Epiloog Nu u het S@P-Jaarboek 10 gelezen heeft en vlak voordat u dit jaarboek in de kast zet, willen wij u ter afsluiting een persoonlijk gekleurde samenvatting geven. Het jaarboek geeft een beeld van "de Archivaris" anno 2010 en opent een aantal kijk gaatjes naar de toekomst. Met de gedachte in het achterhoofd aan herziening van de competentieprofielen, hebben wij alle bijdragen in kaart gebracht. Ze staan bijeen in de "woordwolk" op de pagina hiernaast. Welke noties kwamen we tegen die zouden kunnen worden opgevat als "bekwaamheid", als "competenties" of als elementen hiervan? De grote verscheidenheid aan bewoordingen waarin de auteurs hun toekomstbeelden verpakt hebben, probeerden we terug te brengen tot enkelvoudige begrippen. Daarbij hebben wij keuzes gemaakt. Soms bestaat een begrip uit meer dan één woord. Dergelijke woordgroepen zijn intern verbonden door afbreekstreepjes. Elke keer dat we hetzelfde begrip gebruikten om een opmerking of een stuk tekst samen te vatten, hebben we meegeteld. Sommige begrippen komen dus vaak in de lijst voor, andere slechts een enkele maal. De lijsten hebben we vervolgens gebruikt om een "tagcloud" ofwel een "woordwolk" te maken. De corpsgrootte van een begrip is een aanduiding van zijn relatief gewicht: hoe groter, hoe vaker genoemd. In totaal hebben we ruim 160 voorbeelden gebruikt en deze terug gebracht tot ongeveer 60 stuks. Alle begrippen kun je uitwerken in kennis, inzicht, vaardigheid en attitude. Je kunt er de relevante beroepstaken, bevoegdheid, verantwoordelijkheid bij benoemen. Achter elk begrip schuilt een grote variëteit aan uitwerking. Bijvoorbeeld het begrip "professional-amateur-interactie". Een aantal auteurs bespeurt veranderingen in de manier waarop de archivaris (hier: de professional) met haar/zijn klanten (hier: de amateur) omgaat of zou moeten gaan (hier: de interactie). De een signaleert deze verschuiving. De ander benoemt een funda menteel attitude-aspect: je meerwaarde ten opzichte van participerende gebruiker kennen, uitbaten en inzetten. We maken geen enkele aanspraak op juistheid en volledigheid en bogen evenmin op diepgravend onderzoek. De begrippenlijst laat bijvoorbeeld veel van de "klas sieke" competentie-elementen onvermeld. De lijst is ook niet compleet als het gaat om nieuwe elementen. Beschouw onze vingeroefening als een handzaam overzicht. Achter de woordwolk gaat een schat aan detaillering schuil. Die parel is dit S@P-Jaarboek. Misschien had deze woordwolk daarom de inleiding tot het jaarboek moeten zijn. Daarvoor hebben we niet gekozen. We presenteren de resul taten in hun ruwe vorm liever bij wijze van uitsmijter als een uitnodiging tot bezinning op het beroeps- en competentieprofiel van de archivaris anno 2015. 328

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 330