archiefwet van 24 juni 1955 (het zogenaamde 'KB Toezicht') vormen de wettelijke basis voor het toezicht op de federale archieven van de Belgische overheid.1 De wet bepaalt dat archieven van de hoven en rechtbanken, de Raad van State, de federale overheid, de provincies en de openbare instellingen die aan hun controle of administratief toezicht zijn onderworpen, na 30 jaar, in goede, geordende en toegan kelijke staat naar het Rijksarchief overgebracht moeten worden (art. 1, eerste lid). Deze verplichting tot overbrenging geldt niet voor de archieven van gemeenten en de openbare instellingen die aan hun controle of administratief toezicht zijn onder worpen; deze kunnen maar moeten niet overgebracht worden (art. 1, tweede lid). Archieven van overheidsadministraties staan onder het toezicht van de Algemeen Rijksarchivaris of van diens gemachtigde(n) (art. 6), en mogen niet vernietigd worden zonder diens toestemming (art. 5). De archieven van de regionale overhe den (gemeenschappen en gewesten) zijn sinds de publicatie van hun respectievelijke archiefregelgeving niet langer onderworpen aan het toezicht van het Rijksarchief.2 103 Theorie Praktijk Nieuwe trends en ontwikke lingen kathleen devolder en filip strubbe 1 Behalve het KB Toezicht werd ook een KB Archiefoverbrenging gepubliceerd. Het betreft het koninklijk besluit van 18 augustus tot uitvoering van artikelen 1, 5 en 6bis van de archiefwet van 24 juni 195 5, Belgisch Staatsblad, 23.09.2010. 2 Het Waalse Gewest maakte in december 2001 als eerste gebruik van de grondwettelijke mogelijkheid om een decreet uit te vaardigen voor het eigen openbaar archief (Decreet van 6 december 2001 betreffende de openbare archieven, Belgisch Staatsblad, 20.12.2001). Het Brussels Hoofdstedelijk Gewest en Vlaanderen volgden: Ordonnantie van 19 maart 2009 betreffende de archieven van het Brussels Hoofdstedelijk Gewest (Belgisch Staatsblad, 26.03.2009); Decreet van 9 juli 2010 betreffende de bestuurlijk-administratieve archiefwerking (Belgisch Staatsblad, 05.08.2010).

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 53