Met digitale kennis van zaken Digitale en gedigitaliseerde archiefdocumenten zijn digitaal en zijn bestemd om een digitaal leven te leiden. Het is evident dat de aard van het materiaal bij het uittekenen en het uitwerken van digitale archiveringsoplossingen afdoende ver trouwdheid en kennis van ICT vraagt. Het is echter de vraag over welke ICT- kennis het gaat en hoe de digitale archivaris zich opstelt ten aanzien van professionele ICT'-ers. Van de digitale archivaris wordt algemeen verwacht dat hij over afdoende ICT- kennis beschikt. Met ICT-kennis worden doorgaans organisatienormen (ISO- 15489, NEN-2082, enz.) en technische standaarden (XML, ODF, enz.) bedoeld4. Die normen en standaarden worden voor het werkcomfort van de digitale archi varis veelal vertaald in praktijkgerichte checklists, vragenlijsten en functionele vereisten5. Deze werkinstrumenten kunnen bij het inrichten en het beoordelen van archiveringssystemen worden gebruikt. De normen, standaarden en hun afgeleide werkinstrumenten zijn heel waardevol, maar blijken nog te weinig resultaten in de praktijk op te leveren. De redenen hiervoor zijn heel divers en variëren van implementaties zonder betrokkenheid van de archivaris tot een geringe toepasbaarheid van de normen. In ieder geval blijkt een vertaling van de achterliggende concepten en uitgangspunten vanuit de theorie naar de praktijk lang niet altijd mee te vallen. Een theoretische kennis van de normen en standaarden alleen is onvoldoende. Aangezien alles staat of valt met de praktische implementatie, is een grote ver trouwdheid met de digitale praktijk heel belangrijk. Concreet gaat het dan om de informatiearchitectuur en de werking van applicaties. De digitale archivaris weet hoe de digitale informatie wordt opgeslagen, gestructureerd en beheerd. De digi tale archivaris laat zich niet alleen leiden tot gebruikersschermen en heeft geen schrik om onder de motorkap van applicaties te kijken. Pas wanneer hij begrijpt hoe ICT-systemen achter de schermen werken, kan de digitale archivaris de func tionaliteiten ten volle begrijpen en de risico's inschatten. Dit is belangrijk voor zowel de adviserende als de inspecterende archivaris. De adviserende archivaris moet in staat zijn om de vereisten voor digitaal documentbeheer en digitale archi vering concreet te vertalen naar functionele vereisten die gemakkelijk begrijpbaar zijn voor proceseigenaren en ICT-'ers. Van de inspecterende archivaris mag ver wacht worden dat hij de risico's kent en deze op een efficiënte wijze binnen con crete implementaties kan identificeren. Het bovenstaande vraagt van de digitale archivaris een duik in het ICT-bad. Archivarissen zijn doorgaans geen informatici en mede uit koudwatervrees wordt digitale archivering dikwijls intern of extern uitbesteed. Nochtans zijn archivaris sen de informatieprofessionals die in staat moeten zijn om de conformiteit op de kaders te inspecteren of de archivering van de archiefwaardige digitale informatie te regelen. De digitale archivaris is in staat om de functionele vereisten van duur zame digitaal documentbeheer en digitale archivering heel helder en duidelijk te PROFESSIE 4 Zie bijvoorbeeld de oproep van Karei Veile uit 2002: "Er zijn in België nog te weinig archivarissen met een gron dige kennis van ICT. De groep collega's die zich uitsluitend inlaten met het bestuderen van richtlijnen en standaar den voor elektronisch archiefbeheer is nog te beperkt. De digitale archivering moet een belangrijk aandachtspunt 64

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 66