Inhoud Professie Professional Erika Hokke en Thijs Laeven Woord vooraf 8 Peter Horsman In Memoriam: Hans Scheurkogel 13 HOOFDSTUK 1 Inleiding 17 Erika Hokke "Er is een arbeidsverdeeling gekomen". De ontwikkeling van het beroep archivaris in de 19e en 20e eeuw 21 Elizabeth Shepherd Archivists in 21st century Europe: emerging professionals? 39 Chido Houbraken en De sociale archivaris. Nieuwe rollen in nieuwe netwerken 50 Christian van der Ven, m.m.v.. Ingmar Koch Filip Boudrez Een informatiearchitect met digitale kennis van zaken: de archivaris anno 2010 61 Maarten Broek, Anne Houk de Jong, Onbekend maakt onbemind. Over het imago van archieven Susan Kruidhof, Elio Pelzers en de archivaris 70 Hans Waalwijk Geleerdheid, geletterdheid, wijsheid, eruditie,list, bedrog, doodslag en moord in een geromantiseerd beroep 80 HOOFDSTUK 2 Inleiding 97 Christine Martinez "When Christine meets Hans" or "am I a competent archivist"? Some thoughts about competencies 102 Eric Ketelaar Competenties comparatief 112 Bennie Blom De Italiaanse archivaris en zijn beroepsprofiel 122 Karei Renders De Spaanse archivero integral, generalisme als basis voor specialisatie 127 Pauline van den Heuvel De Franse archivaris: Hoeder van het vaderlands erfgoed 134 Henk Duits De Archiefspecialist, zijn competentieprofiel en het Records Continuum 140 Nienke Knevel UWV DIV Academie: samen leren, samen ontwikkelen, samenwerken 147 Hans Hofman 'Ontdek je dNA'. Een trainingsprogramma voor een nieuwe, digitale wereld... 153 Peter Horsman Leren duurt een leven lang. Een archiefdienst als lerende organisatie. Een ontdekkingsreis 166

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 8