matieprofessionals, maar net zo goed van je klanten gebruikers, zowel amateurs als deskundigen. Gebruikers kunnen goede adviezen en nuttige tips geven om de services online, maar ook bijvoorbeeld inventarissen te verbeteren. Gebruikers van de website kunnen helpen onze databases beter te krijgen door correcties, tags of commentaar toe te voegen. Welke tools staan tot onze beschikking? Nieuwsverspreiding en nieuwsvergaring RSS - laat het nieuws op je afkomen door gebruik te maken van RSS. Er zijn diverse online tools om rss-feeds van weblogs en websites te lezen en geattend eerd te worden op nieuwe berichten. RSS is nog relatief onbekend en is daarom een belangrijk onderdeel van de cursus 23-archiefdingen. Twitter - in het afgelopen jaar heeft Twitter (of microbloggen) een flinke opmars gemaakt in Nederland. Hoewel het vaak nog een negatieve klank heeft is Twitter een prachtige tooi om adequaat op de hoogte te blijven van nieuws, nieuwe berichten, blogposts, websites, rapporten, subsidie-aanvragen en noem maar op. Online delen/ samenwerken Does - Google Does biedt een service om online samen te werken met collega's binnen en buiten je eigen dienst. Niet langer versies over en weer e-mailen, maar samen werken aan en in hetzelfde document. Naast docu menten kun je bij Google ook spreadsheets en presentaties online maken en bewaren. Behalve Google zijn er ook andere bedrijven die dergelijke services aanbieden bv. Zoho.com. Community's - Met de Archief 2.0 community in het achterhoofd mag duidelijk zijn dat (gratis) communitysoftware voorhanden is om samen te werken op een eenvoudige manier. Blogs - een weblog is een ideale, eenvoudige tooi om kennis te delen en discussie uit te lokken. Wiki - met behulp van een wiki kun je samenwerken en kennis delen. Een wiki is niet bijzonder geschikt als een communitytool, maar voor samen werking in een project is het buitengewoon geschikt. Chat - chat is een tool die bruikbaar is voor directe kennisuitwisseling, zowel tussen collega's als tussen medewerkers en klanten. Op dit moment lopen er enkele proefprojecten met de inzet van chatfunctionaliteit met klanten. Binnen (en soms tussen) archiefdiensten is chat al langer een manier om tot kennisuitwisseling te komen. Hierna volgen twee voorbeelden die laten zien dat kennis delen tussen gebruikers en professionals en professionals onderling mogelijk is en gestimuleerd wordt met behulp van bestaande techniek. Aan iedereen de keuze om hier aan deel te gaan nemen of zelf nieuwe initiatieven te ontplooien waar anderen aan deel kunnen nemen. PROFESSIONALISERING 300

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 302