Vakleraren We hebben een aantal voorbeelden onderzocht. Sinds 2007 werken SBL en verschillende groepen leraren aan de opbouw van een lerarenregister. Hierna bespreken we het initiatief van de KVLO (leraren lichamelijke opvoeding), omdat die het verst is met registratie. De KVLO29 is al enkele jaren bezig met registratie. Van meet af aan heeft hun systeem gewerkt met registerpunten. Inmiddels bevat de website ook verwijzingen naar vakinhoudelijk of anderszins relevant scholingsaanbod, voorzien van het aantal te behalen registerpunten. Deze punten worden toegekend door dezelfde Commissie Registratie die ook de toelating tot het register beheert. Er zijn omstreeks 1000 leden, waarvan 50 toegelaten tot het beroepsregister. Je komt in het 'initieel register' als je gediplomeerd bent en beroepsprofiel en beroepscode onderschrijft. Voor de toelating tot het beroepsregister moet de kandidaat 60 punten behalen over twee jaar gerekend. Ook moet hij minstens 0,2 taakomvang werkzaam zijn. Het portfolio omvat na- en bijscholing en bijvoorbeeld bestuurlijke activiteiten, in een bepaalde verhouding. De KVLO heeft een helder reglement - dat in de loop van de jaren steeds uitge breider is geworden. Uiteraard verwijst het naar de eerder genoemde leraarscom petenties. Het geeft ook criteria voor de toekenning van registerpunten aan na- en bijscholing en kwaliteitsnormen voor de aanbieders in de markt. Die moeten bij voorbeeld van een bepaald niveau zijn (EQF30niveau 5 of hoger). Je vindt er ook formules voor het omrekenen van bijv. uren studiebelasting naar punten. Er zijn inhoudelijke eisen aan deskundigheidsbevordering anders dan scholing (zoals publicaties, bestuurs- en commissiewerk). Hun digitale portfolio31 is in ontwikkeling en bestaat nu nog naast het analoge (invulformulier). De gebruiker kan niet alleen professionaliseringsactiviteiten bijhouden en deelname aan (eigen) "evenementen" toevoegen, maar ook per- soons- en schoolgegevens beheren en documenten bewaren. Inspiratie voor NARM De voorlopige eerste toelating in "diplomaregister"; registerpunten voor na- en bijscholing en voor andere activiteiten; geen uren, maar punten; de eis van werk zaamheid in beroep (maar beperkt qua omvang); commissie van beroep; kort en krachtig reglement. NARM kiest niet voor dezelfde commissie die ook punten aan na- en bijscholing toekent. Dit moet onafhankelijk gebeuren. PROFESSIONALITEIT 29 Hun website: http://www.kvlo.nl tabblad registratie, laatst geraadpleegd februari 2010. 30 EQF staat voor European Qualification Framework. Een EU-brede indeling van het regulier onderwijs in niveaus; op basis van de zogenaamde Dublin descriptoren, die voor opleiders bekende koek zijn. Bijvoorbeeld niveau 6 bachelor (hoger onderwijs). 31 Inmiddels is er een NEN norm voor digitale portfolio's van september 2009: NTA 2035 E-portfolio NL. De commissie Bakker is hier een groot voorstander van, omdat het leven-lang-leren ondersteunt. De gebruiker houdt overzicht over zijn eigen arbeidsmarktpositie en loopbaan(mogelijkheden). De norm richt zich op beheer en uitwisseling binnen wat heet de "Educatieve Content Keten". Onderzocht wordt of het 242

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 244