plan toe dat er transparant en eenvoudig vernietigd kan worden. Bijkomend draagt het ook bij aan vlottere bewaargevingen aan het Depot Vilvoorde. Op termijn is het de bedoeling dat informatiebeheersplannen steeds meer gevoed worden door de algemene selectielijsten. Het uiteindelijke doel dat voor de Vlaamse overheid wordt nagestreefd is namelijk niet dat er algemene selectielijsten zijn, maar dat alle taken die de Vlaamse overheid heeft, gaande van personeelsbeheer over de aanleg van wegen tot het verlenen van wetenschapssubsidies, gedekt worden door een informatiebeheersplan. De definitieve versies van informatiebeheersplannen worden door de entiteiten ter goedkeuring voorgelegd aan de selectiecommissie. Als de selectiecommissie een informatiebeheersplan ontvangt, dan verdeelt de secretaris het werk over de leden. Elk informatieobject uit het ingediende informatiebeheersplan wordt door minstens twee personen bekeken. De schriftelijke feedback wordt gecentraliseerd door het secretariaat, dat ook nakijkt of er discussiepunten zijn tussen de leden. Als er een consensus is, wordt de feedback gefinaliseerd en zowel mondeling als schriftelijk aan de indienende entiteit bezorgd. De entiteit wordt vervolgens door het secretariaat gecoacht om de feedback te verwerken. Als de entiteit de feedback verwerkt heeft, wordt de nieuwe versie ingediend bij de selectiecommissie die dan, mits correcte ver werking van de feedback heeft plaatsgevonden, overgaat tot definitieve goedkeuring. De selectiecommissie zal enkel goedkeuringen verlenen voor de bewaartermijnen en bestemmingen die aan de informatieobjecten worden toegekend. De selectiecom missie legt geen vernietigingsverplichtingen op, enkel toestemmingen. Een entiteit kan dus steeds, indien haar specifieke situatie dat vereist en ze dit duidelijk kan motiveren, opteren om informatieobjecten langer te bewaren, maar andersom kan echter niet. Over de overige inhoud van een informatiebeheersplan (openbaarheid, hergebruik, privacy) kan de selectiecommissie enkel een advies uitbrengen, aangezien dit niet tot haar decretale bevoegdheid behoort. Net als de algemene selectielijsten worden de informatiebeheersplannen tot slot ter bekrachtiging aan de Vlaamse Regering voorgelegd. Goedkeuren van vernietigingsaanvragen Entiteiten mogen overheidsinformatie te allen tijde vernietigen overeenkomstig bekrachtigde selectielijsten of informatiebeheersplannen. Indien bepaalde informa tieobjecten hier nog niet in zijn opgenomen, moet een vernietigingsaanvraag ingediend worden bij de selectiecommissie. Met een goedgekeurde vernietigings- aanvraag kunnen entiteiten zich in juridische betwistingen steeds tegenover een recht- en informatiezoekende burger verantwoorden als er informatie ontbreekt, zelfs als een entiteit niet over een bekrachtigd informatiebeheersplan beschikt of als er voor dat informatieobject geen algemene selectielijst bestaat. Deze vernietigings aanvragen zijn een overgangsmaatregel totdat alle overheidsinformatie gedekt is door ofwel een algemene selectielijst ofwel een informatiebeheersplan. Het goedkeuren van informatiebeheersplannen en vernietigingsaanvragen en het opmaken van selectielijsten moet ertoe leiden dat de selectiecommissie een helikoptervisie ontwikkelt op de Vlaamse overheidsinformatie. Dit moet bijdragen aan een werkbaar en goed onderbouwd selectie- en waarderingsbeleid. Door enkel en alleen selectielijsten op te maken en informatiebeheersplannen en vernietigingsaanvragen goed te keuren zal de selectiecommissie er nooit voor kunnen zorgen dat alle overheidsinformatie binnen de Vlaamse overheid ten eerste in kaart is gebracht en ten tweede ook nog eens over selectierichtlijnen beschikt. De selectiecommissie zal dus veel tijd moeten investeren in de sensibilisering van zowel de administraties als een aantal andere actoren die mogelijkerwijze raken aan de bestemming van overheidsinformatie, zoals de Beroepscommissie Openbaarheid van Bestuur en de Privacycommissie. De selectiecommissie wil de wetgever op (middellange) termijn actief gaan adviseren met betrekking tot selectie. Ze wil op deze manier bekomen dat nieuwe wet- en regelgeving onmiddellijk compatibel is met het vooropgestelde beleid, waarbij aandacht besteed wordt aan het bewaarniveau en consistente bewaartermijnen. 3. De weg naar een nieuw en werkbaar selectie- en waarderingsbeleid Als overheidsinformatie haar administratieve en juridische waarde verliest, behoudt ze mogelijk nog een cultureel-maatschappelijke waarde. Naast de wetenschappelijke wereld heeft ook de archiefvormer en de recht- en informatiezoekende burger een blijvend belang bij het permanent bewaren van 'essentiële overheidsinformatie'. Dit omwille van diverse redenen: verantwoording aan de burger; faciliteren van alle mogelijke vormen van wetenschappelijk onderzoek; reconstructie van het overheidshandelen. Wat is 'essentiële overheidsinformatie'? Informatiebeheerders of archivarissen waardeerden tot voor kort informatieobjecten meestal individueel. Waardering was dan ook veelal afhankelijk van de achtergrond, interesses, etc. van de persoon in kwestie. Op dit ogenblik worden informatieobjecten nog steeds gewaardeerd door een infor matiebeheerder of archivaris, maar sinds 1 februari 2016 wordt deze waardering geëvalueerd door een collectief orgaan, namelijk de selectiecommissie. Door te opteren voor een commissievorm - waarbij de waarderingsbeslissing wordt genomen door een team van specialisten - heeft de decreetgever deze subjectiviteit verkleind. Om deze subjectiviteit nog verder te verkleinen en transparantie te vergroten, wil de selectiecommissie een duidelijk selectie- en waarderingsbeleid uittekenen. Het waarderingsbeleid dat de selectiecommissie wil voeren, moet zo objectief moge lijk zijn en heeft tot doel om het beleid en de acties van de overheid, de structuur en de beslissingsprocessen binnen de overheid en de interactie tussen de overheid en de maatschappij (burger, bedrijfswereld, enzovoort) te (kunnen) documenteren. Daarom werkt de selectiecommissie momenteel criteria uit, die bovenstaande elementen verduidelijken en specificeren. Deze criteria zullen echter evolueren in de tijd, steeds intrinsiek subjectief blijven en steeds in hun context bekeken moeten worden. Om ervoor te zorgen dat het selectie- en waarderingsbeleid breed gedragen wordt en tegemoet komt aan specifieke noden, zoekt de selectiecommissie naar afstemming met stakeholders zoals de wetenschappelijke wereld, journalisten, burgers, het Rijksarchief en de administraties van de Vlaamse overheid. Verkennende gesprekken maken nu al duidelijk dat onder andere het betrekken van de weten schappelijke wereld een werk van lange adem zal zijn. We kunnen dus zeker concluderen dat de selectiecommissie Vlaamse overheid nog een lange weg af te leggen heeft, maar door in te zetten op sensibilisering van het (top)management, de entiteiten zelf en stakeholders zoals de wetenschappelijke wereld en het Rijksarchief wordt langzaam aan deze weg getimmerd. nieuwe trends en ontwikkelingen Sensibiliseren en adviseren 212 quincy oeyen en katlijn vanhee naar een onderbouwd en werkbaar waarderingsbeleid voor de vlaamse overheid 213

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 108