Ten geleide Het bepalen van de kaftkleur is altijd weer het meest ontladende puntje op de i dat nog gezet moet worden voordat een nieuw jaarboek het levenslicht ziet. Uitgebreide mailwisselingen met de redactie en verhitte discussies tijdens een bestuursvergadering gaan eraan vooraf. De kleur moet vooral goed aansluiten bij de voorgaande jaarboeken, zodat de reeks als een mooi kleurrijk geheel in 's archivaris boekenkast komt te prijken. Daarnaast moet de kleur ergens intuïtief ook bij het thema van het betreffende jaarboek passen. "Muisgrijs!", werd aldus een paar keer geroepen - passend bij het imago van de archivaris. Gelukkig gingen deze kreten steeds gepaard met een dikke knipoog. Gelukkig was iedereen het erover eens dat dat muisgrijze imago helemaal niet meer past bij de archivaris anno 2010. Gelukkig komt het woord 'grijs' in het hele jaarboek alleen maar voor in het artikel van Hans Waalwijk, dat gaat over het imago, de representatie van archivarissen in literatuur en films. Het artikel van Fred van Kan in dit jaarboek is getiteld: "De archivaris moet emanciperen". Het wordt tijd dat het imago van de archivaris ook maar eens mee-emancipeert. Vandaar: een knaloranje kaft. Met dit jaarboek willen we van 2010 een beetje het jaar van de archivaris maken. In 1910 werd in Brussel het eerste internationale congres voor bibliothecarissen en archivarissen georganiseerd, met als doel beroepsverenigingen uit alle wind streken bijeen te brengen. Honderd jaar later, in augustus 2010, is Den Haag het toneel van het internationale congres Archives without Borders. Archivarissen hebben zich de afgelopen eeuw gemobiliseerd, geprofessionaliseerd tot een beroepsgroep die grensoverschrijdend en bevlogen de uitdagingen van de 21e eeuw tegemoet treedt. Die uitdagingen zijn in de voorgaande negen jaarboeken de revue gepasseerd. Het tiende jaarboek biedt, in 2010, een mooie gelegenheid om de archivaris zélf de hoofdrol te laten spelen. Het bestuur van de Stichting Archiefpublicaties dankt beide redacteuren, Erika Hokke en Thijs Laeven, voor de enthousiaste en professionele inzet waarmee ze archivarissen en informatieprofessionals van heinde en verre hebben weten samen te brengen tot een collectief, dat in 27 artikelen een breed licht laat schij nen over ons vak. Wij steunen van harte het initiatief van redactie en auteurs om het jaarboek op te dragen aan Hans Scheurkogel (1953-2006). Dit laat immers zien dat professionalisering in onze beroepsgroep nog een stuk verder gaat dan institutionalisering of het inhoudelijk discours. Jorien Weterings Secretaris van de Stichting Archiefpublicaties.

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 7