persoonsgegeven wordt in de AVG overigens heel ruim ingevuld waardoor de meer derheid van alle documenten wel één of ander persoonsgegeven bevat. Archivering in het algemeen belang, wetenschappelijk of historisch onderzoek of statistische doeleinden vormt hier een belangrijke uitzondering op,10 maar kan niet ingeroepen worden als uitzonderingsgrond om alles bij te houden. De raadpleging en het her gebruik van informatie die wel onder deze uitzondering valt, is vanzelfsprekend niet volledig vrij of onbeperkt. 2. Waarderen Alle digitale informatie bijhouden, is niet efficiënt. Bovendien leidt het tot hoge en overbodige kosten. Organisaties maken best een weloverwogen keuze tussen welke informatie wordt vernietigd en welke informatie bewaard blijft. De eerste stap hierin is vanzelfsprekend het waarderen van digitaal archief. Archief is informatie die een rol of functie vervult in een werkproces, en dit ongeacht de vorm van de informatie. Het waarderen van digitaal archief is in essentie niets anders dan het waarderen van papieren archief. Het digitale karakter van digitaal archief brengt wel enkele nieuwe vragen en uitdagingen met zich mee. De sterke hoeveelheidstoename, de vele afhankelijkheden, de vluchtigheid en de kwetsbaar heid zijn slechts enkele van de factoren die aan de grondslag liggen. Ze hebben niet alleen een impact op het onderwerp van waardering, maar ook op het tijdstip waarop de waardering idealiter gebeurt. Wil de archivaris de oorspronkelijke functie van het digitale archief bewaren, dan zullen er in veel gevallen proactieve bewaar- of vastleggingsmaatregelen moeten worden genomen. Bij het waarderen van digitale archieven kan een onderscheid worden gemaakt tussen: de dossiergegevens de documenten en hun metadata 2.1. Waarderen van dossiergegevens In de vele proces- en vakapplicaties worden zaken aangemaakt en dossiers gevormd. Over deze zaken worden gegevens geregistreerd, gegevens die steeds minder in docu- mentvorm aanwezig zijn. De voorbije jaren namen de dossiergegevens ook sterk in aantal toe. Waar in de papieren wereld dossiermappen of -omslagen enkel de hoogst nodige identificatiegegevens of summiere dossiergegevens bevatten, worden voor de digitale dossiers nu heel veel verschillende rubrieken en velden aan dossiergegevens geregistreerd. Deze gegevens dienen meerdere doeleinden en worden meermaals her- bruikt. Het betreft de basisgegevens van het dossier, de opvolging van de voortgang of het verloop van een zaak, managementrapporteringen, statistieken, benchmarking, zoeken van dossiers en documenten, auditing, enzovoorts. Veel van de dossiergegevens hebben eerder een beperkt nut in tijd en zeker geen permanente archiefwaarde. Gelet op de inspanningen en de kosten om deze gege vens betekenisvol te archiveren, loont het de moeite om ze te waarderen en enkel de gegevens met waarde over te brengen naar het digitale archief van de organisatie. Naast de waardering van de gegevens zelf is er nog de vraag of de gegevens als een register worden gearchiveerd of als een reeks dossiers. In het laatste geval is het belangrijk om bij de waardering van de dossiergegevens ook stil te staan bij het gebruik van gegevens als zoekvelden voor de gearchiveerde dossiers of documenten. De dossiergegevens zullen dan ook als archieftoegang worden hergebruikt en mee naar het archief overgebracht. Een bijzondere categorie zijn de workflowgegevens die bij een dossier horen. Veel applicaties houden bij welke processtappen een zaak doorloopt en registreren welke actoren wanneer actie ondernemen of handelingen uitvoeren. Deze gegevens kunnen van belang zijn om het verloop van een zaak te reconstrueren of om verant woording af te leggen. Deze workflowgegevens vergen bijzondere aandacht. Niet alleen worden ze maar zelden bij de dossiers zelf bewaard, bovendien worden ze in veel applicaties slechts tijdelijk bijgehouden. Vanwege hun omvang worden deze gegevens in veel gevallen na enkele maanden al automatisch vernietigd. Als dit het geval is en als de workflowgegevens waarde hebben, dan moeten er proactief bewaar- of overbrengingsmaatregelen worden genomen. 2.2. Waarderen van documenten en hun metadata Met de intrede van de digitalisering van de werkprocessen stijgt niet alleen de documentproductie, maar groeit ook het aantal dubbels, het aantal versies en het aantal afgeleiden. Kopieën van documenten zijn aanwezig op netwerkschijven, in e-mailpostbussen, in persoonlijke mappen en nog eens in het DMS of de vak applicatie. Bestanden worden met externen uitgewisseld via platformen als WeTransfer en blijven meestal ook nog eens als onderdeel van de ZIP-bestanden staan. E-mails worden vanuit de postbus versleept naar de project- of dossiermap. De ontvangen of verzonden bijlagen zijn ingebed in de MSG-of EML-documenten en staan ook nog eens afzonderlijk in dezelfde map. Het DMS of het samenwerkings- platform houdt automatisch alle minor en major versions van documenten bij, of gebruikers kiezen ervoor om hun verschillende versies met een nieuwe bestands naam te bewaren. Verslagen worden in MS Word-formaat opgesteld, en voor verspreiding nog snel even omgezet naar PDF. Diverse DMS'en zijn zo ingericht dat ze geautomatiseerd van elk document in MS Office-formaat een PDF-renditie aanmaken en bijhouden. Dezelfde foto's, afbeeldingen of grafische elementen zijn aanwezig in PSD-, TIFF-, JPEG-, PNG-, EPS-, GIF-formaat. Audio en video worden voor publicatie op het web of gebruik in presentaties sterk verkleind. Samen met de algemene kenmerken van digitale informatie brengen deze nieuwe evoluties ook nieuwe waarderingsvragen met zich mee: hoe omgaan met niet leesbare digitale archiefdocumenten? wat is nodig om de integriteit van documenten te bewaren zodat complete documenten worden geraadpleegd? in welk bestandsformaat worden de documenten gearchiveerd: in PDF-formaat of in hun oorspronkelijk MS Office-formaat? In PSD-, in TIFF- of in een afgeleid formaat? In volledige resolutie of in het verkleinde, gecomprimeerde publicatieformaat? welke versies van documenten blijven bewaard: alle versies? enkel de laatste versie? enkel de major versions? welke metadata van de digitale documenten worden gearchiveerd? theorie 10 Art 5.1.e van de Verordening (EU) 2016/679 van het Europees Parlement en de Raad van 27 april 2016 betreffende de bescherming van natuurlijke personen in verband met de verwerking van persoonsgegevens en betreffende het vrije verkeer van die gegevens en tot intrekking van Richtlijn 95/46/EG (Algemene Verordening Gegevensbescherming) 72 filip boudrez wie slim is, selecteert. ook digitaal! 73

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 38