Ten geleide Dit veertiende jaarboek van de Stichting Archiefpublicaties verschijnt precies honderd jaar na het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog in 1914. Dat verklaart meteen de thematiek die voor deze bundel gekozen is, namelijk de rol van archieven in oorlog en bij rechtsherstel. In dergelijke situaties vervullen archieven uiteenlopen de rollen. Waar partijen met elkaar strijden, lopen archieven gevaar. Ze lopen de kans door oorlogsgeweld vernietigd te worden, of door de tegenstander omwille van de bewijskracht in beslag te worden genomen. Dit jaarboek laat echter zien dat oorlogshandelingen niet uitsluitend een verwoes tende uitwerking hebben. In oorlogen worden niet alleen bestaande archieven in bescherming genomen, omdat zij de gezagsverhoudingen legitimeren of de identiteit van een bepaalde groep vorm geven, maar ook is er extra aandacht voor archieven en door oorlogsomstandigheden worden er zelfs nieuwe archieven gevormd. In het kader van rechtsherstel zijn archieven eveneens van groot belang. Archieven zijn onmisbaar bij het reconstrueren van gebeurtenissen en zeker ook bij de verwerking ervan: ze vormen een beproefd wapen in de strijd tegen het vergeten en bij het verdedigen van universele mensenrechten. Er is dus alle reden om te spreken van zowel de macht als de onmacht in verband met archieven. Die twee zijden zijn tot uitdrukking gebracht in de titel van dit jaarboek. Deze publicatie laat zien dat dit thema niet exclusief verbonden is met de grote oorlogen van de twintigste eeuw, maar in feite van alle tijden is, en bovendien steeds ook een opgave inhoudt voor de toekomst. Macht en Onmacht. De rol van archieven in oorlog en bij rechtsherstel is heel nadrukkelijk het resultaat van een Vlaams-Nederlandse samenwerking. De bundel werd samengesteld en geredigeerd door archivarissen uit Belgie en Nederland. De auteurs werden gevonden in die beide landen en in de Verenigde Staten. In zekere zin sluit dit jaarboek dan ook aan bij de Vlaams-Nederlandse co-productie Archives without Borders uit 2010, die eveneens een ontegenzeggelijk grensoverschrijdend karakter had. De WBAD en de Stichting Archiefpublicaties danken de redactieleden, de auteurs en sponsoren voor de realisering van een interessant jaarboek dat een goed zicht verschaft op actuele discussies rond het brede thema van de macht en onmacht van archieven. Hildo van Engen Stichting Archiefpubicaties Julie Hendrickx Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek, Archief Documentatie Macht en Onmacht De rol van archieven in oorlog en bij rechtsherstel Redactie: Ron Blom, Gerd De Coster, Iris Heidebrink, Michel Vermote 2014 de auteurs en redacteuren ontwerp - www.absoluutdesigners.com druk - Schrijen-Lippertz, Voerendaal ISBN/EAN 978-90-71251-38-2 Stichting Archiefpublicaties, 's-Gravenhage 2014 Deze uitgave is mogelijk gemaakt door de adverteerders: Archiefschool/Hogeschool van Amsterdam (omslag 2) Picturae (pagina 136) De Ree archiefsystemen (omslag 3)

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2014 | | pagina 4