gerespecteerd. Alleen een 'scrupulously neutral, well-funded, professional archive administration, with well-trained personnel committed to ensuring that, for example, purely personal details drawn from secret police snooping on sex lives and medical histories are carefully blacked out on the photocopies of the records that are opened', zou dit kunnen doen. Het 'highly politicised, chronically leaking' IPN ont beerde dergelijke capaciteiten volgens Ash.49 Andere critici, zoals historicus Andrzej Friszke, stelde het probleem omtrent de volledigheid van het archief aan de orde. Hoe representatief is een archief waarvan volgens Friszke circa 90% van de dossiers van kerkelijke collaborateurs vernietigd was vóór overdracht aan het IPN? 'The archives are incomplete, and it's hard to know why certain files were saved and others were destroyed. That's why this whole process will never be credible.50 De wet van de Kaczyrïski-broers werd uiteindelijk in 2007 door het Constitutionele Hof ongrondwettelijk verklaard. Hiermee bleef de bestaande, 'mildere' wetgeving uit 1997 gehandhaafd. Het IPN werd belast met de verificatie van de verklaringen, die doorgaans tot weinig compromitterende situaties leidde: van de 23.000 ingediende zogenaamde Tustratie'-verklaringen51 bleken slechts tientallen vals te zijn. Toegang tot de dossiers is vooralsnog uitsluitend voorbehouden aan slachtoffers en onder zoekers, onder stringente voorwaarden, waarbij bijzondere persoonsgegevens alleen geanonimiseerd of met toestemming van de betreffende persoon mogen worden gepubliceerd. Slechts een klein deel van het originele SB-archief is open voor het publiek.52 Sinds 2011 heeft het IPN ook een aantal 'herdenkingstaken' erbij gekregen. Zo is het instituut nauwbetrokken bij de organisatie van de officiële nationale feestdag ter herdenking van anticommunistische Poolse verzetsstrijders, de zogenaamde Dag van Herdenking aan de 'vervloekte soldaten' (Narodowy Dzieri Pamigci 'Zolnierzy Wyklgtych'), die jaarlijks op 1 maart wordt gehouden.53 Het IPN heeft de bevoegd heid om anticommunistische activisten voor te dragen voor het Kruis van Vrijheid en Solidariteit. Het IPN heeft zijn educatieve taken uitgebreid en probeert steeds meer de weg naar het grote publiek te vinden. Een groot succes in dit verband is het bordspel Kolejka (Rij), waarvan inmiddels meer dan 50.000 exemplaren zijn ver kocht. Het spel draait om het verwerven van levensmiddelen in communistische staatswinkels. Gastschrijvers en-regisseurs hebben op basis van verhalen uit het archief een aantal toneelstukken opgevoerd, waarvan sommige ook op de Poolse nationale televisie zijn uitgezonden.54 Vanaf 2009 behoort het IPN tot een van de protagonisten van de door het Europees parlement gefiatteerde European Day of Remembrance for Victims of Totalitarian Regimes. De datum - 23 augustus, de dag van het Duits-Russische Molotov- Ribbentrop-pact - en ook het begrip 'totalitair' hebben aanleiding gegeven voor commentaar van de zijde van organisaties die zich bezighouden met het herdenken van slachtoffers van nazimisdaden. Binnen de Task Force for International Cooperation on Holocaust Education, Remembrance, and Research (ITF) verklaarde directeur van de CLAIMS Conference Wesley Fisher dat de nieuwe herinneringsdag onvoldoende blijk zou geven van het unieke karakter van de Holocaust: 'Having a single day to commemorate both the victims of Nazism and of Communism is problematic in itself, and choosing August 23 is really impossible, since it implies that the Soviet Union was responsible for WWII. It is particularly troublesome since the Soviet Union was a maj or victor of WWII and was the liberator of Auschwitz.55 Het diepgewortelde gevoel van onrecht en de sterke drang naar rechtvaardiging en genoegdoening na bijna vijftig jaar onderdrukking en bezetting, maken het IPN en andere Poolse erfgoedinstellingen tot sterk gepolitiseerde organisaties. Ze reflecteren maatschappelijke frictie en onrust, maar gelden tegelijkertijd voor velen ook als bakens bij de zoektocht naar 'de historische waarheid'. Het politieke belang verste vigt de positie van archiefinstellingen in Polen, maar bedreigt ook voortdurend hun integriteit en geloofwaardigheid. Rwanda 1994 'Learning from our history to build a bright future' Slogan ter gelegenheid van de 18de herdenking van de Rwandese genocide, 12 april 2012. Drie weken na het presidentieel communiqué van 2 januari 2003, waarin de vrij lating werd aangekondigd van de eerste golf van gevangenen, opende een zestal straf inrichtingen in Rwanda hun poorten. 40.000 veroordeelde moordenaars trokken het land in, terug naar hun familie en dorpsgenoten om hun leven weer op te pakken.56 De autoriteiten hadden de lokale bevolking voorbereid op hun komst en erop aangedrongen hen niet aan te vallen of te provoceren. Claudine Kayitesi ging met haar kinderen naar buiten om de voormalig gevangenen, die in een rechte rij, met tassen op hun hoofd, door het provinciestadje Nyamata trokken, te aanschou wen. Ze herkende een van haar ex-buren, de man die haar oudste zus had vermoord. De gevangenen riepen beschaamd: 'Halleluja, halleluja! Hoe gaat het ermee? Moge God jullie beschermen! Hou[d] van elkaar. We zullen voortaan voor jullie bidden, absoluut.' De toeschouwers keken met verbazing naar de optocht, zonder hun hand op te steken.57 De impact van de genocide op de Rwandese samenleving is immens. Het grote aantal slachtoffers binnen een relatief klein land (26.340 vierkante kilometer) met ten tijde van de genocide circa zeven en half miljoen inwoners maakt dat bijna iedereen in zijn of haar directe omgeving familieleden, vrienden en bekenden heeft verloren. De genocide ontvlamde op 6 april 1994. In de avond werd het vliegtuig met onder meer de Hutu-president van de Republiek van Rwanda Habyarimana en zijn ambts genoot uit Burundi Ntaryamira met een raket neergeschoten. De aanval betekende het startschot voor een genocide waarin Hutu's massaal Tutsi-landgenoten zouden HOOFDSTUK 2 49 The Guardian (24 mei 2007). http://www.theguardian.com/commentisfree/2007/may/24/comment. comment. 50 Chicago Tribune (1 december 2006), http://articles.chicagotribune.com/2006-ll-28/news/0611280100_l_ lech-and-jaroslaw-kaczynski-democratic-poland-lena-kolarska-bobinska/2 51 'Lustratie' - in het Latijn 'zuiveren door vuur' - is een term die gebruikt wordt om het politieke proces te duiden waarbij de betrokkenheid van personen bij misdaden van het voormalige communistische regime nagetrokken wordt. 38 EDWIN KLIJN ARCHIEVEN EN DE 'HISTORISCHE' WAARHEID 52 Stan, 'Poland', 97. 53 Het gaat om strijders die door het communistische regime zijn vervolgd en geëxecuteerd omdat zij tijdens de Tweede Wereldoorlog deel uitmaakten van anticommunistische illegale groeperingen. 54 Redevoering Kaminski op 26 februari 2013, http://www.ustrcr.cz/data/pdf/konference/role/kaminski.pdf. 55 Blog CLAIMS conference 29 september 2010, zie http://blog.claimscon.org/2010/09/29/todays-challenge- holocaust-approval/ 56 Jean Hatzfeld, De strategie van de antilopen. Daders en slachtoffers van de Rwandese genocide (Amsterdam 2008), 12-26. 57 Hatzfeld, De strategie van de antilopen, 17. 39

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2014 | | pagina 21