Aantrekkingskracht Terugkomend op het imago van de archivaris: natuurlijk is er een wisselwerking met de reputatie van archieven. Die manifesteert zich al bij het besluit om te solliciteren bij een archiefinstelling en mogelijk al eerder, bij de keuze van een opleiding. Het imago van een instelling is onderdeel van de aantrekkingskracht die een organisatie uitoefent op een sollicitant. Anderzijds heeft een werknemer enige invloed op de uitstraling van de instelling waar hij werkt. De archivaris bevestigt de verwachting die klanten en relaties van archieven hebben, of ontkracht die juist. Anekdotisch Hoe staat het nu met het imago van archiefinstellingen? Bij het Gelders Archief merkt de directie dat lokale en provinciale bestuurders, politici en ambtenaren hun beeld bijstellen na een rondleiding met inzet van moderne media. "Jullie zijn veel verder dan we ons realiseerden", is vaak de reactie. Een soortgelijke respons krijgt Het Utrechts Archief dagelijks sinds het op 27 juni 2008 zijn nieuwe bezoe kerscentrum opende. Een interactieve presentatie vol experiences is gericht op een publiek van alle leeftijden. Voor hen is het bezoek vaak de eerste kennismaking met een archief. Reacties in het gastenboek zijn samen te vatten als: 'we wisten niet dat een archief zo leuk kon zijn'. De bezoekerscijfers stijgen, ook die van de website. Kunnen we een helderder beeld krijgen van het imago van archieven dan alleen uit deze anekdotische praktijkervaringen? Eigenlijk niet. Er is er weinig systema tisch onderzoek gedaan naar de reputatie van archieven. De schaarse resultaten die voorhanden zijn, zijn vaak lokaal van aard en op verschillende wijze verza meld. Onderlinge vergelijking van uitkomsten is daarom lastig. Dat archiefinstel lingen onderling verschillen in werkgebied, organisatievorm, naamgeving, samenwerking met derden en zelfs doelstellingen maakt het er niet gemakkelijker op. Scherp gesteld: archiefmedewerkers die praten over het imago van hun instel ling weten geen van allen precies hoe het zit. Onderzoek Britse archieven zijn ver weg In de SCP-publicatie 'Snuffelen graven' (2006) halen de auteurs Brits onderzoek aan naar het imago van archieven. "Archieven worden door mensen die nog nooit een archief bezocht of gebruikt hebben, gezien als ontoegankelijk, zowel in geografisch als psychologisch opzicht. Zij weten niet waar archieven gevestigd zijn en verwachten er niet zomaar naar binnen te kunnen, daarvoor zou een afspraak nodig zijn", zo blijkt uit dit onderzoek. Enkele conclusies: "Termen die niet-gebruikers associëren met archieven zijn vooral: stoffig, officieel, ver weg en besloten" en: "Musea hebben bij de respondenten een beter imago" (Wubs en Huysmans p. 40-41). PROFESSIE 72

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 74