ook het idee dat die archieven en archiefvormers relevant zijn, die alleen op natio naal niveau actief zijn/waren en die een maatschappelijke trend representeren.25 Het nationale beleid inzake waardering en selectie van archieven is volledig gericht op acquisitie van overheidsarchieven en particuliere archieven. Total archives streeft ernaar op een zo ruim mogelijke wijze archieven te acquireren, die van national signi ficance zijn, op welke drager dan ook. De federale overheid krijgt greep op deze archieven door LAC. LAC krijgt en neemt de vrijheid daadwerkelijk visie en beleid te ontwikkelen op acquisitie en daarover afspraken te maken binnen het archival system, bijvoorbeeld via de Canadian Council of Archives. Het is van belang trends in de samenleving te analyseren, omdat zo kan worden vastgesteld welke archieven van national significance zijn. Total archives past in de Canadese cultuur die openheid, tolerantie en respectvoor diverse culturen hoog in het vaandel heeft. De overlegcultuur in het archival system (onder meer in de Canadian Council of Archives) komt overeen met de lage machtafstandsindex voor Canada (MAI 39). Het sterke individualisme (IDV 80) is misschien te relateren aan het ontstaan van allerlei particuliere instellingen die particuliere archieven beheren. De lage score op onzekerheidsvermijding (OVI48) zou in verband kunnen staan met de Canadese openheid, tolerantie, respect en wederzijdse culturele kruisbestuiving. Het vieren van de diversiteit is hét uitgangspunt van total archives. Duitsland De kerntaak van het Bundesarchiv bestaat op grond van artikel 1 en 2 van de het Bundesarchivgesetz uit het beheer van archiefbescheiden die worden gevormd op het niveau van de Bondstaat.26 Hoewel de wet niet ingaat op het verwerven en beheren van particuliere archieven, acht het Bundesarchiv het zijn taak particuliere archie ven te verzamelen: "Das Bundesarchiv sammelt auch schriftliche Nachlasse von bedeutenden Personen, Unterlagen von Parteien, Verbanden und Vereinen mit überregionaler Bedeutung sowie publizistische Quellen." Dit is uitgewerkt in het Sammlungsprofil Nachlasse und Bewertung von Nachlassen und Persönlichen Papieren.27 Volgens het Sammlungsprofil heeft het Bundesarchiv de verplichting "Unterlagen aus dem 'privaten' Wirken von Einzelpersonen auf Dauer zu sichern, nutzbar zu machen und wissenschaftlich zu verwerten, soweit diese von bleibendem Wert sind, um die gesamtgesellschaftliche Wirklichkeit abzubilden.Uit deze doelstelling blijkt duidelijk de visie van het Bundesarchiv. De archieven die door overheidsorganen gevormd worden, zijn op zichzelf niet voldoende om een getrouw beeld te geven van de gesamtgesellschaftliche Wirklichkeit. Ook archieven van personen die werkzaam zijn geweest in onder meer politiek, ambtenarij, wetenschap, publicistiek en politie ke bewegingen geven inzicht in deze werkelijkheid. Hoewel het Bundesarchiv door middel van het Sammlungsprofil meer stemmen uit de samenleving wil vastleggen dan alleen de stem die doorklinkt in de archieven die door de centrale overheid zijn gevormd, is in het Profil wel gericht op een beperkte groep personen met überregio naler Wirkung oder Betatigung en wat politiek, cultureel en maatschappelijk gezien 'grote personen' genoemd kunnen worden. Een belangrijke verklaring voor deze oriëntering van het Sammlungsprofil kan worden gevonden in de sociale structuur die in de periode na het einde van de Tweede Wereldoorlog is ontstaan. Vanaf 1945 ontstond in de drie westelijke bezet tingszones die later de Bondsrepubliek Duitsland zouden gaan vormen een Leistungsgesellschaft waarbij managers, industriëlen, bankiers en financiers meer invloed en status in de samenleving verwierven.28 Daarnaast kreeg democratisering van de samenleving een nieuwe impuls doordat veel posities in de toplaag van poli tiek, bestuur, economie en maatschappelijke en culturele organisaties werden bezet door nieuwe mensen met democratische principes. Deze elites groeiden uit tot de dragers van een nieuwe, democratische Duitse samenleving. Gekoppeld aan het Duitse verleden, waarin invloedrijke en vooraanstaande individuen altijd een grote rol hebben gespeeld, heeft dit tot gevolg gehad dat in Duitland nog steeds veel aan dacht bestaat voor 'grote personen' Het benadrukken van de überregionaler Wirkung und Betatigung van personen van wie persoonlijke archieven worden verworven, kan verder worden verklaard door het feit dat alle Bundeslander beschikken over een eigen Archivgesetz en eigen archief- beherende instellingen.29 Deze archiefinstellingen ontplooien ook eigen initiatieven om de schriftelijke nalatenschappen van personen die op het niveau van de Bundeslander een rol hebben gespeeld, te verwerven. Zo gaat bij het Niedersach- sisches Landesarchiv "Die Sorge um die Pflege und Erhaltung des archivwürdigen Schriftgutes über die Landesverwaltung hinaus undumfasst alle Bereiche der Gesellschaft."30 In het Sammlungsprofil van het Bundesarchiv wordt expliciet aangegeven dat archie ven worden verzameld van personen die werkzaam zijn geweest in wetenschap, publicistiek en media voor zover die niet door gespecialiseerde archieven of gespecia liseerde instellingen worden verzameld. De samenwerking met deze gespecialiseerde archieven en instellingen wordt in het Profil expliciet benoemd. Het Bundesarchiv treedt op als bemiddelaar tussen de eigenaren van particuliere archieven en deze instellingen. Bij uitzondering neemt het Bundesarchiv deze archie ven op, wanneer de genoemde instellingen hier niet toe in staat zijn. Samenwerking met andere instellingen die op het niveau van de Bondsstaat archieven verzamelen, wordt als wenselijk omschreven. In het Sammlungsprofil wordt bijzondere aandacht besteed aan personen die een rol hebben gespeeld in buitenparlementaire politieke stromingen. Deze bijzondere aan dacht valt in de eerste plaats te verklaren vanuit de Duitse geschiedenis. Met name tijdens het Derde Rijk werden veel groepen buiten de politiek geplaatst en was er weinig aandacht voor de stem van politieke minderheden. In de tweede plaats valt de aandacht te verklaren aan de hand van de buitenparle mentaire politieke groepen en stromingen die met name in West-Duitsland actief waren. Evenals in andere landen in het Westen waren de jaren zestig van de twintig ste eeuw een periode van grote maatschappelijke veranderingen, waarbij met name het oorlogsverleden van de oudere generatie Duitsers en de door jongeren als 'gezapig' beschouwde maatschappelijke verhoudingen ter discussie kwamen te staan.31 Andere kenmerken van de bewegingen die in deze periode opkwamen, waren afkeer van het kapitalisme en de Verenigde Staten. De brede buitenparlemen- MAATSCHAPPELIJK EN PARTICULIER ARCHIEF 25 Hofstede, 4. 26 http://www.bundesarchiv.de/bundesarchiv/index.html.de 27 http://www.bundesarchiv.de/tools/tracker.htmlPurWimperia/md/content/abteilungen/abtb/ sammlungsprofil_nachlaesse_bewertung.pdf&q=sammlungsprofil 28 Frits Boterman, Moderne geschiedenis van Duitsland 1800-1990 (Amsterdam en Antwerpen 1996) 411. 20 ERIC KETELAAR, DIRK JAN DOLFING, INES VAN DIJK, ELINE DE GRAAF, THEO VERMEER, ERIK VISSCHER PARTICULIERE ARCHIEVEN IN CONTEXT 29 Op de website www.archivschule.de zijn links opgenomen naar de Archivgesetze en de archiefinstellingen van de verschillende Bundeslander. 30 http://www.nla.niedersachsen.de/portal/live.php?navigation_id=24763&article_id=85891 &_psmand=187 31 Boterman, 455-457. 21

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2012 | | pagina 12