Het streven is om het systeem in de loop van 2010 in gebruik te nemen. Te beginnen met de voorlopige toelating van de eerste lichting kandidaten, de actieve beroepsbeoefenaren. Contouren van het NARM stelsel Het NARM stelsel bestaat uit een protocol met een Reglement en de Voor waarden. In het Reglement staan de procedurele en organisatorische punten. De Voorwaarden gaan over de toelatingscriteria. De www.narm.nl site wordt het web based systeem van het stelsel. Hier vindt de gebruiker ten eerste het publieke register en het protocol. De kandidaat vindt er het digitale aanvraagformulier en een digitale kassa. Het is de werkomgeving voor administratie, secretariaat, beheer, toetsingscommissie en bestuur. Alles met de benodigde voorzieningen en afscherming. Het is mogelijk dat voor de start hier of daar nog verbeteringen worden aange bracht. Bijvoorbeeld in de testfase van de website, bij een tweede proefcertifice- ring, of bij de opzet van de organisatie. Het stelsel ziet er in hoofdlijnen als volgt uit. Er zijn twee soorten registratie: standaard en basis. De basisregistratie is éénmalig en bestemd voor de beginnende beroepsbeoefenaar. Voor anderen geldt de stan daardregistratie, die herhaalbaar is. De beroepsbeoefenaar wordt als Archivaris of als Records Manager opgenomen in het register. Dit is een individuele keuze; met onderbouwing in het portfolio. Iedere toelating heeft een duur van maximaal vier jaar. Na deze registratieperiode van vier jaar volgt in principe doorstroom van basis naar standaard registratie of herregistratie. De inhoudelijke criteria voor de standaard toelating tot het register staan in kader 1. Ze gaan over: diploma, werkkring, professionalisering en ethische code. Hiernaast gelden enkele administratieve criteria. Inhoudelijke criteria NARM - standaardregistratie Dit is een verkort overzicht, naar de stand van zaken in september 2009. Bij alle punten is verdere precisering nodig. Die staat in de Voorwaarden. Rubriek 1 Beroepsopleiding Diploma Archivistiek A of B, HMDI of voorgangers, of gelijkwaardig. Rubriek 2 Beroepsuitoefening Totaal 3200 uur betaald werk over de afgelopen vier jaar. Werk binnen of ten behoeve van het archiefwezen en/of records management. PROFESSIONALITEIT 218

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 220