Professional Inleiding Als mensen de term 'professional' gebruiken is één ding duidelijk, het gaat niet over amateurs. Een professional is beroepsmatig bezig met zijn werk. Of dit nu is als profvoetballer, loodgieter of archivaris. In de sportwereld kan dat zijn na een start als amateur. 'Hij is met wielrennen begonnen als amateur, maar hij fietst nu al drie jaar als prof'. In het overige werkzaam leven meestal na een initiële oplei ding. Daar wordt de benaming amateur gebruikt voor mensen die geen specifieke opleiding in het betreffende vakgebied hebben. Bijvoorbeeld de amateur histori cus of amateur trompettist. Hoewel dit ook weer niet geld voor ieder beroep. Er wordt bijvoorbeeld nooit gesproken over de 'amateur archivaris' of 'amateur huisarts'. Waarin onderscheidt een 'professional' zich nu van een 'amateur'? Het antwoord is 'in de beheersing van de professionele competenties'. Een competentie is de combinatie van kennis, inzicht, vaardigheden, attitude en gedrag die nodig zijn voor het uitvoeren van professionele taken. Wat de professionele competenties van een beroepsgroep zijn, ligt vast in profielen. We onderscheiden er hier twee: het beroepsprofiel en het competentieprofiel. Ze zijn nauw met elkaar verbonden. Het beroepsprofiel beschrijft de context van de beroepspraktijk en geeft een over zicht van de kenmerkende werkzaamheden: wat doet de beroepsbeoefenaar, wat zijn de taakgebieden en hoofdtaken, in welke arbeidsorganisatie wordt dit beroep uitgevoerd, met welke kenmerkende taken en bevoegdheden. Het competentiepro fiel is hiervan afgeleid, het beschrijft de competenties die nodig zijn voor het uit- HOOFDSTUK beroepsprofielen opleidingsprofielen competentieprofielen functieprofielen opleidingsmatching 97

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 99