alle oude applicaties in de lucht worden gehouden (optie 1) alles periodiek wordt gemigreerd naar een nieuwe applicatie (optie 2) alles wordt overgebracht naar een meer aangewezen archiveringssysteem zoals een RMA of een e-depot (optie 3). De haalbaarheid van deze opties, of een combinatie ervan, is hoogst twijfelachtig. En dit zowel vanuit technisch, financieel of praktisch oogpunt. Optie 1 kan hoogstens een tijdelijke oplossing zijn. De techniek evolueert razendsnel en al snel zal de oude applicatie vanwege technische redenen niet langer operationeel zijn. Verdere onder steuning door de leverancier of implementator zal ook duurder betaald worden. Ook zal geleidelijk aan de noodzakelijke functionele en technische kennis over de oude applicatie binnen de eigen organisatie verdwijnen. Migratie naar de nieuwe applica tie of overbrenging naar een archief houdt eveneens substantiële kosten in. Analyses, tools of scripts voor export en import, enz. vragen tijd en middelen en deze kosten staan doorgaans los van het volume aan digitale informatie dat wordt overgezet. Alles continu migreren naar het nieuwe opvolgende systeem (optie 2) is niet alleen duur en tijdrovend; het zorgt er ook voor dat de nieuwe systemen vanaf hun go-live uitpuilen van de gegevens en hierdoor weinig performant zijn. Bijkomende investe ringen in hardware en infrastructuur dringen zich dan op. Tot slot hangt er ook een stevig prijskaartje aan zoekmachines. Zoekmachines bestaan uit softwarecomponenten voor crawling en indexering. Om applicaties te doorzoeken hebben ze dikwijls specifieke connectoren nodig. De kosten voor de implementatie van een zoekmachine kunnen aanzienlijk zijn, ook al wordt gebruik gemaakt van open source componenten. De implementatie van een open source zoekmachine is niet gratis. De vereisten voor de hardwareinfrastructuur (servers, geheugen, opslag) van de zoekmachine zijn niet min. En aan de connectoren voor applicaties die moeten worden doorzocht, hangt ook een prijskaartje en onderhoud vast. Archiveren is slechts zinvol als de gearchiveerde informatie zijn functie kan blijven vervullen en/of herbruikbaar is. Essentieel hierbij is het bewaren van de betekenis en de context van die informatie. Vooral het archiveren van de betekenis van digitale informatie houdt een uitdaging in. De betekenis van gegevens wordt immers maar zelden bij de gegevens zelf bewaard. De datalaag van een applicatie heeft bij de meeste applicaties een hoog 'black box'-gehalte en is doorgaans moeilijk te door gronden. Datatabellen en velden in databases hebben maar zelden een betekenisvol le benaming. De koppeling van gegevens met hun betekenis zit in de meeste applicaties in de business laag en de gebruikersschermen, twee elementen die heel sterk applicatieafhankelijk zijn. Binnen de OAIS-standaard wordt deze informatie benoemd als 'representation information' en is het een essentieel onderdeel van elk informatiepakket.8 Het duurzaam archiveren van de betekenis van digitale informatie is bijgevolg een bijzonder aandachtspunt bij elke migratie of overbrenging. Dit betekent dat de gege vens worden verrijkt met betekenis of dat hun betekenis wordt geëxpliciteerd. Dit gebeurt doorgaans met behulp van metadata en documentatie. Om dit mogelijk te maken is doorgaans een voorgaande grondige analyse nodig, waarbij niet zelden documentatie retroactief moet worden opgebouwd en/of ondersteuning van de leve rancier of implementator nodig is. Vervolgens moet de verrijking in de migratie- of overbrengingsinstrumenten worden ingebouwd, getest, uitgevoerd en gecontroleerd. Deze acties vergen best wat tijd en houden dus een aanzienlijke uur- of ontwikke lingskost in. Dit uitvoeren voor alle data waarover een organisatie beschikt, is (financieel) niet haalbaar. Het bewaren van de oorspronkelijke betekenis van de data ten tijde van hun rol of gebruik in het werkproces staat hierbij centraal. Pas dan zal de gearchiveerde digitale informatie maximaal zijn rol of functie behouden. Oplossingen zoals datawarehou- ses waarbij data wordt gemapt of waarbij de betekenis niet of onvoldoende voor de doelgroepen wordt geëxpliciteerd, volstaan hiervoor niet. 1.3. Kwaliteit Digitaal archiveren is veel meer dan het opslaan en het geautomatiseerd doorzoeken van (ruwe) data. Door de focus te leggen op het archiveren van betekenisvolle infor matie wordt een zeker kwaliteitsniveau nagestreefd. Dit behoeft afstemming met stakeholders en gebruikers. Het is een cruciaal onderdeel bij elke archiveringscasus, maar bij archivering uit databanken in het bijzonder. De gevallen waarbij de integra le databank het archiefdocument is en als geheel moet worden gearchiveerd, zijn uit zonderingen. In de meeste gevallen is de databank eerder te beschouwen als een aggregatie van dossiers en archiefdocumenten. Het nastreven van kwaliteit heeft bij het archiveren van informatie uit databanken een negatieve impact op de kosten. Ook bij het archiveren van documenten is er een kostenimpact, maar deze kan positief zijn wanneer er duchtig kan worden opge schoond. Het digitaal zijn van informatie leidt niet alleen tot het ontstaan van heel veel dubbels, maar ook tot het bijhouden van meerdere versies en het maken van veel afgeleiden. Voor het archief volstaat doorgaans het archiveren van de definitieve of vastgestelde versie of het archiefdocument bij het vastgestelde bewaarniveau. Alle documentversies, -rendities en afgeleiden archiveren is niet nodig. Door op te schonen of enkel de geselecteerde documenten te archiveren, kan op kosten worden bespaard. De waardering en de selectie vergen inderdaad een tijdsinvestering, maar kunnen sterk worden ondersteund met behulp van automatisering. Het terugver dieneffect van deze acties zit hem dan voornamelijk in de terugkerende opslag- en beheerskosten die archieven anders decennia met zich mee dragen. 1.4. Compliance Alles archiveren en geen archiefdocumenten vernietigen, druist ten slotte ook in tegen geldende wet- en regelgeving. In Nederland zijn archiefdocumenten die conform een vastgestelde selectielijst te vernietigen zijn, verplicht te vernietigen tenzij een uitzondering kan worden ingeroepen.9 Daarnaast schrijft dikwijls specifie ke wet- en regelgeving de verplichte vernietiging van dossiers of documenten voor. Een voorbeeld hiervan zijn dossiers van minderjarigen in de jeugdhulp. Een algemeen voorschrift met betrekking tot het verplicht vernietigen van documen ten zit vervat in de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG): documen ten met persoonsgegevens moeten tijdig worden vernietigd en mogen niet langer bewaard worden dan nodig voor het doel waarvoor ze werden verzameld. Het begrip theorie 1.1.3. Discovery kosten 1.2. Kennis 8 ISO 14721:2012 -- Space data and information transfer systems Open Archival Information System (OAIS) -- Reference model. 70 filip boudrez wie slim is, selecteert. ook digitaal! 9 Zie bijv. VNG, 'Selectielijst gemeenten en intergemeentelijke organen 2017', vastgesteld Staatscourant 38013 6 juli 2017) 9-10. 71

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 37