Waarom en hoe verwerven twee stadsarchieven particuliere archieven? Een briefwisseling tussen twee archivarissen September-december 2012 Beste Ron, In deze briefwisseling behandelen we drie thema' s die met elkaar samenhangen, maar die wel ieder een ander aspect van verwerving van particuliere archieven behandelen. Ditbetreft: 1) de toename van particuliere archieven (of, liever, de vraag of dat zo is, en, indien ja, wat dit betekent voor archiefinstellingen), 2) de methodiek van verwerving en 3) de juridische implicaties. Naar mijn idee worden deze vragen te weinig gesteld. Soms lijkt het wel alsof archiefinstellingen uit 'gewoonte' particuliere archieven en collecties verwerven. Als gevolg van deze weinig planmatige aanpak worden voornamelijk archieven verworven die eigendom waren van instellingen die van oudsher een nauwe band met erfgoed en historie hebben. Om de archiefinstellingen hieraan te laten ontsnappen is het nodig deze vragen te stellen en te bespreken. Iedere auteur schrijft vanuit zijn eigen kennis, ervaring en werkveld. Dit betekent dat we vooral met elkaar in discussie treden en dat we willen aantonen dat er meerdere wegen naar Rome leiden. Wel zullen wij gezamenlijk benadrukken: denk na en durf keuzes te maken. In de eerste plaats zal ik kort wat over mijzelf vertellen. Voordat we dit thema nader ontvouwen, lijkt het me leuk om nader kennis te maken. Ik ben Theo Vermeer. 22 juni 1981 werd ik geboren te Dordrecht. Liefde tot geschiedenis in de meest brede zin des woords bracht me er, na een lange omweg, toe om Informatiedienstverlening en -management (IDM) te gaan studeren met maar een wens: het volgen van modulen Archivistiek B. Weer later volgden Archiefwetenschap en Archivistiek A (een aantal modulen geschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam) en zodoende werd ik geconfronteerd met zowel de historische aspecten van ons vak, zoals ik het nu voor het gemak noem, als met allerlei informatiekundige details en digitale archivering. Augustus 2007, na een aantal kleine parttime banen, stages en projecten in het (openbaar) archief wezen, werd ik aangenomen bij het Gemeentearchief Rotterdam. Daar werk ik nog steeds. Vanaf begin 2008 deed ik hoe langer hoe meer acquisities. Daar komt bij dat ik de afgelopen j aren bovendien ben ingezet om dienstbreed het acquisitiebeleid vorm te geven. Dit houdt in dat alle beherende afdelingen hun acquisities inrichten volgens één werkproces acquisitie en dat we een dienstbreed acquisitie- en collectieprofiel ontwikkelen. Ik ben benieuwd om iets van jouw ontwikkelingsgang te vernemen Vriendelijke groeten, Theo RON BLOM EN THEO VERMEER 131

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2012 | | pagina 67