een minor Archieven voor hun studenten. Dit betekent dat studenten met de invalshoek informatiemanagement èn studenten met de invalshoek erfgoed geza menlijk onderwezen worden. De verwachting is dat dit tot nuttige onderlinge beïnvloeding zal leiden.33 Nieuwe kansen In het bovenstaande heb ik aangegeven hoe de archivaris emancipeerde van func tionaris tot volwaardig professional. De opleiding kreeg een plaats binnen het hoger onderwijs en het beroep maakte zich los van de organisatie. De archivaris is anno 2010 inzetbaar binnen de gehele breedte van het records continuum, maar kan ook goed functioneren in de wereld van het erfgoed, al dan niet bij een archiefinstelling. Toch is een verdere emancipatie mogelijk; daarvoor moet de archivaris zich in zijn denken wel vrijmaken van zijn functionele achtergrond. In dat licht merkt Ketelaar terecht op dat het archiefonderwijs de archivaris moet leren om te denken als een professional en niet hoe een ambacht uit te oefenen: het gaat om begrip en attitude.34 Door een open houding krijgt de archivaris aandacht voor de brede horizon die er voor onze professie is. De competenties waarover een archivaris beschikt, maken het immers mogelijk om hem in te zetten in een breed maatschappelijke veld. Hij is de professional met kennis en kunde op het gebied van informatie en kan een rol vervullen overal waar zich vraagstukken op dat terrein voordoen. Ik geef enkele willekeurige voorbeelden: daar waar research moet worden verricht, kan de archivaris zijn diensten aanbieden, hij heeft kennis van (digitale) documenten en zoekstrategieën; binnen de wereld van de kunst is de archivaris inzetbaar voor het behoud van digitale creaties; waar de ombudsman op nationaal of lokaal niveau werkzaam is, kan de archivaris deskundige ondersteuning bieden in kwesties van openbaarheid van bestuur en bescherming van persoonsgegevens; diezelfde deskundigheid biedt goede bagage als een archivaris toetreedt tot de politiek. Zelfs in de zorgsector is het denkbaar dat een archivaris een rol speelt. Reminiscentieprojecten zoals die recentelijk zijn ontwikkeld, zijn bij archivarissen in uitstekende handen. Het zou tenslotte interessant zijn om te weten waar afgestudeerde archivarissen hun werkkring vinden en hoe hun loopbaan zich ontwikkelt. Dat kan andere beoefenaren de ogen openen voor de breedte van de arbeidsmarkt. Ik heb in deze voorbeelden verder willen kijken dan de traditionele arbeidsmarkt van de archivaris. Maar ook dichterbij, direct aanpalend aan het oude werkgebied, zijn er interessante nieuwe perspectieven. Ik doel daarbij op het belang dat in toe nemende mate wordt gehecht aan goed informatiemanagement, zowel in het PROFESSIONALISERING 33 Informatie ontleend aan de websites www.archiefschool.nl en www.reinwardtacademie.nl (geraadpleegd december 2009). 34 F.C.J. Ketelaar, 'Archivistics Research Saving the Profession', The American Archivist 63 (2000) 332. 35 Raad voor Cultuur en Raad voor het Openbaar Bestuur, Informatie: grondstof met toekomstwaarde. Contouren van een visie op de rol en betekenis van informatie (Den Haag, 2008). 36 Ibidem, 7-9. Internationaal zet de International Council on Archives (ICA) zich in de jaren 2008-2012 wereld wijd in om de betekenis van archieven voor good governance te onderstrepen, vgl. de missie van de ICA op www.ica.org (geraadpleegd december 2009). 282

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 284