Het werkveld wil zich herkennen in de leerdoelen en de leeractiviteiten en wil (genoeg!snel inzetbare medewerkers zien instromen die hun vak verstaan. De samenleving vindt dat in de kenniseconomie mensen zich voortdurend moeten ontwikkelen en breed inzetbaar zijn. Opleiders zitten tussen deze twee vuren, en moeten het doen met beperkte (en slinkende) budgetten. In programma's treedt een verschuiving op van brede en generieke "professionele" competenties voor de hoger opgeleide maakt-niet-uit-vul-maar-in naar beroepsgerichte "vakinhoude lijke" competenties voor de hoger opgeleide, zeg archiefprofessional. Archiefonderwijs - archievenwerkveld Onrust over de aansluiting onderwijs - werkveld is dan wel niet uniek voor het archiefonderwijs, maar algemene trends en tevredenheidscijfers laten nog niet zien hoe de vlag er in ons werkveld bij hangt. Daar is veel over gesproken en gediscussieerd. Wanneer we naar de neerslag van dit proces kijken, zien we als mijlpalen5: het Cultuurnota advies 2001-2004 van de Raad voor Cultuur inzake de vereniging DIVA (mei 2000), de evaluatie van de archiefopleidingen door de Raad voor Cultuur (juli 2003), het Cultuurnota advies 2005-2008 van de Raad voor Cultuur inzake de Archiefschool (april 2004) en de vereniging DIVA (april 2004 en juni 2005), het advies van de Raad voor Cultuur inzake het Archiefonderwijs (december 2005), kamerstukken van OCW inzake het Archiefonderwijs (mei 2005 en juni 2006), recente jaarverslagen van de stichting Archiefschool (tot en met jaar 2008), het visiedocument van de KVAN over de archiefopleiding met "kwaliteits eisen" voor opleidingen van januari 2007, het visiedocument Archiveren is vooruitzien van KVAN en BRAIN van juni 2009. Deze documenten geven zicht op de kwaliteit en de tekortkomingen van het initi ële archiefonderwijs, zoals de verschillende spelers die ervaren. Ze geven ook een beeld van de uitspraken, voorstellen en acties die zijn bedoeld om de aansluiting te verbeteren. Enkele daarvan zijn relevant voor deze bijdrage. Onze selectie en weergave doen geen recht aan de finesses van de discussie en de context waarin die plaats vond. De ontwikkeling van competentieprofielen door DIVA (aangekondigd in mei 2000, uiteindelijk de www.divaprofielen.nl website). De ontwikkeling van beroeps- en competentieprofielen (aangekondigd in mei 2000 en in april 2004). De constatering door de RvC dat de KVAN de eerst aangewezen partij is om dergelijke profielen vast te stellen (december 2005). PROFESSIONALITEIT 5 Bronnen: Raad voor Cultuur adviezen via http://www.cultuur.nl/. KVAN visie 2007 http://www.kvan.nl/ nieuwsvervolg.php?id=188. Brief van 17-10-2005 in Archievenblad november 2005 (p. 35). Documenten OCW http://www.minocw.nl/archieven/. Jaarverslagen via http://www.archiefschool.nl. (gebruikt 29 september 2009). 210

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 212