Informatiedienstverlening (hoger beroepsonderwijs);23 de opleiding was nadruk kelijk bedoeld voor zowel het records management als het archiefwezen. Wel stelde Thomassen in 1999 terecht dat archivarissen in hun rol als beheerders van oud-archief een andere verantwoordelijkheid hebben als records managers die voor de archiefvormers werken: de laatsten zijn primair gericht op het bedrijfs belang, terwijl voor de eersten het maatschappelijke belang voorop staat.24 Alle toenadering ten spijt bleek recent dat de oude grenzen nog niet zijn verdwe nen. Dit trad aan de dag toen de adviescommissie van de Archiefschool op zich nam om het beroepsprofiel van de archivaris te formuleren. Uiteindelijk besloot zij om vooralsnog twee profielen uit te werken, een voor de archivaris die werk zaam is bij een archiefbeherende instelling en een voor de records manager werk zaam bij een archiefvormende instelling. De commissie presenteerde beide echter wel met de opmerking dat eigenlijk de profielen ineen geschoven zouden moeten worden. Als we kijken naar de taakdomeinen van de beide deelprofielen, dan is dit nu al mogelijk. Alleen op het niveau van de specifieke taakelementen die we aan deze taakdomeinen kunnen relateren, zijn er verschillen.25De huidige profielen zijn als uitgangspunt genomen voor het Nederlands Archivarissen- en Recordsmanagersregister dat de KVAN in 2010 hoopt te verwezenlijken. De breedte van het records continuum en de gerichtheid op informatie betekent niet dat het beroep van archivaris moet opgaan in dat van de informatiespecialist, zoals impliciet wordt gesuggereerd in een rapportage van de NVB, de vereniging van beroepsbeoefenaren in de bibliotheek-, informatie- en kennissector.27 Daarin wordt de term informatiespecialist geïntroduceerd als koepelbegrip voor functies waarin men zich bezighoudt met informatie ten behoeve van anderen. Tegelijkertijd blijkt dezelfde rapportage de situatie in de bibliotheeksector als uit gangspunt te nemen en wordt met informatiespecialist toch vooral de bibliothe caris bedoeld. Dat is ook de praktijk, de beroepen van bibliothecaris en archivaris zijn verwant, maar bestaan naast elkaar. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat beide professies niet samen kunnen optrekken, bijvoorbeeld als het gaat om het realise ren van digitale duurzaamheid. De uitdaging van erfgoed en publieksbereik De archivaris kreeg niet alleen met de uitdaging van het records continuum te maken, maar ook met die van de vergroting van het publieksbereik. Ontwikkelingen in de jaren negentig leidden ertoe dat de deuren van de archief instellingen flink werden geopend. De aanleiding daarvoor was de personele unie die in 1995 in Utrecht tot stand kwam tussen het gemeentearchief Utrecht en het PROFESSIONALISERING 23 Bos, Evaluatie Stichting Archiefschool, 7. 24 Thomassen, 'Archivarissen en records managers', 193. 25 Vgl. voor beide profielen www.kvan.nl. 26 Vgl. in dit jaarboek de bijdrage van Thijs Laeven. 27 De informatiespecialist in beeld. Analyse en aanbevelingen van de NVB Special Interest Group 'Arbeidsmarkt, Imago, Opleidingen en Kwaliteitszorg' (AIOK) met betrekking tot het beroep van infor matiespecialist (Utrecht, 2007). 28 R. Braad en P. Sijnke, 'RHC's in Nederland. Maarten van Boven: "Ons archiefwereldje is moeilijk tot verandering bereidArchievenblad 111 (2007) 12-13. 29 Pantser of ruggengraat. Cultuurnota 1997-2000 (Den Haag, 1996) 31 en 71. 280

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 282