bijlage Bram van der Werf is zelfstandige consultant, die sinds 2008 heeft bijgedragen aan een aantal Europese erfgoed initiatieven: als technisch directeur van Europeana, directeur van de Open Preservation Foundation en adviseur-projectleider van PrestoCentre. Voordien werkte hij als quality manager voor software bedrijven Progress en IBM-Rational Software en de technische support diensten van Canon en Toshiba. Door zijn academische scholing in kwaliteitsmanagement en rijke praktijkervaring in de IT-industrie, is hij doordrongen van het kwaliteitsdenken en begrijpt hij digitale technologie grondig. Toen hij overstapte naar de publieke sector, was de ICT-chaos bij de overheid in volle gang en nam de angst voor digitale vergankelijkheid toe. Genoeg werk aan de winkel dus, maar na een paar jaar werd hem duidelijk dat de pijnpunten dieper liggen. Het gaat om de maatschappelijke uit dagingen die de digitale transformatie met zich meebrengt. Hij wil daarom het denken over de digitale transformatie voeden en inzichtelijk maken waar het ontspoort en tot ongegronde angsten leidt. Dit doet hij met dagelijkse voorbeelden uit de media, het publieke debat, de vertogen in wetenschappelijke en beroepskringen. Titia van der Werf is informatiekundige en werkt al dertig jaar in de bibliotheek-, archief- en documentatiesector: als software ontwikkelaar bij PICA, beleidsmedewerker bij de RABIN, project manager bij de afdeling Onderzoek Ontwikkeling van de Koninklijke Bibliotheek, hoofd collec ties en ICT bij het Afrika Studiecentrum en daarna bij het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis, en tenslotte, sinds 2012, als programma manager voor Research bij OCLC. Ze heeft geschiedenis gestudeerd en informatica. Hierdoor is ze altijd al geïnteresseerd geweest in de invloed van digitale technologie op de maatschappij. Met de komst van het Internet, deed ze onderzoek voor de RABIN naar de mogelijkheden om overheidsinformatie (inclusief WOB-informatie) elek tronisch toegankelijk te maken. Toen werd al duidelijk dat wat technisch kon, ambtelijk noch politiek haalbaar zou zijn, op de korte termijn. Digitale duurzaamheid heeft ook te kampen met vertraging: de wetenschappelijke discussie en het lobbyen hebben de problematiek tot onnodig grote proporties geblazen, wat de ontwikkeling van een robuuste archiveringspraktijk niet ten goede is gekomen. Zij wil het inzicht vergroten in de processen die gaande zijn, zodat erfgoed professionals de grote lijnen zien en beter in staat zijn hun koers te bepalen. 250

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 127