Theoretische, methodische en praktische competenties onderscheiden archivaris sen van ni et-archivaris sen en maken hun ruil- en gebruikswaarde uit. Die compe tenties worden in de eerste plaats door opleiding ontwikkeld. Als archivarissen als professie willen blijven bestaan, dan moet ze ervoor zorgen dat er voldoende nieuwe professionals worden opgeleid. De opleidingsmogelijkheden zijn groter dan ooit, maar dat je je langs verschillende routes kunt voorbereiden op een inte ressante werkkring in het archief is onder jongeren nog onvoldoende bekend. De opheffing van de Archiefschool heeft in deze situatie uiteraard geen verbete ring gebracht. Alleen in nauwe samenwerking met de beroepsgroep kan het archiefonderwijs zijn essentiële rol in de professie vervullen. Het blijft dringend gewenst dat de KVAN met archiefbeherende instellingen en hun verenigingen maatregelen beramen om jongeren meer dan nu het geval is met archieven en het werk van archivarissen kennis te laten maken. De combinatie erfgoed, nieuwe media, culturele informatie en jongerencultuur heeft in alle opleidingen een groot wervend potentieel, dat erop wacht om ten volle benut te worden. De KVAN is zich hiervan bewust, evenals BRAIN. Zij hebben de promotie van 'de Nederlandse archiefinstellingen en hun collecties' en 'het vak van archivaris/ recordmanager' in hun visiedocument hoog op de agenda gezet.32 De manier waartop de beroepsgroep invloed moet uitoefenen op het archief- onderwijs is een heikel punt. Directe invloed op de programma's is onwenselijk en binnen de huidige onderwijswetgeving ook niet mogelijk. Het vaststellen van kerncompetenties en het accrediteren van opleidingen op basis van opleidings profielen is een middel. Belangrijker is een nauwe band tussen de beroepsvereni ging en de leden van de beroepsgroep die in het archiefonderwijs werkzaam zijn. Onderzoek en onderwijs op het gebied van de archiefwetenschap zijn bepalend voor de kwaliteit van de beroepsuitoefening en voor de erkenning van de unieke expertise van archivarissen. Omgekeerd is waardering voor de kennis en bekwaamheden van archivarissen en het nut van hun professionele activiteiten voor de maatschappij bepalend voor de mogelijkheden die archivarissen hebben om hun vakgebied te ontwikkelen, zich te scholen en hun deskundigheid te ver groten. De beroepsgroep moet ook aan haar omgeving duidelijk kunnen maken wat haar maatschappelijk nut is en wat ervoor nodig is om haar maatschappelijke rol te kunnen blijven spelen. Dat kan alleen als de beroepsbeoefenaren zelf van de maatschappelijke relevantie van hun kennis en bekwaamheden overtuigd zijn. De teloorgang van de Archiefschool maakt duidelijk, dat archivarissen ook intern nog een wereld te winnen hebben. Archivarissen krijgen alleen erkenning en waardering voor hun unieke expertise als zij hun kennis en bekwaamheden voortdurend op peil houden en verder ont wikkelen. De KVAN heeft zich sinds de oprichting van DIVA, Erfgoed Nederland en BRAIN meer dan ooit kunnen focussen op de bevordering van de deskundig heid van haar leden en van hun belangstelling voor hun eigen vakgebied. Daar ligt ook haar kracht. Daarnaast ligt de betekenis van de Vereniging in de handha ving van de beroepscode, het formuleren en actualiseren van kerncompetenties van archivarissen en de formulering en actualisering van de kwaliteitseisen die aan de professionele activiteiten van archivarissen mogen worden gesteld. THEO THOMASSEN ONTTAKELING OF MODERNISERING? 32 Archiveren is vooruitzien. 325

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 327