Bovendien is het niet voldoende dat archieven in het nieuws komen, het gaat erom hoe ze in het nieuws komen. Bij politici valt nog wat te leren op dat vlak; zij zijn zich doorgaans erg bewust van het belang van de boodschap. Willen we dat archieven worden benut? Dan is een interview over een middeleeuwse oorkonde een uitdaging. Voor je het weet roep je het stereotiepe beeld op van het archief als schatkamer waar kostbaarheden veilig worden bewaard. Een schatkamer is voor bewonderaars die hun handen op de rug houden, niet voor actieve bezoekers die historische gegevens opzoeken of downloaden. Laatje overal zien Archiefinstellingen moeten plaatselijk, regionaal en nationaal voortdurend aan wezig zijn. Dat moet blijken uit deelname aan grote evenementen als de Week van de Geschiedenis en Open Monumentendag, uit regelmatige vermeldingen in massamedia en op internet, publicaties, deelname aan moderne interactieve media als social communities (Flickr, You Tube, Hyves, Facebook, Twitter) en uit gezamenlijke portals (bijvoorbeeld MijnGelderland.nl). Archiefmedewerkers moeten hun gezicht laten zien en spreken of lobbyen op recepties en bijeen komsten. Vooral de social media bieden volop kansen om relatief eenvoudig en goedkoop te experimenteren. De eerste ervaringen zijn gepubliceerd door Christian van der Ven van het Brabants Historisch Informatie Centrum.15 Doe zelfonderzoek Als archieven zichzelf promoten om nieuwe bezoekers te trekken, kan het zijn dat ze de interne gang van zaken moeten aanpassen. Mensen die onbekend zijn met het archiefwezen hebben andere verwachtingen. Twee weken levertijd voor een print van een foto kan voor hen onbegrijpelijk lang zijn. Als het gewenste brede publiek bereikt is, zullen ook mensen op de studiezaal komen die veel hulp nodig hebben. Zijn medewerkers daarop voorbereid, of is archiefbezoek eigenlijk te hoog gegrepen voor minder goed opgeleiden? Wie willen we bereiken en kunnen we hen goed bedienen? Zulke afwegingen horen bij het werken aan grotere bekend heid. Marktgeoriënteerd Volgens Hans van der Westen16, mede-oprichter en jarenlang directeur van het Instituut voor Sponsoring en Fondsenwerving, is een eerste fase die een organisatie doorloopt naar een meer marktgericht handelen en denken, de fase waarin instellingen instrumenten ontwikkelen om hun producten beter te verkopen. Het accent ligt op public relations, het aanbod blijft ongewijzigd. In een marktgeoriënteerde organisatie staat de vraag van de klant centraal, worden nieuwe producten ontwikkeld waar een markt voor is en is voortdurende innovatie belangrijk om een betere concurrentiepositie te bereiken. PROFESSIE 15 Zie de community over archief 2.0: http://www.archief20.org/profiles/blog/list?user=cvanderven 16 Hans van der Westen, Praktijkboek. Sponsoring en fondsenwerving voor non-profitorganisaties. Walburg Pers, 2006. p. 16-17. 78

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 80