Waar partijen met elkaar strijden, lopen archieven gevaar. Ze lopen de kans door oorlogsgeweld vernietigd te worden, of door de tegenstander voor propagandadoeleinden of omwille van gevoelige informatie in beslag te worden genomen. Maar oorlogshandelingen hebben niet uitsluitend een verwoestende uitwerking: bestaande archieven kunnen in bescher ming worden genomen, bijvoorbeeld omdat zij de gezagsverhoudingen legitimeren of de identiteit van een bepaalde groep vorm geven, en nieuwe archieven worden gevormd. In het kader van naoorlogs rechts herstel zijn archieven eveneens van groot belang. Ze zijn immers onmisbaar bij het reconstrueren van gebeurtenissen en zeker ook bij de verwerking ervan: archieven vormen een beproefd wapen in de strijd tegen het vergeten en bij het verdedigen van universele mensenrechten. Er is dus alle reden om te spreken van de macht en onmacht van archieven in verband met oorlog en rechtsherstel. Dit veertiende jaar boek van de Stichting Archiefpublicaties is het resultaat van een Vlaams-Nederlandse samenwerking. In negen bijdragen wordt ingegaan op actuele discussies rond de tweeledige verhouding tussen archieven en oorlogssituaties. De auteurs laten zien dat het brede thema van de macht en onmacht van archieven niet exclusief verbonden is met de grote oorlogen van de twintigste eeuw, maar in feite van alle tijden is. En meer dan dat: waar mensenrechten in het geding zijn, bieden archieven tevens een opgave voor de toekomst. ISBN/EAN 978-90-71251-38-2 Jaarboek 14, Stichting Archiefpublicaties

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2014 | | pagina 71