PICTURAE uw partner, in iedere fase Waardering en selectie van archieven: vijftien jaar later Scannen Voorberi jllectiebeheer w Wfi sL.;,' Maatschappelijke impact Collecties ontsluiten Verrijking en onderzoek www.picturae.com Unlock your heritage. Het S@P Jaarboek 2004 Selectie. Waardering, selectie en acquisitie van archieven staat door intensief gebruik sterk beduimeld en vol met aantekeningen in mijn boeken kast. Een goed teken. Ik heb het boek in de afgelopen jaren vaak ter hand genomen, de besproken concepten en strategieën gelezen en herlezen en her en der in de marge van commentaar voorzien. In het vorige jaarboek over waardering en selectie werd al voorzichtig een vervolg op dit belangrijke thema in het vooruitzicht gesteld. De redactie van toen was er blijkbaar van overtuigd dat de houdbaarheid van de in het jaarboek geventileerde inzichten, methoden en strategieën beperkt was. De redactie voorzag verdergaande ontwikkelingen, wellicht zelfs radicale veranderingen want zij concludeert in haar voorwoord dat '[w]ie over vijftien jaar dit jaarboek ter hand neemt, zal ongetwijfeld met enig leedvermaak beschouwen waarover wij ons thans druk maken'.1 Het is met het verschijnen van dit nieuwe jaarboek over selectie inderdaad bijna vijftien jaar later. Zijn er daadwerkelijk fundamentele nieuwe inzichten te bespeuren op het terrein van waardering en selectie van archieven? Welke debatten worden vandaag de dag gevoerd over dit thema? Kijken we werkelijk met enig leedvermaak terug op hoe de auteurs van toen over waardering en selectie dachten en schreven? Wat dat laatste betreft kunnen we met het voorliggende jaarboek vaststellen dat de vraagstukken van vijftien jaar geleden nog steeds de archivistische gemoederen bezighouden. Natuurlijk zijn er veranderingen ten opzichte van toen. Ik noem er een aantal. Innovaties op technologisch gebied blijven onverminderd hun invloed uitoefenen op de informatie- en archiefsector. Big Data, Internet of Things, block- chain technologie, eDiscovery hebben hun intrede gedaan. Het is duidelijk dat de nieuwe vormen van digitale communicatie en gegevensregistratie en -uitwisseling grote gevolgen hebben voor de vorming van archieven. De ondeelbare drie-eenheid van vorm, structuur en inhoud van een document heeft zijn exclusiviteit verloren. Stabiliteit maakt plaats voor fluïditeit. De elementen waaruit een 'document' bestaat, kunnen gelijktijdig meerdere en heel verschillende verbindingen aangaan. Het leidt niet alleen tot conceptuele vragen over wat archief eigenlijk is, maar ook tot meer praktische kwesties. Is wat door de digitale poortjes van de archiefinstellingen komt om in de e-depots te worden opgenomen wel een relevante afspiegeling van hetgeen in de grote wereld buiten die instellingen omgaat? Het roept daarnaast vragen op over de toekomstbestendigheid van de dominante strategieën, mechanismen en infrastructuren die de archiefsector in de afgelopen 200 jaar heeft ontwikkeld om archieven veilig te stellen. We kunnen ook vaststellen dat we in Nederland inmiddels in het post PIVOT- tijdperk zijn beland. Dat wil zeggen dat bij het ontwikkelen van strategieën, methoden en technieken van waardering en selectie minder exclusieve aandacht VO O RWO O RD 1 P. Brood e.a. (ed.), Selectie. Waardering en selectie en acquisitie van archieven (Den Haag 2005) 9. V

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 4