I, Archivist wordt iArchivist Een Manifest voor de Archivaris 2.0 Dit artikel geeft in het kort de aanleiding weer voor het ontstaan van het 'Manifest voor de Archivaris 2.0' en de geschiedenis daarvan. Aansluitend volgen enkele opmerkingen over de status van het manifest en natuurlijk ontbreekt het manifest zelf in al zijn glorie niet. Enkele onderdelen daaruit worden toegelicht en het artikel sluit af met een samenvatting van de discussies die er tot nu toe zijn gevoerd over het manifest en het toekomstperspectief. Aanleiding Het kan niemand ontgaan zijn dat de digitale wereld in rap tempo aan het veran deren is. Van het internet is een 'nieuwe versie' beschikbaar gekomen - van 1.0 opgewaardeerd naar 2.0 - en traditionele rolpatronen in het veld van informatie beheer en -dienstverlening zijn veranderd. In plaats van redacties van deskundi gen en een selecte groep van wizzkids wordt het internet vandaag de dag geregeerd door een massa van amateurs en de wisdom of the crowds. In de praktijk beginnen de scherpe kantjes van deze ontwikkeling wat af te vlakken, maar de laatste jaren laten zich op internet desondanks kenmerken door een aantal belangrijke, blij vende veranderingen. Gebruikers op internet zijn niet langer de passieve consumenten van weleer, maar dragen actief bij aan websites en applicaties. Ze uploaden eigen filmpjes, voegen eigenhandig trefwoorden - zogenoemde tags - toe aan foto's, verlangen content van verschillende websites aan elkaar te kunnen knopen in zogeheten mashups en verwachten een gepersonaliseerde omgeving, waarin ze naar eigen inzicht en naar hartelust aan de slag kunnen met materiaal van zichzelf en anderen. Ook 'onze' content is opgenomen in dit 'sociale web' waarin consumeren en produceren van historische informatie voor iedereen is weggelegd. De welbekende opkomst van de prosumer. Zie voor een uitgebreide toelichting op deze ontwikkelingen het artikel over archief 2.0, eveneens opgenomen in dit jaarboek. Archivarissen voelden zich tot voor kort nog collectief onwennig in hun nieuwe rol, maar de laatste tijd beginnen meer en meer vakgenoten zich prettiger te bewegen in deze veranderende informatiesamenleving. Het grootste struikelblok in dit gewenningsproces is dan ook niet eens zozeer het gebrek aan mankracht of LUUD DE BROUWER EN CHRISTIAN VAN DER VEN 1 Laura Cohen, 'A manifesto for our times: affirmations to help develop a mindset to respond to the changing information culture', American Libraries (augustus 2007). 2 Laura Cohen, 'A Librarian's 2.0 Manifesto', Library 2.0: An Academic's Perspective (8 november 2006) http://liblogs.albany.edu/library20/2006/ll/a_librarians_20_manifesto.html (laatst geopend 1 februari 2010). 3 Kate Thiemer, 'An Archivist's 2.0 Manifesto?', ArchivesNext (20 augustus 2007) http://www.archivesnext.com/?p=64 (laatst geopend 1 februari 2010). 256

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 258