charles jeurgens waarderen en selecteren van overheidsarchieven onder druk: naar een pragmatisch selectiemodel? schedule and fileplan'. De overige gegevens zaten in allerlei bedrijfsapplicaties, gemeenschappelijke schijven en maar liefst 63% van de beschikbare opslagcapaciteit werd ingenomen door e-mails zonder enige noemenswaardige vorm van beheer.56 In de wereld van informatiebeheer zijn inmiddels twee kampen te onderscheiden: een kamp dat vasthoudt aan de beginselen van records management (soms ook infor mation governance genoemd) en een ander kamp dat vertrouwt op nieuwe zoektech nieken die voortkomen uit artificial intelligence toepassingen. Ralph Losey, een eDiscovery-advocaat, actief blogger en publicist verbonden aan een groot advocaten kantoor in Orlando, is een activistische pleitbezorger van de kracht van kunstmatige intelligentie binnen het informatiebeheer en schuwt niet om de strijd aan te gaan met de traditionele opvattingen van waaruit records managers in zijn ogen nog te vaak werken. Hij is ervan overtuigd dat de 'traditionalists in the IG [Information Governance CJ] world the ones who are glorified records managers, have another five years, at best, before complete obsolescence. The classify and control lock-down approach of records management is contrary to the time. It cannot withstand the continuing exponential growth of data, nor the basic entropy forces aligned against all attempts to govern by all-too-human rules and compliance'.57 De kosten en moeite die de klassieke activiteiten waarop het records management zich richt met zich meebrengen, 'specifically the classification, filing and obsessive deletion of data' staan in geen verhouding tot de opbrengst ervan.58 Het hele idee van selectie is volgens hem gebaseerd op conventionele, papier-georiënteerde organisatievormen die niet langer houdbaar zijn en hij voegt er aan toe: '[i]nformation retention policies that are being created today are like sand castles built at low tide. Can you hear the next wave of data generated by the Internet of Things? It will surely wash away all of today's efforts. There will always be more data, more unexpected new forms of information'.59 7. Curation De bovengeschetste ontwikkelingen roepen vooral vragen op over wat het toekomsti ge perspectief zou moeten of kunnen zijn van archivistisch waarderen en selecteren. Er zijn inmiddels voldoende argumenten de revue gepasseerd die op zijn minst leiden tot twijfel over de houdbaarheid van de bestaande praktijk en het gereedschap waarmee binnen die praktijk wordt gewerkt. Dat geldt in het bijzonder voor het binaire model van vernietigen en bewaren van archiefbescheiden van overheidsorga nen. En dan heb ik het nog niet eens gehad over de implicaties van de computational turn op het concept van archief en archiefbescheiden. Zonder daar hier verder al te diep op in te gaan,61 kan worden gesteld dat de teloorgang van de vroegere onverbre kelijke eenheid tussen de fysieke gegevensdrager en de daarop vastgelegde gegevens ons dwingt na te denken over de verhouding tussen data en archief.62 Waar Theo Thomassen archief nog duidde als 'informatie die in documentvorm bevraagbaar is' en document definieerde als 'de kleinste verzameling vastgelegde gegevens die zelfstandig als informatie kan fungeren',63 noopt de voortgaande dataficering van de samenleving waarbij afzonderlijke data in verschillende toepassingen steeds belang rijker wordt, tot een herbezinning en heroriëntatie. De aandacht die sinds enige tijd bestaat voor open data en linked data zijn daar duidelijke voorbeelden van. Sinds gegevens niet langer onlosmakelijk gebonden zijn aan een en dezelfde drager, kunnen dezelfde gegevens steeds makkelijker worden uitgewisseld en gelijktijdig in verschillende processen, toepassingen en applicaties voor verschillende doeleinden worden gebruikt. De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid waarschuwde in zijn invloed rijke rapport iOverheid voor een 'kluwen aan informatiestromen die zich een weg banen tussen de verschillende overheden, in de relatie burger-overheid en daar- buiten'.64 De Hoge Raad heeft het weliswaar als onrechtmatig geoordeeld dat de Belastingdienst camerabeelden met automatische nummerplaatherkenning gebruikte om de rittenadministratie van zakelijke rijders te controleren, het laat wel zien dat het fenomeen zijn intrede binnen de overheid heeft gedaan.65 De onder zoeksjournalisten Martijn en Tokmetzis bespreken in hun boek Je hebt wél iets te verbergen, een groot aantal voorbeelden waarbij overheidsorganen gegevens delen.66 Wat zijn de implicaties voor het archivistisch waarderen en selecteren? Wat is het object van waardering en selectie? Is selectie nog wel nodig nu de zoek- en vindtech- nieken steeds beter worden? Laat ik vooropstellen dat ik niet behoor tot de school die alle heil verwacht van tech nologische oplossingen om daar vervolgens alle kaarten op te zetten. Natuurlijk zullen nieuwe technieken steeds belangrijker worden om betekenisvolle gegevens te kunnen filteren uit de groeiende hoeveelheid data die beschikbaar is. Het idee om niets meer te vernietigen en alle gegevens altijd beschikbaar te hebben, lijkt aantrek kelijk maar houdt tegelijkertijd een valse belofte in. Niet langer vernietigen van theorie 60 56 James Lappin, 'Why NARA has no option but to preserve significant e-mail accounts' (blog 20 augustus 2013), http://community.aiim.org/blogs/james-lappin/2013/08/30/why-nara-has-no-option-but-to- preserve-significant-e-mail-accounts. 57 R. Losey, 'Information Governance v Search: The Battle Lines Are Redrawn' (blog 8 februari 2015), https://e-discoveryteam.com/2015/02/08/information-governance-v-search-the-battle-lines-are- redrawn/?blogsub=confirming#blog_subscription-3. 58 Het kostenaspect is een niet te onderschatten factor in de selectiepraktijk. Iets waar Jenkinson overigens ook al op wees toen hij stelde dat het heel goed was om uit kostenoverwegingen allerlei duplicaten te verwijderen, 'but this takes us immediately to another question-how much labour will be involved in deciding whether documents are, or are not, duplicates? Because our whole object being essentially the saving of expense we clearly must not make the procedure involved by that saving itself too expensive'. H. Jenkinson, A Manual of Archive Administrationincluding the problems of war archives and archive making (Oxford 1922) 120. Later besteedden met name Frank Boles en Julia Marks Young aandacht aan het kostenaspect als variabele in waardering en selectie. Zie F. Boles and J. Marks Young, 'Exploring the Black Box: The Appraisal of University Administrative Records', American Archivist 48:2 (1985) 121-140. 59 Losey, 'Information Governance v Search'. En daarbij komt nog, zo schrijft Losey 'There is a definite dark side to data destruction that many do not like to face. No one knows for sure when data has lost its value. The meaningless email of yesterday about lunch at a certain restaurant could well have a surprise value in the future'. 48 60 Ik kies ervoor om in de rest van de tekst het Engelse begrip curation te gebruiken omdat die term inmiddels een bredere en specifiekere betekenis heeft dan het Nederlandse begrip beheer of slecht vertaalde curatie. Bij curation staat beheer in het teken van het vergroten van de waarde van de beheerde objecten. 61 C. Jeurgens, 'Threats of the data-flood. An accountability perspective in the era of ubiquitous computing', in: F. Smit, A. Glaudemans en R. Jonker (eds.), Archives in Liquid Times ('s-Gravenhage 2017) 196-210. Een aantal aspecten hiervan heb ik aangehaald in C. Jeurgens, 'Op de agenda in Seoul: archieven en ubiquitous computing', Archievenblad 9 (2016) 20-23. 62 Zie ook F. Upward, B. Reed, G. Oliver en J. Evans, 'Recordkeeping informatics: re-figuring a discipline in crisis with a single-minded approach', Records Management Journal 23:1 (2013) 27-50. 63 T.H.P.M. Thomassen, 'Een korte introductie in de archivistiek', in: Paradigma. Naar een nieuw paradigma in de archivistiek ('s-Gravenhage 1999) 12. 64 Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, iOverheid (Amsterdam 2011) 193-194. 65 Uitspraak Hoge Raad, 24 februari 2017, http://deeplink.rechtspraak.nl/uitspraak?id=ECLI:NL:HR:2017:288. 66 M. Martijn en D. Tokmetzis, Je hebt wél iets te verbergen. Over het levensbelang van privacy (Zutphen 2016). Eerder beschreef Tokmetzis in zijn boek De digitale schaduw. Hoe het verlies van privacy en de opkomst van digitale profielen uw leven beïnvloeden (Houten 2012) hoe achter de schermen steeds meer informatiestromen worden samengevoegd en wij geleidelijk een omvangrijke digitale schaduw opbouwen, 'een weerspiegeling van onszelf in databases' (p. 61). 49

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 26