BIJLAGE Caroline Williams is an independent archival consultant and Senior Research Fellow at the University of Liverpool. She was formerly Head of Research and Collections Development at the UK National Archives (TNA) where she developed a research culture in support of its status as an Independent Research Organisation. Prior to that, as Director of Liverpool University Centre for Archive Studies she developed research, education and training for professional archivists and records managers in the UK and overseas, and acted as a member of the International Council on Archives Section for Archival Education and Training. She is currently a member of the Arts and Humanities Research Council Peer Review College and co-editor of the Journal of the Society of Archivists. Areas of research interest and publication include the history and diplomatic analysis of the record and the interface between theory and practice. A recent publication is Managing ArchivesFoundations, Principles and Practice (2006). Drs. Margreet Windhorst werkt sinds 2008 onder de naam Raamwerk advies en tekst als zelf standig beleidsadviseur en tekstschrijver op het gebied van erfgoed en informatiemanagement. In die hoedanigheid schreef zij in opdracht van BRAIN en KVAN het visiedocument "Archiveren is vooruitzien". Verder werkte zij onder andere mee aan de totstandkoming van de Baseline Informatiehuishouding Rijksoverheid en het Toepassingsprofiel Metagegevens Rijksoverheid, stelde zij voor het Nationaal Archief een nieuw beleidskader op voor de verwerving van particu liere archieven en evalueerde zij het museumbeleid van de provincie Utrecht. Ook was zij mede opsteller van het rapport "Gewaardeerd Verleden", waarin de commissie Waardering en Selectie in 2007 op verzoek van de Algemene Rijksarchivaris een visie ontvouwde op een nieuwe metho diek voor waardering en selectie van archieven. Margreet put uit haar beleids- en advieservaring bij verschillende overheidsorganisaties: het ministerie van BZK (1995-2000, achtereenvolgens onderzoeker en projectleider archiefselectie, DIV-adviseur en hoofd Bibliotheek en Archief), de Raad voor Cultuur (2001-2006, secretaris van de Algemene en de Bijzondere Commissie Archieven) en de gemeente Rotterdam (2007-2008, directiesecretaris). 366

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 368