vertrouwd zijn met selectie en de werking van de Vlaamse overheid. De leden kunnen zich hierdoor inleven in een aantal complexiteiten en zijn zich bewust van de praktische gevolgen van een bepaalde beslissing. Rationalisatie van en consistentie in bewaartermijnen Ervaring leert dat voor dezelfde informatieobjecten (de term informatieobject is een koepelbegrip voor alle aggregatieniveaus van informatie, gaande van een serie en dossiers tot individuele stukken), bijvoorbeeld subsidiedossiers, diverse bewaar termijnen worden gehanteerd of dat wettelijke bewaartermijnen door entiteiten onnodig worden overschreden. De selectiecommissie gaat daarom actief op zoek naar cases waarbij bewaartermijnen gerationaliseerd kunnen worden. Subsidiedossiers, dossiers waarbij Vlaanderen de subsidieverlenende overheid is, hebben bijvoorbeeld een wettelijke bewaartermijn van 10 jaar nadat het dossier is afgesloten. Sommige entiteiten verhogen deze termijn echter zonder een grondige reden. De commissie ziet het als haar taak om entiteiten ertoe te bewegen de minimale termijn te respecteren en afwijkingen naar boven goed te motiveren. Het wegwerken van inconsistente bewaartermijnen zorgt ervoor dat bestaande regelgeving en richtlijnen vereenvoudigd en verbeterd kunnen worden. Dit leidt tot aanzienlijke efficiëntiewinsten en ruimtebesparing, aangezien informatie sneller en correcter vernietigd zal worden. De selectiecommissie zal bepaalde problematieken aankaarten bij de bevoegde administraties. Zo ligt de bewaartermijn voor facturen normaal op 7 jaar, maar omwille van de overheidsopdrachtenwetgeving moet circa 90% van de facturen in een overheidscontext gedurende 10 jaar bewaard worden.8 De commissie zal dit dan ook meedelen aan het Departement Financiën en Begroting en mogelijke oplossingen voorstellen. Gerationaliseerde en consistente bewaartermijnen dragen bij aan een eenvoudiger actief beheer van overheidsinformatie. Met actief beheer bedoelen we hier de combi natie van tijdig vernietigen en in bewaring geven van overheidsinformatie aan het Depot Vilvoorde, het centrale archiefdepot van de Vlaamse overheid.9 De Vlaamse overheid kan op die manier jaarlijks tot 430.000 euro aan huurkosten in Brussel besparen.10 Overheidsbrede afspraken rond verantwoordelijkheden Op dit ogenblik bestaat er, vooral voor ketenprocessen, weinig duidelijkheid over wie (entiteit of bestuursniveau) instaat voor de bewaring van welke informatie en wie dus de eindverantwoordelijkheid draagt voor permanent te bewaren overheids informatie. De selectiecommissie wil hierover afspraken maken met de entiteiten, deze formeel vastleggen en laten bekrachtigen door de Vlaamse Regering. Dit heeft verscheidene voordelen. Ten eerste levert dit een enorme besparing op, aangezien informatie niet langer op meerdere plaatsen wordt bewaard en ten tweede krijgen entiteiten of bestuursniveaus duidelijkheid over wie de bestuurlijke verantwoorde lijkheid draagt voor bepaalde overheidsinformatie. Bij wijze van voorbeeld wordt het proces 'beantwoorden van een parlementaire vraag' toegelicht. Een minister krijgt in het Vlaams Parlement een parlementaire vraag. Voor het formuleren van een antwoord vraagt de minister input aan de bevoegde Vlaamse administratie. Het definitieve antwoord wordt dan gepubliceerd op de website van het Vlaams Parlement. Aangezien de minister de vraag krijgt en beantwoordt in het kader van zijn verantwoordelijkheden in het Vlaams Parlement ligt het bewaarniveau van dit antwoord dan ook zeer duidelijk bij het Vlaams Parlement. De entiteiten mogen hun input voor een antwoord dus vernietigen nadat een korte administratieve bewaartermijn van, in dit geval 5 jaar, verstreken is, terwijl het Vlaams Parlement dit antwoord permanent bewaart. 2.2. De taken en werking van de selectiecommissie De selectiecommissie Vlaamse overheid is samengesteld uit een secretaris (een afgevaardigde van Informatie Vlaanderen), 10 effectieve en 5 plaatsvervangende leden. De selectiecommissie komt maandelijks samen om de belangrijkste punten te bespreken en haar decretale taken, opstellen van een algemene selectielijst voor alle entiteiten van de Vlaamse overheid en goedkeuren van door zorgdragers voorgelegde specifieke selectielijsten, efficiënt uit te voeren. Om het takenpakket van de selectie commissie Vlaamse overheid duidelijk te begrijpen, gaan we eerst in op de termen 'algemene' en 'specifieke' selectielijst.11 Een 'algemene' selectielijst wordt door de selectiecommissie Vlaamse overheid omschreven als "een selectielijst die zowel generieke als specifieke thema's binnen de Vlaamse overheid omvat. Ze wordt opgemaakt door de selectiecommissie - al dan niet op basis van de goedgekeurde 'specifieke' selectielijsten - en is bedoeld voor het volledige bestuursniveau".12 Wat een 'specifieke' selectielijst betreft, heeft de selectiecommissie ervoor geopteerd om deze term voor haar toepassingsgebied gelijk te schakelen met een informatiebe heersplan en een vernietigingsaanvraag.13 Een informatiebeheersplan is een op maat gemaakt overzicht van alle informatie objecten binnen één organisatie (in de bijlage is een voorbeeldfiche opgenomen voor een informatieobject). Door de informatieobjecten te linken aan concrete werk processen krijgen ze waardevolle contextinformatie mee en worden ze op een bevat telijke manier gestructureerd. Net als een selectielijst bevat een informatiebeheersplan informatie over de beheersregels met betrekking tot selectie: wettelijke en administratieve bewaartermijnen, de bestemming en het bewaar- niveau. Bijkomend - en dit is de grote meerwaarde - bevat het informatiebeheersplan beheersregels die betrekking hebben op openbaarheid, privacy en hergebruik.14 nieuwe trends en ontwikkelingen 8 Enerzijds is er het Rekendecreet dat een bewaartermijn van 7 jaar (Art. 25) voorschrijft voor boekhoudkundi ge stukken. Anderzijds is er het KB van 15 juli 2011 plaatsing overheidsopdrachten klassieke sectoren dat een bewaartermijn van 10 jaar (Art. 161) voorschrijft voor alle stukken met betrekking tot een overheidsop dracht. 9 Het Depot te Vilvoorde is de centrale bewaarplaats voor het archief van de Vlaamse overheid. Meer informa tie over het Depot te Vilvoorde kan u vinden op: https://overheid.vlaanderen.be/informatiemanagement/ depot-Vilvoorde. 10 Dit cijfer is overgenomen uit de Beslissing van de Vlaamse Regering van 26 september 2015 betreffende de geïntegreerde Kennissite Vilvoorde en kadert in onderzoek en berekeningen voor de verhuis van verschillende Vlaamse administraties naar een nieuw Vlaams Administratief Centrum in Brussel. 208 quincy oeyen en katlijn vanhee naar een onderbouwd en werkbaar waarderingsbeleid voor de vlaamse overheid 11 Artikel 11 van het Archiefdecreet: de commissies hebben de opdracht om een algemene selectielijst op te stellen voor hun bestuursniveau en specifieke selectielijsten goed te keuren die door de zorgdragers aan de commissies worden voorgelegd. 12 Verslag van 25 februari 2016 van de selectiecommissie van de Vlaamse Gemeenschap en Vlaams Gewest te raadplegen op https://overheid.vlaanderen.be/informatiemanagement/verslagen-selectiecommissie-vlaam- se-overheid. 13 Ibidem. 14 Meer lezen over een informatiebeheersplan zie: http://overheid.vlaanderen.be/informatiemanagement/ informatiebeheersplan. 209

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 106