teruggave na capitulatie en overdracht bij opeenvolging van staten. An Verscuren beschrijft aan de hand van de lotgevallen van de archieven van de Grote Raad van Mechelen hoe staten ook tij dens het Ancien Régime vochten om het bezit van archieven. In het afsluitende essay presenteertTrudy Huskamp Peterson de basis principes van de rol van archivarissen in het ondersteunen van mensenrechten tijdens en na internationale conflicten en dictatuur, een thema dat sinds 1993 op de agenda van de Internationale Archiefraad staat en helaas hoogst actueel is.21 Hoewel sinds de Tweede Wereldoorlog op ruime schaal in beslag genomen archief stukken zijn verfilmd en gescand, is het basismateriaal waarover dit jaarboek handelt vooral analoog. Sinds de webpublicaties van Amerikaanse overheidsdocumenten door Julian Assange (Wikileaks, 2006) en de publicatie via internet van materiaal van de Amerikaanse spionagedienst NSA door Edward Snowden (2013) verdiepen archivarissen zich wereldwijd in de implicaties die dit kan hebben voor archiefinstel lingen en het vakgebied.22 Vastgesteld moet worden dat de effecten van het gebruik van digitale sociale media en internet tijdens gewapende conflicten en revoltes zo veelomvattend, verstrekkend en nog zo weinig verkend zijn, dat ze aparte aandacht in een ander jaarboek rechtvaardigen. INLEIDING 21 Agnes Jonker, 'Het zwijgen van archieven', in: P.J. Horsmanen Chr. Streefkerk (edArchieven in het Geding: een pak van Sjaalman voor Eric Ketelaar bij zijn afscheid als hoogleraar archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam, aangeboden op 28 mei 2009 door docent-medewerkers van de Archiefschool (2009), 95-105; zie ook: H. van Engen, G. Janssens, G. Kwanten en K.M. Pompe (red.), Archives without borders. Proceedings of the International Congress in The Hague, August 30-31, 2010 (Berchem 2012). 22 Zie bijvoorbeeld Cassie Findlay, 'People, records and power: what archives can learn from Wikileaks', in: Archives and Manuscripts 41 (2013), 7-22. 14 15

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2014 | | pagina 9