naar wiki's in de backoffice Het faciliteren van kennisdeling was het uitgangspunt bij uitstek toen in het najaar van 2007 de Archief 2.0 community van start ging met de ontwikkeling van de ArchiefWiki.11 Het digitaal beschikbaar maken van de Archiefterminologie voor Nederland en Vlaanderen was daarbij het primaire uitgangspunt. Enerzijds omdat het ontbreken van een digitale versie van onze vakterminologie niet meer van deze tijd was, anderzijds omdat er een noodzaak bestond om de definities breder beschikbaar te maken dan het professionele archiefveld. Daarenboven zorgden de recente digi tale ontwikkelingen in de archiefsector voor een heel nieuw arsenaal aan termen. Dat leidde tot een tweede uitgangspunt van de ArchiefWiki: tot geactualiseerde definities te komen van bestaande termen en mogelijke definities te formuleren voor nieuwe termen. Als tweede poot ontwikkelt de community momenteel een digitale archievenkaart. Waar de ArchiefWiki nog in hoofdzaak een naslagwerk is met een aanzet tot dynamische kennisontwikkeling zijn de wiki's van DEN12 en WBAD13 pogingen tot een meer geavanceerde toepassing van wiki's op het gebied van professionali sering en kennisdeling. De DENwiki werd gelanceerd "om samen met de mensen die in het erfgoedveld actief zijn te bepalen welke standaarden minimaal nodig zijn bij het digitaliseren van cultureel erfgoed". Hoewel de inbreng via de wiki eerder teleurstellend was, toonde het initiatief wel aan dat wiki's gehanteerd kunnen worden om vanuit het veld samen te werken aan standaarden en advie zen. De VVBADwiki heeft eerder een praktische insteek, zoals het delen van verslagen van werkgroepen, over het samenstellen van overzichten van bewaar termijnen voor bedrijfsarchieven, tot de voorbereiding en nazorg van studiedagen. Wat het laatste betreft, bestaat in de Verenigde Staten een uitstekend voorbeeld in de vorm van de SAA Wiki.14 Deze voorbeelden tonen aan dat er zeker kansen zijn om als archivarissen met wiki's aan de slag te gaan. Niet alleen om de interactie met gebruikers en vrijwilli gers een nieuwe dimensie te geven, maar ook, en in dit kader vooral, om binnen de archiefsector of de archiefdienst onder collega's actief kennis te delen. Zo kan een interne wiki een prima hulpmiddel zijn om collectiehandleidingen te herwer ken, aantekeningen bij studiedagen samen te brengen voor andere collega's, een overzicht en status te geven van lopende projecten of suggesties te verzamelen voor stages of de valorisering van de collectie. Kennis delen blijft echter in de eerste plaats een kwestie van mentaliteitsverandering, een wiki is daarbij slechts één van de vele beschikbare tools. En hoewel deze applicatie zich uitstekend leent tot open samenwerking, moet er goed nagedacht worden over de implementatie ervan. Zonder een gedegen voorbereiding en actieve managementpolitiek loopt het geheid mis. Er bestaat echter voldoende literatuur die deze materie behandelt. Een selectie vindt u terug via http://delicious.com/tomcobbaert/wiki. PROFESSIONALISERING 11 http://www.archiefwiki.org (laatst geopend op 1 februari 2010). 12 http://wiki.den.nl (laatst geopend op 1 februari 2010). 13 http://www.wbad.be/wiki (laatst geopend op 1 februari 2010). 14 http://www.ibiblio.org/saawiki/2008 (laatst geopend op 1 februari 2010). B04

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 306