De examens vormen de kern van het toelatingsonderzoek. Viermaal per jaar vindt een cyclus plaats van zes verschillende examens. Voordat een kandidaat kan deel nemen aan de examens, moet hij zich aanmelden. Dit houdt in opgave van oplei ding (master niveau) en werkervaring (twee jaar voltijds of equivalent), met bewijsstukken, en betaling van inschrijfgeld. Hoe lager het opleidingsniveau, hoe meer beroepservaring wordt gevraagd. Relevante werkervaring is nauwkeurig omschreven. Deze credentials worden onderzocht, en pas als die aanvaard zijn, kan de kandidaat opgaan voor de examens. Het voorbereiden van de examens is een hele klus, waarbij mentoraat en/of tuto- raat veel voorkomt en wordt aanbevolen. De website geeft een overzicht van de hoofdonderwerpen plus een bijbehorende bibliografie. Dit zijn de vijf onderdelen waarop de meerkeuze-toetsen worden afgenomen: 1. Management Principles and the Records Management Program 2. Records Creation and Use 3. Records Systems, Storage, and Retrieval 4. Records Appraisal, Retention, Protection, and Disposition 5. Technology, Equipment Supplies Als referentie geldt het ICRM 2007 Handbook waarin bovenstaande rubrieken zijn uitgewerkt in termen van vereiste kennis, inzicht, vaardigheid en attitude, gerela teerd aan taakelementen en toepassingscontexten. In het handboek wordt, tot mijn verbazing, niet verwezen naar de Records and Information Management Core Competencies (2009) van ARMA.4 ARMA heeft een self-assessment tool op zijn website staan dat hierop is geënt. Met als opbrengst een discrepantieanalyse (gap analysis) en aanbevelingen om de lacunes aan te vullen. ARMA (10.000 leden) eist trouwens niet dat je Certified Records Manager (1.005 geregistreerden) bent om lid te worden. Grofweg is max. 10% van de ARMA-leden CRM geregistreerd. Elk ICRM examen telt 100 vragen, die door een derde onafhankelijke organisatie worden opgesteld en verwerkt. Als je voor elk van deze vijf toetsen bent geslaagd (minimum 70% score), kun je deelnemen aan de laatste toets. Deel 6 zijn (open) essay-vragen; dit onderdeel omvat case studies. Vragen en antwoorden gaan in het Engels. Kandidaten die niet Engelstalig zijn, krijgen extra tijd. Alle toetsen worden via de computer afgelegd in een van de testcentra die over de hele wereld zitten. Je moet voor alle zes de onderdelen slagen binnen een periode van vijf jaar nadat je als kandidaat bent toegelaten. Op de website staat ook een aanvraagsysteem om opleidingsactiviteiten erkend te krijgen: activity credit approval. Onderhoud van de erkenning (Certification Maintenance): nadat je geslaagd bent voor het examen moet je 100 "contacturen" a 45 minuten effectief besteden aan professionalisering in elk tijdvak van vijf jaar. Dit pakket bestaat uit tien rubrie- PROFESSIONALITEIT 4 Tijdens CITRA 2009 (Malta) heeft Ineke Desorno in haar paper de totstandkoming en eigenschappen uit de doeken gedaan. Ik maak dankbaar gebruik van haar presentatie (nog niet gepubliceerd). 226

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 228