Ik geniet van de opwinding en het plezier van positieve verandering en draag dit uit naar collega's en gebruikers. Ik laat bestaande praktijken los als er een betere manier komt om dingen te doen, zelfs als deze bestaande praktijken ooit zo goed leken. Ik kies een experimentele benadering ten aanzien van verandering en ben bereid fouten te maken. Ik wacht niet tot iets perfect is voordat ik het vrijgeef en ik pas het aan op basis van reacties van gebruikers. Ik ben niet bang voor Google of soortgelijke diensten, maar zet deze diensten in ten voordele van gebruikers, terwijl ik ook excellente diensten lever die gebruikers nodig hebben. Ik vermijd dat gebruikers eerst thuis moeten raken in de terminologie en systematiek van de archivaris, maar geef diensten zo vorm dat die een weerspiegeling zijn van voorkeuren en verwachtingen van gebruikers. Ik ben bereid om naar plaatsen te gaan waar gebruikers zijn, zowel online als fysiek, om mijn beroep uit te oefenen. Ik ontwikkel open websites die het gebruikers mogelijk maken om samen met archivarissen inhoud te leveren, om daarmee hun leerervaring te verbeteren en hulp te bieden aan medegebruikers. Ik lobby voor open toegangen die gepersonaliseerde, interactieve mogelijk heden bieden die gebruikers verwachten in online informatieomgevingen. Ik moedig professioneel bloggen in mijn archiefdienst aan. Ik bevestig, door mijn acties, de vitale en relevante taak van archivarissen in iedere toekomstige vorm van informatiecultuur. Grosso modo komen al deze punten neer op een grondhouding die samen te vatten valt in de volgende punten: 1. durf los te laten wat goed is en zoek naar dingen die beter zijn; 2. sta open voor veranderingen en laat oud geloof je niet tegenhouden; 3. kom uit je ivoren toren en erken dat anderen het vaak beter weten. Uiteindelijk is dit alles alleen te bewerkstelligen door een echte mentaliteits verandering. Het oude denken in zekerheden en absolute waarheden moeten we loslaten, anders komen er geen veranderingen. Dit soort van veranderingsproces sen gaat altijd gepaard met stuiptrekkingen, erken dat en kijk daar doorheen. De discussie De Engelstalige versie van het Archivist Manifesto stond op het weblog ArchivesNext in augustus 2007 en kreeg daar een paar reacties. Die waren positief en enthousiast. Met name het feit dat de gebruikers zo nadrukkelijk een promi nente plaats kregen, sprak de reageerders aan. Een lezer van het weblog genaamd "t" schreef: "I like it - especially it's focus on connectivity, both among professio nals and between archival providers and archival users". In een volgende reactie ging "t" punt voor punt in op het manifest en gaf bij elk onderdeel commentaar. Met name de invloed van technologie was voor "t" een vraagteken. De commen taren spreken ook van het gebrek aan archivarissen en archiefdiensten die voorop lopen als het op technologische ontwikkelingen aankomt. Het manifest zou daar verandering in kunnen aanbrengen. Florence Paisey verzucht dan ook: "Excellent LUUD DE BROUWER EN CHRISTIAN VAN DER VEN I, ARCHIVIST WORDT IARCHIVIST 259

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 261