Nederland - advocaten en notarissen Voor de individuele advocaat geldt een heel systeem met uitgebreide interne regel geving en nationale wetgeving.32 Er is een competentieprofiel beschikbaar. De jonge jurist (master) volgt eerst een Beroepsopleiding Advocatuur (BO). Deze is bedoeld om stagiairs voor te bereiden op de beroepspraktijk van een advocaat. De advocaat-stagiair werkt gedurende drie jaar onder supervisie van een ervaren patroon. De BO is een duaal traject van 84 dagdelen met een doorlooptijd van een schooljaar. Er is een compacte versie voor ervaren (minstens acht jaar) juristen. Na de BO volgt de advocaat-stagiair de Voortgezette Stagiaire Opleiding (VSO) die uiteindelijk leidt tot zelfstandige beroepsuitoefening. Deze VSO omvat 74 oplei- dingspunten: 40 landelijk en 34 plaatselijk. Er is een (papieren) portfolio. Dit bevat evaluatieformulieren (om de beheersing van de competenties te beoorde len) en modellen voor voortgangsgesprekken. Hiermee kunnen stagiairs hun professionele ontwikkeling in kaart brengen. De patroon kan zijn begeleiding vormgeven door checklists. De eenmaal zelfstandig werkende advocaat moet zijn vakbekwaamheid op peil houden door de Permanente Opleiding (PO). Hij is verplicht elk jaar ten minste 20 opleidingspunten te behalen. Het aantal punten valt samen met het aantal uren effectieve studiebelasting, althans voor zover het cursorische activiteiten betreft. Er is een heel stelsel (eigen logo) van erkende opleiders opleidingen, met vermelding van het aantal te behalen punten. Men moet per jaar minstens 10 punten met vakrelevante scholing verdienen. Sinds begin 2010 worden niet alleen scholingsactiviteiten gehonoreerd. Ook pro fessionele activiteiten kunnen punten opleveren, zoals optreden als rechter- plaatsvervanger of als arbiter (1 punt per zaak), intervisie of collegiale toetsing (1 punt per bijeenkomst), vakpublicaties (1 punt per 500 woorden) of onderwijs geven (1 punt per 30 minuten). Deelname aan congressen of het bijwonen van lezingen wordt niet gehonoreerd. Er is niets vermeld over reductie voor part timers of punten voor het patroonschap. Ieder jaar vindt - volgens de website - een digitale controle plaats op de naleving van de regels. Het wordt niet duidelijk hoe dit verloopt. Het deelnamecertificaat is papier. Voor het opgeven van de andere punten is geen procedure beschreven. Presentielijsten zijn een cruciaal onderdeel van de reglementen. De beroepsvereniging van het Nederlandse notariaat (KNB) kent ook een heel systeem met uitgebreide interne regelgeving.33 De Beroepsopleiding Notariaat tot kandidaat-notaris laat ik buiten beschouwing, vanwege de overeenkomsten met THIJS LAEVEN RONDJE REGISTERS E-portfolio op de lijst met open standaarden voor de overheid moet komen, waarop het principe "pas toe of leg uit" van toepassing is. Kijk op http://www2.nen.nl en op http://e-portfolio.kennisnet.nl/ voor meer details. 32 Volg op hun site http://www.advocatenorde.nl/ advocaten opleiding, laatst geraadpleegd februari 2010. Het competentieprofiel staat onder het tabblad "scholieren-studenten". Zie ook http://www.ikwiladvocaat- worden.nl/ over de vooropleiding (master-niveau). 33 Volg op hun site http://www.notaris.nl/ de KNB wet- en regelgeving overige opleiding stage, laatst geraadpleegd februari 2010. 243

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 245