digitaal archief document fixeren of migreren? enz.) worden vanuit deze invals hoek benaderd. De praktijkervaring van enkele archieven die de voorbije jaren een digitaal depot ontwikkelden (Stadsarchief Antwerpen, Gemeentearchief Rotterdam) leert ook dat het herdenken van archiveringsoplossingen voor de nieuwe digitale context rechtstreekse gevolgen heeft voor het analoog archiefbeheer. Een aantal best prac tices uit de digitale wereld blijkt meer dan interessant om door te voeren voor het analoog archiefbeheer. Concrete voorbeelden hiervan zijn: het ondersteunen van het concept dat één en hetzelfde archiefdocument meerdere representaties kan hebben, het maximaal scheiden van het intellectueel en het logistiek archief beheer, het toepassen van een gelaagd metadatamodel, het hergebruik van meta data, enz. Die concepten zijn meer dan de moeite waard om ook toe te passen voor analoge archiefdocumenten. Voor een efficiënt archiefbeheer binnen dezelf de archiefinstelling of archiefdienst is het zelfs aangewezen om de verschillende soorten archieven op dezelfde wijze en binnen hetzelfde archiveringssysteem te organiseren. Digitale archivering wordt op die manier de trekker of de motor van een vernieuwd archiefbeheer, waarbij geen onderscheid tussen analoge en digitale archieven wordt gemaakt. In de praktijk komt dit in grote mate neer op een verregaande automatisering van het archiefbeheer, inclusief de analoge archieven. Van de digitale archivaris mag worden verwacht dat hij mee de bezieler is van deze operatie. Een concrete taak hierbij is opnieuw die van informatiearchitect. De digitale archivaris levert vanuit zijn expertise de bouwstenen voor de informatiearchitectuur van het geïntegreerd archiefbeheer waarbinnen de metadata van zowel de analoge als de digitale archieven hun plaats hebben. Een andere taak is het modelleren van het archief beheer en de archiefbewerkingen. Automatisering vraagt voorafgaand een gede tailleerde tekening van de archiefprocessen. Veelal blijkt op dat moment dat voor veel activiteiten geen of parallelle procedures te bestaan. Geen van beide situaties is wenselijk, zodat het nodig is om één procedure uit te tekenen en te consolide ren. Hier gaat echter wat tijd over want dit houdt een wijziging in de organisatie van de werkzaamheden in. Voor veel archieven is dit een nieuw gegeven, maar zo nieuw is dit helemaal niet. Het vernieuwen van de bedrijfsprocessen ('business process reengineering') gebeurt al vele jaren binnen andere sectoren. In dit opzicht biedt digitale archivering een prima opportuniteit om de archiefwerkzaamheden efficiënter te organiseren en te automatiseren. Aansturing van de archiefvorming Binnen zijn eigen archiefinstelling of archiefdienst is de digitale archivaris de drij vende motor achter het geïntegreerd archiefbeheer. Dit is echter niet de enige nieuwe rol die de digitale archivaris best opneemt. Zijn expertise op het vlak van digitale archivering stelt de digitale archivaris idealiter ook beschikbaar voor archiefvormers. Digitale archivering is niet alleen een organisatiebreed probleem, algemeen wordt aangenomen dat efficiënte digitale archivering pas mogelijk is wanneer nog voor de implementatie van nieuwe automatiseringssystemen al met archivering rekening wordt gehouden. 67 FILIP BOUDREZ EEN INFORMATIE ARCH ITECT MET DIGITALE KENNIS VAN ZAKEN: DE ARCHIVARIS ANNO 2010

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 69